Zápletka filmu inspirovaného skutečným případem z roku 1949 bude povědomá všem, kdo někdy v televizi viděli nervy drásající Případ Jessiky McClureové (1989): dívka spadne do studny a záchranáři následně bojují s časem, aby ji vyprostili ještě živou. Specifikem Osudného dopoledne ovšem je, že jeho příběh se odehrává na rasově smíšeném americkém maloměstě. Než se ukáže, že černošská dívenka uvízla hluboko pod zemí, vyrojí se domněnky, že byla unesena cizincem s bílou barvou kůže, a problém je na světě. Snímek tak v první polovině akcentuje stupňující se nevraživost mezi bělošským a černošským obyvatelstvem. Osudné dopoledne vzniklo v nezávislé produkci bez velkých hvězd, ale ve výrazných vedlejších rolích můžete poznat třeba Harryho Morgana, kterého později proslavil seriál M*A*S*H (1972–1983), nebo Toma Powerse, jenž si o pár let dříve zahrál nebohého manžela Phyllis Dietrichson v Pojistce smrti (1944). (Noir Film Festival)

Slasher

Ztratí se černý děcko, netrvá dlouho a propukají nepokoje, společenský řád se sype jak domeček z karet. Zní i jako zajímavá premisa, ale trošku jsem se pronudil - radši bych sledoval další napínavý chaos v komunitě a rozpaky policie, než celou finální půlhodinu jenom chabý hrabání do země. ()

liquido26

4,5 Malá pětiletá černoška spadne do nevyznačené studny kdesi uprostřed louky. Město začne pátrat po neznámém muži, který byl s dívkou spatřen předtím než zmizela. Tohoto podezřelého hraje Harry Morgan alias plukovník z MASHe. Poté, co je uvězněn se celá situace tak vyostří, že dojde k bitkám mezi černými a bílými a dokonce i ztrátám na životech. Musím říct, že na svou dobu hodně otevřené rasové drama plné násilí. ()

kinderman

První polovina je docela zábavná, tedy v případě, že vás baví sledovat rasové tření, během něhož tlupy bílých napadají své barevné spoluobčany a obráceně. Pak se pohříchu film zvrtne v budovatelské drama, plné freudovské symboliky. A že to není noir? Vždyť je to mnohem víc "noir" než většina takto označovaných snímků, proboha! ()

Topco

Záverečná polhodina, kedy bezradného šerifa a skratkovité občianske nepokoje nahradia robotníci s vrtom, to celé vylepšuje. Noir to rozhodne nie je, ide o rasovú drámu z malého mesta. Rouse do noirového cyklu následne prispel 4 rôznorodými kúskami. 3,5* ()

vitekpe

Nejak mi unika duvod oznaceni film noir... Jde o socialni (rasove zamerene, chcete-li) drama. Mala cerna holka spadne do studny, obvini belocha z unosu, socialni nepokoje, spojeni sil obou barev, uspesna spoluprace a zachrana...no nevim. Cela druha pulka filmu se odehrava "na stavbe", kdy pozorujeme zachranny tym pri praci. 3- ()

Gastovski

Neslané a nemastné drama, které působilo velice laciným dojmem. Navíc jelikož se jednalo o motiv záchrany dítěte ze studny - pořád jsem měl před očima epizodu Rádio Bart ze Simpsonů a její vtipné gagy, než drama odehrávající se na plátně. Celkově vzato se jednalo o nejslabší film, který jsem shlédl na Noir Film Festivalu 2021. ()