Superman a Lois - Série 1

(séria)
USA, 2021, 11 h 5 min (Minutáž: 40–63 min)

Predloha:

Joe Shuster (komiks), Jerry Siegel (komiks)

Hudba:

Dan Romer

Tyler Hoechlin, Elizabeth Tulloch, Emmanuelle Chriqui, Jordan Elsass, Alex Garfin, Inde Navarrette, Dylan Walsh, Erik Valdez, Wolé Parks, Michele Scarabelli (viac)

LizianShaw

Co překvapilo a potěšilo nejvíc, je ten nový vibe. Vůbec se to netváří jako seriál od Cw, ano, sice je to drama a prvních pár epizod je tu trochu přeščáru určitý hormonální teenager, ale jinak mě to naplňuje úplně jiným způsobem, než jakýkoliv předchozí Arrowverse seriál. Superman (...a Lois) se řadí k těm chytřeji napsaným superhrdinským seriálům, kdy tu není klišé villain-of-the-week, (který chce zničit město), ale je tu jeden ucelený příběh, kdy jsou všechny epizody navzájem provázané. Ano, asi by se tu našly nějaké filler epizody (to je chyba zvolení 15 epizod, nějakých 10 - 13 by bohatě stačilo), ale i tak je každá nějakým způsobem unikátní. Co mi asi vadilo nejvíc, je akce. Samozřejmě nelze čekat akci typu Man of Steel, ale každá epizoda má akce fakt málo, možná přeháním, ale vždycky mi to připadalo dlouhé jednu, maximálně dvě minuty, a efekty taky nic moc, to se ale od levné televizní stanice dá čekat. Supermanův oblek vypadá designové skvěle, ale to polstrování fake svalů (hlavně v oblasti ramen) je až směšné a v určitých chvílích vypadá Superman jako fakt zvláštní cosplayer s kostýmem pro děti. Celkové obsazení se mi líbí tak 50/50, Superman je perfektně obsazen a ztělesněn, Lois Lane jsem ale zrovna nefandil. To samé ''the Stranger'', který zpočátku vyděsil svou rasou dost lidí (což bylo vtipné), ale jeho pravá identita mě se spojeným hercem moc nepřesvědčila. Morgan Edge měl ale dost fajn twist, a ačkoliv už mám záporáků s identickými schopnstmi hlavního hrdiny plné zuby, tak byl herec zvolený dost vkusně. 85% ()

JohnZ87

Konečně seriál, který se (narozdíl od mnohokrát viděného) zaměřil na dosud málo prozkoumanou oblast - a totiž Supermanův pozdější rodinný život s Lois a jejich potomky. Vzhledem k faktu, že jde o víceméně velmi málo popsanou oblast Supermanova života v rámci jiných děl, mají tvůrci poměrně volnou ruku v tvůrčí činnosti a mohou si dovolit popustit uzdu fantazii. A tak se stane, že se v seriálu objevují zcela nové postavy, které Supermanova mytologie doposud neznala. Ačkoli je seriál součástí Arrowverse, tak to nedává příliš okatě najevo a je to vlastně svým způsobem dobře. Narozdíl od určitého teenagerovského feelingu ostatních CW seriálů působí Superman a Lois mnohem dospěleji a temněji. V rámci sezóny se jedná o ucelený příběh, který se rozprostírá napříč epizodami - jednotlivé epizody tedy nejsou samostatné nezávislé příběhy, ale součásti skládačky, které do sebe dokonale zapadají a navazují na sebe. Casting je opravdu vydařený a herci mezi sebou mají výbornou chemii (zejména Kentovic rodina). Tyler Hoechlin je skvělý Superman i Clark Kent a Elizabeth Tulloch je zase excelentní Lois Laneová. I u představitelů dvojčat Kentových měli tvůrci šťastnou ruku. Generál Sam Lane v podání Dylana Walsche je také bravurně zahraná postava. Trochu horší je to se záporáky, kteří nejsou nikterak zvlášť originální. SPOILER ALERT!!! Kdy už se konečně tvůrci vymaní z nudného "Zodovského" stereotypu? I když musím přiznat, že první setkání s člověkem s kryptonskými schopnostmi bylo lehkým šokem nejen pro samotného Supermana, ale také pro mě. Z původního záporáka "černého Luthora" se nakonec vyklube antihrdina John Henry Irons alias Steel z paralelní dimenze, který je ovšem zahrán naprosto skvěle Wolé Parksem. Další výrazný záporák Morgan Edge se nakonec ukáže jako Supermanův nevlastní bratr (s vlastní pevností v poušti a extra ošklivým otcem), který byl rovněž poslán na Zemi, aby zde obnovil Krypton... KONEC SPOILERŮ!!! Akce i díky štědrému rozpočtu vypadá naprosto famózně. Zaměření se i na typické rodinné trable v superhrdinské rodině je příjemným osvěžením. Seriál dokáže několikrát slušně překvapit. Tvůrcům patří rozhodně velký obdiv za to, že si troufli na něco zcela nového a doposud na obrazovkách neviděného a nebojí se bořit ani zažitá dogmata. 90% ()

