Miniséria s historickou tematikou o dvoch výnimočných mužoch, z ktorých jeden bojuje s horlivosťou vlastenca a druhý je lojálny vojak. Obaja veria v hrdosť národa a mocnosť ríše, ako aj slobodu oproti tyranským metódam. Píše sa rok 70 nášho letopočtu. Rimania dobyjú Jeruzal a chcú vyhlásiť konečné víťazstvo. Bráni im v tom však skupina Zelotov, na čele s Eleazarom Ben Yairom, ktorí utečú z mesta a usadia sa na pevnosti Masada.Odtiaľ poriadajú partizánske výpravy do okolitých miest a dedín, ktoré sú okupované Rimanmi.Veliteľ 10. rímskej légie Flavius Silva sa stretne s vodcom Zelotov,Eleazarom a dohodnú sa na istých podmienkach. Silva ich má predložiť cisárovi v Ríme a kým sa cisár rozhodne, či ich príjme, bude v Judei mier. (oficiálny text distribútora)

T2

Dobíjanie posvätnej zeme Jeruzalemu malo veľa spracovaní, od dokumentárnych až po veľkofilmové tipu Kráľovstvo nebeské, toto je s tých starších, len škoda že to bolo poňaté ako televízna produkcia, preto to aj miestamy trošku ináč bije do očí ale aj tak je to určitého hľadiska spracované na slušnej úrovni s fajn hercami ako Peter O'Toole či David Warner. ()

salahadin

Vcelku dobrý seriál, na který mi mé vzpomínky nevyhradily místo v paměti, ale na hudbu ano - kompozice Jerryho Goldsmithe patří k jeho výstavné TOPce. Score je za 5*. ()

kinderman

Vynikající záležitost, která vůbec nepůsobí televizně (rozuměj: lacině), se opírá zejména o silný scénář. Tomu dominuje vzájemný souboj dvou mužů (vůdce zélótů a římského armádního velitele), protivníků, kteří se vzájemně respektují a za běžných okolností by mohli být dobrými přáteli. A na Barbaře Carrerové jsem mohl oči nechat... ()

danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - nominace (3) - Nejlepší minisérie nebo TV film, Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu - Peter O'Toole, Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu - Peter Strauss ()

Ironfood

Úvod ze současnosti, které mimochodem u historických snímků nemám zrovna v oblibě, trochu vyvolává obavy, že půjde o propagandistickou ódu na statečnost židů natočenou na zakázku izraelské armády. Ve skutečnosti je to ale hlavně o nesmírném odhodlání Římanů dobýt nedobytnou pevnost. Židé jsou v ní v klidu zalezlí, Římanům se posmívají a tropí jim různé zlomyslné kousky.Na vážnosti jim nepřidá ani to, že je mezi nimi tlustší půlka z dvojice Šimon a Matouš, která při nošení trámů prokáže přímo obelixovské schopnosti. Hlavní devizou série je každopádně skvělý Peter O'Toole, který díky parádnímu skloubení přezíravé nadřazenosti se zhýralostí přesně odpovídá mé představě římského vojevůdce. ()

Arius

Ak zoberiem vsetky hladiska filmu zistim ze to na styri hviezdy skutocne nebolo. Ak by vsak mal tento film zaver ktory bol skutocne prisluchajuci deju bral by som to a odvazil by som sa ho ohodnotiti i na plny pocet hviezd. Takmer majstrovske dielo sa mi vsak lubi najma vdaka uzasnemu scenaru. ()

helrohir

Vcelku zaujímavé dielo, ku ktorému som sa dostal náhodou prostredníctvom vstrebávania informácií o Židovskej vojne proti Rimanom. V prvom rade táto miniséria zaujme relatívne kvalitnejším scenárom, ktorý dáva vyniknúť konfrontácii oboch hlavných postáv, pričom rozhodne nejde o čierno-biely boj dobra zo zlom. Zaujímavé je, že film nie je spracovaný tak, aby divák bezpodmienečne fandil obliehaným židovským povstalcom, nakoľko charizma rímskeho veliteľa vo famóznom podaní Petra O'Toola, a taktiež strádanie a nezlomiteľná vôľa a odhodlanie vojakov dokončiť dielo taktiež vzbudzuje určité sympatie. Výsledné hodnotenie u mňa znižuje hlavne časovo obsiahle spracovanie, ktoré dáva najmä v prvých troch epizódach priestor aj pre množstvo dejovej vaty, zbytočne naťahovaných scén či romantického balastu. Z každej z nich sa dalo tak 20 minút vystrihnúť, a potom mohol byť výsledný dojem ešte lepší. 60%. ()

Soupalka

Série je podle mne, pokud vezmu v potaz že se jedná o TV výrobek a rok vzniku, zcela výjimečný filmařský počin z řady důvodů včetně scénáře a hudby. Většinu z nich ale stejně nakonec, obdobně jako ve Svítání Zuluů, podle mne zastíní skvělý Peter O'Toole, který utáhne velkou část pozornosti diváka. Lehce rozporuplné a ambiciozní postavy jsou pro něj ideální alternativou a tady na to má mnoho hodin... Do jaké míry se jedná o historicky korektně nastavený příběh neumím posoudit, ale nevnímala jsem tlak ani jedním směrem ani nějakou glorifikaci židovské otázky, což sérii asi hodně prospělo. Popravdě, Římanům jsem v podstatě fandila. ()