Měl inteligenci, vtip a charisma, díky nimž by byl mohl vyniknout v jakékoli oblasti lidského konání. Mohl se stát úspěšným politikem, byznysmenem, učitelem, knězem... Osud jej však už v útlém mládí postavil na zločineckou dráhu. A on vynikl i na ní. Jmenoval se Martin Cahill a byl nejobávanějším a nejobdivovanějším irským gangsterem dvacátého století. Kradl od dětství - to ostatně v prostředí, v němž žil, bylo stejně samozřejmé, jako dýchání. V dospělosti si pak se svými kumpány troufal na kousky, na jakých si lámali zuby i ostří hoši z IRA a které přiváděly policii, neschopnou mu cokoli dokázat, k zoufalství... (oficiálny text distribútora)

dr.fish

Abych si film víc užil, kdybychi o Irsku věděl mnohem víc, než vím. Spousta vtipů a situací odvisí zcela od znalosti sociální a politické situace a tak hluboko do toho zas nevidím. Nicméně z toho co jsem pochytil a pochopil vylezl docela slušný film o chlapíkovi, který dost policajtů tahal za nos, irský Jánošík, který ovšem taky jako Jánošík skončil. A tam je ten zakopaný pes, jelikož vůbec nevím, proč bych s ním měl sympatizovat, takže mi jeho příběh zůstal zcela volný. Jak říkám, nedostatek informací. 60% ()

italka63

Kterak člověk už jako malej šmejd dospěje a velkým šmejdem se stane, aneb hnízdo bílých cikánů, kteří nikdy dělat nebudou, ale na lumpárny jim ruce a mozek šrotují. Někdy skutečně úsměvně využívají hlouposti a nedbalosti jiných, viz krádež drahých, nechráněných obrazů, kdy po letmém okouknutí policie opět v klidu odjede, to mi opravdu dostalo. Dost dobrý je milostný trojúhelník, ať to zůstane v rodině.Policie je zde vykreslena jako sbor blbců v uniformách, viz dojde benzín, jedeme pětset kilometrů a policejní posádka nikomu podezřelé nepředá a netuší, že bude nádrž na suchu, ale třeba to tak bylo. No, zkrátka, dobře zahrané, dobře zrežírované a pro ten humorný nadhled dávám čtvrtou hvězdu, ale jinak, děkuji ti Nejvyšší tam nahoře, že přesto, že jsi naše geny vrazil do Čech a ne někam na jih kam bych chtěla, jsem schopná ti to odpustit, protože vrazit nás na tenhle divný ostrov, tak fakt nevím... ()

kinej

Generál je především zajímavý film o jednom gangsterském kmotrovi lokálního významu. Vše co film popisuje, jeho troufalé zločiny, nebo drzé kličky vůči soudům (jeho interpretace práva), výsměchy policii, vše je na samotné hranici uvěřitelnosti, ale zároveň podáno tak, že je jasné, že je to pravda pravdoucí. Herecky hodně vděčné role se Brendan Gleeson zhostil bez zaváhání a vytvořil postavu v níž se mísí primitivismus s genialitou a vůči níž i přes odpor nelze necítit určité sympatie. Hodně dobrý je i scénář Johna Boormana, který jej napsal jako sled epizodních událostí tak, že nemá žádná hluchá místa a film zároveň není roztříštěný a má dějovou logiku. ()

emma53

Ale jo, mně se to líbilo. Začátek byl sice trochu vleklejší, opravdu ta stopáž mohla být kratší, ale i tak jsem byla poměrně rychle vtažena do neklidného Hollyfieldu s Martinem Cahillem o kterém jsem pochopitelně neměla ani ponětí, že existoval a byl tak známý gangster. Jsem přesvědčená, že velký vliv na to měla o dokonale zahraná role Generála v podání Brendana Gleesona, kterého moc neznám a nebo jen z malých epizodních roliček. Občasný nadhled a úsměvná forma podání tomu vůbec neuškodilo i když ve své době to asi moc k smíchu nebylo a já s tou čtyřkou ani na chvíli neváhám. Zajímavý to člověk v irských dějinách a určitě to stojí za zhlédnutí. ()

Maynard.

Hodně netradiční film. Škoda, že už od začátku člověk ví, jak tenhle podivnej životní příběh skončí... No, jak jinak :o). Herecký obsazení hodně na úrovni. Ale celkově sem to spíš jako vážnej film bral jako komedii, i když se to natočilo podle pravdy. Všechny ty nápady hlavního hrdiny jak vyjebat s policajtama sou fakt na úrovni. Asi nejvíc jak ho sledovali, tak poručil svejm kumpánům, aby od něj z baráku odešli s kuklama a benga pak nevěděli koho sledovat :o). Nebo jeli tak daleko autem, dokud jim nedošel benoš, ten si pak dolili z kanistru a benga kanistr neměli :o). Ale jako docela slušná podívaná... ()

• V kinech byl film uveden černobíle, na americké kabelové televizi už byl vysílán barevně. (rafix)
  • Film se natáčel v irském Dublinu. (rafix)
  • Skutečným Martinem Cahillem byl vykraden i dům režiséra Johna Boormana. Cahill si z domu odnesl mimo jiné zarámovanou zlatou desku. Režisér celou událost zařadil do filmu. (skudiblik)