Reklama

Reklama

Vivat Beňovský

(seriál)
  • Maďarsko Vivát Benyovszky!
Dobrodružný / Historický
Československo / Maďarsko, 1975, 12 h 20 min (Minutáž: 51–61 min, Alternatívna 7x85 min)

Predloha:

Móric Beňovský (kniha), Jožo Nižnánsky (kniha)

Hrajú:

Jozef Adamovič, Jácint Juhász, Emília Vášáryová, Ivan Mistrík, Božidara Turzonovová, Karol Machata, Libuše Šafránková, Dušan Jamrich, (viac)
(ďalšie profesie)

Epizódy(13)

Obsahy(1)

Dobrodružno - historický seriálu o slovenskom rodákovi, dobrodruhovi, cestovateľovi a madagaskarskom kráľovi 18. storočia.

Prvá časť
Mladý husársky poručík Móric Beňovský opustí bez vedomia svojich veliteľov Viedeň a náhli sa domov do Vrbového, aby obhájil svoje práva pred chamtivými švagrami, ktorí sa svojvoľne zmocnili jeho majetku. Dúfal v podporu šľachticov, ale nájde ju len u mladej zemianskej devy Anny Lentulayovej. Napriek tomu, že Anna je zasnúbená s jeho priateľom Tomášom Omachelom, zahorí k Móricovi láskou a chce s ním odísť. Móric to však odmieta a zúfalá Anna si berie život...

Druhá časť  Zraneného Beňovského ošetruje dcéra poľského šľachtica - Zuzana Hanská. Vylieči ho, zaľúbi sa do neho a stane sa jeho ženou. Beňovský prežíva šťastné chvíle, ale ťažko chorý strýko ho nástojčivo volá do Krakova. Keď tam príde, strýko už nie je medzi živými a dôstojníci Konfederácie ho žiadajú, aby v ich armáde zaujal jeho plukovnícke miesto. Medzitým Omachel, pod zámienkou, že verbuje dobrovoľníkov do Beňovského pluku, rabuje poľské dediny...

Tretia časť  Móric Beňovský, švédsky poručík Wyndenblath a strážmajster Cypro sa so stotinou vojakov úskokom dostanú z obliehaného Krakova, aby pre hladujúce obyvateľstvo zadovážili obživu. Úlohu splnia, ale do obliehaného mesta sa už vrátiť nemôžu. Keďže Beňovský nesmierne túži uvidieť svojho prvorodeného syna i manželku, vydajú sa smerom na Spiš, na majetky Han- ských. Cestou znovu stretnú Tomáša Omachela a jeho bandu, ktorú pri získavaní proviantu rozohnali, ale zanedlho i cárskych kozákov, ktorí ich zajmú a ako vojnových zajatcov ich deportujú do Kazane. S pomocou vzbúrených Tatarov ujdú do Petrohradu, odkiaľ chcú na holandskej lodi pokračovať do Anglicka. Tento úmysel im prekazí zradný kapitán, ktorý ich udá polícii. Súd odsúdi Beňovského, Omachela a Wyndenblatha do vyhnanstva na Kamčatku. Strážmajster Cypro, ktorý by sa ako jediný mohol vrátiť domov, presvedčí svojho pána, že ho na ďalekej ceste musí sprevádzať, nakoľko mu ešte neporozprával všetko o jeho najbližších...

Štvrta časť  Cestou do vyhnanstva sa Móric Beňovský zblíži s ruským kapitánom Baturinom a vyvinie sa medzi nimi silné priateľské puto. Mórica v ťažkých podmienkach vyhnanstva udržuje v aktivite predovšetkým nesmierna túžba vidieť svojho syna, ktorý už má dva roky. Pri nezmyselnom spore Omachela s Wyndenblathom zomiera strážmajster Cypro a Beňovský v ňom stráca posledné spojivo s domovom. Po príchode vyhnaneckej kolóny na Kamčatku upúta Beňovský svojimi spôsobmi a vzdelaním tamojšieho gubernátora, od ktorého dostane ponuku stať sa učiteľom francúzštiny jeho jedinej dcéry. Beňovský súhlasí, využíva však toto výsadné postavenie na plánovanie úteku do Európy....

