Svět ve válce

• Veľká Británia Distant War: September 1939-May 1940
Veľká Británia, 1973, 51 min

Hudba:

Carl Davis

Laurence Olivier (rozprávač), Neville Chamberlain (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Édouard Daladier (a.z.), Gracie Fields (a.z.), George Formby (a.z.), Adolf Hitler (a.z.)

Volodimir2

Dokument, ktorý pokojne môžeme považovať za definitívnu filmovú históriu druhej svetovej vojny. Tento dokument som videl pred 5 rokmi a celý čas som hľadal, či sa podarí niekomu natočiť niečo lepšie. A tak som si tých viac ako 32 hodín odsedel znova a nemienim nič meniť na mojom hodnotení z roku 2014. Dokument je korektný, nestranný čo pre éru studenej vojny je veľmi prekvapujúce. Veľkou výhodou je účasť veľkého množstva očitých svedkov doby z radov armády, politikov ale aj civilistov. Medzi nimi sú Albert Speer (minister zbrojnej výroby, architekt), Karl Dönitz (veliteľ námornictva), Walter Warlimont (zástupca veliteľa Wehrmachtu) a mnoho ďalších. Osoba, ktorú bolo najťažšie nájsť a presvedčiť, aby sa zúčastnil na natáčaní, bol Himmlerov pobočník, Karl Wolf. Počas rozhovoru sa priznal, že bol za prítomnosti Himmlera svedkom mnohých vrážd. Trochu nedostatkom je, že udalostiam na východnom fronte sa nevenovala taká pozornosť, aká tomuto frontu prináležala, hoci význam víťazstiev Červenej armády sa vôbec nezmenšoval. Ďalej by som chcel upozorniť, že existujú špeciálne bonusy k tejto sérii: 27. Hitlerova sekretárka (rozhovor s Gertraud Junge), 28. Od vojny k mieru, 29. Vojak – bojovník (rozhovory s vojakmi), 30. Hitlerovo Nemecko (1933 až 1939), 31. 2. diel Hitlerovo Nemecko (1939 až 1945), 32. Dve smrti Adolfa Hitlera, 33. a 34. Konečné riešenie (1. a 2. diel) ()