Na okraji vesmíru čelí kapitán Pike a jeho posádka návratu hrozivého nepriateľa. (SkyShowtime)

cyphercz

Bez debat slabší finále, než 10. epizoda první řady, to bych chtěl zmínit na úvod. Opět bych rád vyzdvihnul dospěle jednající postavy a solidní děj, byť ten "LA cool kids" slang mi nepřestane trhat uši, zejména u některých postav, kde je to výraznější než u zbytku (viz Ortegas). Co je však největším problémem této epizody je ta idiotská demarkační linie... Tvůrci nám opět malinko "pozapomněli" na to, jak funguje vesmír, že třeba planety obíhají po eliptických drahách kolem své hvězdy, takže nějaká čára skrz systém je prostě demence na n-tou, kterou chápe i malé dítě po přečtení Ilustrované Encyklopedie Vesmíru, avšak bohužel ne dnešní hollywoodští scénáristé. Někdo by nad touto plot hole velikosti dvorců Haliny Pavlovské mohl mávnout rukou, jenže tady se prostě kolem toho točí celá zápletka - nemůžeme kvůli této linii na planetu zachránit přeživší, nemůžeme zničit blokátor komunikace atd. atd. Alespoň měla epizoda hezký vizuál, pole trosek bylo imponující a dobře zakomponované do děje, také to vypadá na nějaký vývoj Gornů, což určitě vítám, protože bychom se konečně mohli posunout z laciného vykrádání Alienů. Cliffhanger je pak naprotý "meh", protože se seriál odehrává v minulosti a tak víme, že Enterprise i její posádka střetnutí přežijí (takovýhle cliffhanger by mnohem lépe fungoval v TNG, VOY, ale i třeba Lower Decks, protože tam taky není ta limitace všem známé minulosti jako tomu je u SNW). Celkově 65% ()

PeteBuck

Prekvapivo celkom dynamická epizódka, kde sa objavuje málo plakania a vyznávania lásky a je tam celkom veľa akcie. Ale ako bolo povedané, z Gornov sa urobili dobre že nie Votrelcov, úplne sa pominul fakt, že prvý sa s nimi stretol Kirk na Cestus III, takže sa všetko vyhodilo von oknom a ide sa po svojom. Minule som spomenul, že som zvedavý, kedy sa objaví Scotty, alebo Dr. McCoy, tak došlo na moje slová. Krútim hlavou, lebo je vidieť, že tvorcovia nevedia vytvoriť niečo nové a vlastné, čo chápem, že po mnohých Star Trekoch je extrémne ťažké, ale práve preto nechápem, prečo sa do toho púšťali. Dojiť Star Trek ako Star Wars sa podľa mňa nevypláca. Duplom keď súčasní tvorcovia trpia scenáristickou impotenciou. Pominiem aj tie logické lapsusy? Chapelka sa jediná prebudí v tanierovej sekcii, zvysoka serie, či niekto prežil, náhodou preletí Spock, na ktorého zamáva a za ktorým sa vyberie a ich zápas s gornom na mostíku pripomína stret Parkera s Lambertovou vo Votrelcovi, len s trochu iným výsledkom. Dobrá poznámka ohľadom demarkačnej línie od používateľa cyphercz. Pike stojaci na mostíku ako svätý za dedinou, zatiaľ čo všetci na neho útočia a hlavne inžinierka, ktorá má asi 500 rokov a vyzerá ako Matuzalem v najlepších rokoch. Ja to fakt neberiem. Nech sa snažia, ako chcú, zabijú to s mnohými hovadinami a vytvoria vždy scenár, ktorý je iba zlepenec mnohokrát obohratých alebo rovno ukradnutých nápadov. A skončili to ako za starých čias, koniec série a časť, ktorá končí nápisom To Be Continued... Kedysi som to bral, za éry Roddenberry - Berman, ale nie teraz. Koniec. Premýšľam nad tým najnovšie Star Treky úplne prestať pozerať a radšej si pozrieť x-tý krát nejakú epizódu starých sérií, kedy to ako-tak dávalo zmysel. A rovnako súhlasím s užívateľom Matrix. ()

PKD

Hmm, aspoň že měli autoři tentokráte slušnost a dali tam rovnou titulek,  to býti pokračováno. Velký bod za jistou další TOS postavu. Jen ten přízvuk byl občas až moc silný.;-) Myslím, že ve 3.s. už chybí v podstatě jen McCoy a máme to komplet. Že by tím producenti chtěli něco říci? Začínám býti trochu rozpačitý. Bude to stále o Pikeovi a spol.? páč to nenápadné přidávání dalších classic TOS postav do SNW možná něco značí. Kdo ví.... P. s. a další bod za konečně dospělého Gorna, který byl fakt kůůůl (ty jejich babies jsou už ohraní, chce to dospěláky) a připoměl mi jeho protějšky ze ST the hra z 2013. Jak to dopadne s kpt. Batelovou...nevíme, ale za to víme, že se min. těm postavám, co jaksi mají býti v TOSce nic nemůže státi (škoda, Kaplanovou, držící se ve vesmíru za ručičky ze Spockem bych nechal Gornům jako svačinku v nanosekundě) tak jak se mám o ně bát? Otázka za milion.  Pelia perlí  ,,Byl to jeden z mých nejlepších studentů, který bohužel, dostával ty nejhorší známky´´.  ()

Polux

8/10 | Po slibném pomrknutí na diváky na konci prvního dílu, aniž by se pak tématu následující díly jakkoliv věnovaly, bylo předem jasné, že si tvůrci nechávají veškeré hrátky s ještěráky jako "grande finale" až na úplný konec druhé sezóny. A přesně to se v desáté epizodě stalo v doprovodu další povědomé postavy, která přidává do proslulé posádkové skládačky další důležitý dílek. Potěšilo romanticko-akční dostaveníčko v nulové gravitaci. Naneštěstí se zde projevil typický sériový syndrom a finále tudíž není tak úplně finále, nýbrž pouze předehra a velké věci se tak odehrají až na začátku třetí sezóny. | PeZet ()

Lina

Aspoň že v závěru už jsme zase zpátky na trase. Ne, že by to bylo úplně dokonalé, ale díky za návrat do normální dimenze. Vy, co nepatříte k základním postavám, si do příště rozmyslete, jestli vás sežerou Gornové. A když přežije na celé lodi jen jeden člověk, logicky to musí být Chapelová. Jinak naprosto souhlasím s tím, co tu napsal Martrix. Jestli se tu chystá restart s Kirkem - Anson Mount je dobrý herec a tenhle seriál táhne, pokud mu scénáristé vyloženě nepodrážejí nohy. Totéž uměl i William Shatner, kterému stál navíc po boku Leonard Nimoy. Paul Wesley má sice už taky něco za sebou, ale že by se hodil právě sem, s tím, co zatím předvedl... No uvidíme. ()