Piata časť  Móric Beňovský usilovne vyučuje francúzštinu gubernátorovu dcéru Afanásiu, pričom musí šikovne, ale najmä galantne, čeliť prejavom jej náklonnosti. S predstaviteľmi miestnej honorácie zvádza šachové súboje, z ktorých získava nemalé finančné prostriedky a vzácne kožušiny, kapitál potrebný na realizáciu tajného zámeru. S pomocou gubernátorovej manželky, ,ktorá v ňom vidí jedinú šancu priblížiť sa ďalekému európskemu svetu získa štatút slobodného občana a zasnúbi sa s gubernátorovou dcérou. Zo získaných prostriedkov podplatí kapitána lode, ktorá zimuje v prístave a vypracuje podrobný plán úteku z Kamčatky.

Šiesta časť  V čase vrcholiacich príprav Beňovského a jeho druhov na útek z Kamčatky, prichádza do Boľšorecka na nečakanú inšpekciu náčelník tajnej cárskej polície - gróf Čičerin. Čoskoro odhalí Beňovského plán, ale úteku už nedokáže zabrániť. Po dlhej a z hľadiska navigácie priekopníckej plavbe sa utečenci vylodia vo Francúzsku. Beňovský sa v Paríži konečne stretne so svojou ženou Zuzanou a synom Samuelom. Viedenský cisársky dvor Beňovského omilostí, ale Tomáš Omachel zariadi chod vecí tak, aby sa to Móric nedozvedel. Urobí tak z neho človeka bez domova. V tejto situácii prijíma Beňovský návrh francúzskej vlády, aby pre ňu odišiel kolonizovať ostrov Madagaskar. S Omachelom, Wyndenblathom a s niekoľkými priateľmi z kamčatského vyhnanstva sa vydáva na cestu do nových, neznámych končín.

Siedma časť  Za Móricom prichádza do Paríža jeho manželka Zuzana so synom. Patent o udelení milosti však so sebou nepriniesli. V tom čase ožíva na francúzskom kráľovskom dvore myšlienka skolonizovať ostrov Madagaskar. Omachel sa podujme na túto úlohu nahovoriť Mórica. Podarí sa mu to - Beňovský spolu so svojimi kamčatskými druhmi začne na madagaskarskej pôde budovať osadu Louisbourg. Násilnický čin dvoch členov osady ťažko poruší uzavretú dohodu - hrozí nebezpečenstvo, že madagaskarskí domorodci prekazia Beňovského zámery. Beňovský sa chce dostať z ťažkej situácie a sám previnilcov odvádza k náčelníkovi Hiavimu. Po namáhavej ceste močaristou krajinou dorazí do sídla Hiaviho, ale sám ochorie na ťažkú tropickú chorobu. Móricov príchod oživí starú legendu, podľa ktorej sa vráti potomok posledného vládcu celého ostrova a opäť zjednotí znepriatelené kmene. B eňovský prijíma ponúkanú úlohu zjednotiteľa - tým sa však definitívne postaví proti záujmom Francúzska, ktoré podniká všetky kroky, aby zlikvidovalo neposlušného guvernéra, ktorý sa stal pre Malgašov Veľkým bielym otcom. Beňovský umiera pri obrane slobody Madagaskaru. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (30)