strachon

Možná trochu zhýčkaný jinými novými superhrdinskými seriály jsem Supermana a Lois zkoušel od začátku porovnávat s nimi a přišel mi jako docela zajímavě se odvíjející drama. Jenže pak se to zvrtlo a zpoza úvodních nadějí na mě vybafl naplno tvůrčí tým Arrowa nebo Flashe. Ve výsledku tak seriál překypuje patosem a naivitou (byť to k příběhům o Supermanovi asi historicky patří). Jenže do očí bijící je i těžko uvěřitelné střídání nálad, postojů a rozhodnutí, která jsou různými postavami činěna, tak aby to zrovna vyhovovalo chvilkovým potřebám scénáře, i kdyby se třeba jen chvíli předtím zachovaly opačně. Tyhle nedomyšlené zkratkovité veletoče postupně čím dál víc unavují a cupují zpočátku obstojně představené charaktery postav. Je to přitom docela škoda, protože Tyler Hoechlin jako Clark Kent měl moje sympatie, Lois je zde jako silná emancipovaná žena, v podstatě hlava rodiny (při Supermanově neustálé absenci), což jí sluší a Elizabeth Tulloch tu roli dobře zvládá... než z ní scénář časem udělá trochu hysterku. A kluci jsou vlastně docela skvělí, Jordan Elsass coby Jonathan je od počátku sympatický, Alex Garfin jako Jordan už sice tolik sympatií nebudí, ale vlastně to k jeho postavě patří. Jenže i oni se postupem času stávají jen loutkami rozdivočelého scénáře. Škoda těch probuzených a následně zklamaných nadějí, na chvíli jsem uvěřil, že by to mohlo mít i na víc než jen teenagerovsky naivní Arrow nebo Flash. Oproti nim je sice vidět nějaký filmařský technologický pokrok, ale vyprávění příběhu se moc nevylepšilo. ()

NinadeL

Výborná první série se zajímavou zápletkou, skvělými zvraty a především solidně napsaným vývojem postav v nezvyklých situacích. Sehrané duo Kentových z předchozích DC/CW seriálů k sobě získalo další parťáky a vše bylo přichystáno k návratu do Smallvillu, přesně tak, jak to mají fanoušci rádi. I z maloměsta se dá zachránit svět. ()

DK197

Tento počin je příjemné překvapení. Je to první superhrdinský seriál, co mě zaujal od dob seriálu Smallville. K ústřední dvojici Tulloch+Hoechlin jsem zprvu byla hodně skeptická - jak zvlášť, tak coby pár. Ale stačilo pár dílů a všechno si báječně sedlo. Už si v rolích Lois a Clarka neumím představit nikoho jiného. Navíc herecká dynamika mezi syny supermana slibuje i možný výborný scénář ohledně jejich bratrství. Dočkáme se podobně epického vztahu jako měli Damon a Stefan či Dean a  Sam? Kdoví... Těším se na pokračování. ()

• V čase 1:29 lze spatřit Supermana (Tyler Hoechlin) „držícího“ zelené auto – tato scéna odkazuje na obálku komiksového sešitu „Action Comics #1“ z roku 1938, ve kterém se postava „Muže z oceli“ poprvé objevila. (fiLLthe3DD)