Rex Mundi 

všetky recenzie užívateľa

Ako dieťa som tento seriál videla viackrát. No dnes už nie je veľmi o čo stáť. Adamovič prehráva ostošesť a komunistickej kinematografii sa nikdy nedarilo vytvoriť pre mladšiu generáciu adekvátnych hrdinov, s ktorými by sa boli mohli stotožniť alebo ich aspoň obdivovať. U mňa sa už vtedy dávno prejavila túžba po antihrdinoch, pretože najkrajší sa mi zdal uhrančivý pohľad záporáka Omachela :-) ()

hygienik 

všetky recenzie užívateľa

Móric je kráľ! Asi najlepší dobrodružný seriál, čo československá TV natočila, je prekvapivo pre dospelých, nie pre deti. A šokujúco vznikol v koprodukcií s maďarskou štátnou TV a nie s Nemcami, ktorí v tom čase koprodukovali s nami oveľa viac vecí.  Dvojica Adamovič - Jácint bola tak charizmatická, že zatienila všetkých ostatných, vrátane Vášáryovej a Machatu. Baví ma to dodnes. ()

Reklama

gudaulin 

všetky recenzie užívateľa

Dnes představuje seriál spíš muzeální kousek a svým způsobem dobovou zajímavost, ale v polovině 70. let, kdy bylo možné bez problémů vycestovat jen do několika málo zemí a tabu představovala i cesta do "bratrské" země sovětů, šlo o výjimečný projekt a pozvánku do světa romantických hrdinů bez bázně a hany, navíc nezatíženou ideologickým balastem. Z pohledu současného diváka je to utahaná kostýmní podívaná bez potřebného tempa s mizerně natočenými bojovými scénami. Pro mě má ale výše zmíněnou muzejní hodnotu - zachycuje celou generaci slovenských herců a je zajímavé sledovat, jak se tvůrci poprali s exotickými lokacemi. Slaboučké tři hvězdičky ponechám, celkový dojem 50 %. ()

klúčik 

všetky recenzie užívateľa

Slovenská televízia v koprodukcii s maďarskou televíziou natočili asi najvýpravnejší seriál o Móricovi Beňovskom. V hlavnej postave si zahral Jozef Adamovič. Ešte po rokoch sa ho pýtali, kde má Omachela. Dej seriálu nás zavedie na Sibír a aj na Madagaskar. Herci sa snažili dostať čo sa dalo, ale niektoré postavy sa nepodarili , ako obsadenie jednej televíznej hlásatelky, ktorá hovorila tak rýchlo, že ste ani nevedeli čo hovorí??? Ja hodnotím seriál ako priemerný a dávam 60%. Zabudol som na peknú úvodnú melódiu, ktorú nahral F.Slováček.... ()

Arsenal83 

všetky recenzie užívateľa

Móric Beňovský si zaslúžil svoj vlastný seriál a tento sa vydaril skvelo zmapovať jeho život. Nikdy som nebol fanúšik Adamoviča ani jeho údajného sexappealu, ale dávať dobrému seriálu, kde hrajú takí páni ako Mistrík, Machata, Jamrich, Záborský, Chudík, Rajniak, Dóczy a také pani herečky s prirodzenou krásou ako Šafránková, Vášáryová, či Turzonovová, pod 4 hviezdy by bol hriech. A tom v tej plejáde pravých hereckých osobností určite na niekoho zabudol. ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (6)

  • Když točil Adamovič jednu dost nebezpečnou scénu na koni, na kterého měl v dešti seskočit z balkónu, kameraman si omylem dal do přístroje cívku s již naexponovaným filmem. (Robbi)
  • Božidara Turzonovová, která hrála guvernérovu dceru Afanásii, byla v době natáčení seriálu Adamovičovou manželkou. Ve scéně, kdy prohlédne jeho snahu utéci z Kamčatky mu má na břehu u lodě nafackovat. Božidara se na svůj úkol tak soustředila, že Adamoviče první ranou netrefila. To jí rozzuřilo, že začala fackovat Adamoviče tak, že musel zakročit až režisér. (Robbi)
  • Filmovalo se v kostele Brunovice, Bratislavě, Liptovské Štiavnici, v Praze na Malé straně, obci Zuberec, Diviakách, Svatý Jur a u skrytého vodopádu Studená dolina. (M.B)

Reklama

Reklama