Sex, lži a video

• Česko Sex, lži a video (viac)

Jak již víme, není tento snímek dráždivou erotickou podívanou, ale komorní psychologickou studií svérázných vztahů mladé čtveřice s nádechem smutné komedie v jemném rohmerovském stylu. Rozhodující roli v příběhu má podivínská záliba ústředního hrdiny Grahama, jíž si kompenzuje své problémy s lidmi a se sexem: nahrává si na video zpovědi různých žen o jejich intimním životě a sexuálních problémech. Tento inteligentní a skromný film se stal nečekaně úspěšným debutem tehdy šestadvacetiletého režiséra S. Soderbergha. (oficiálny text distribútora)

Cimr

Něco takového si představím, když se řekne americký nezávislý film. Jednoduše natočená záležitost s minimem postav, ale o to naléhavějším sdělením. Zde sledujeme pouhé 4 aktéry, od začátku až do konce, a díky mimořádně povedeným hereckým výkonům máme pocit, že špehujeme skutečné čtyři nešťastníky, snažící se v současném světě podivných mezilidských vztahů aspoň trochu normálně fungovat... Nejhezčí napětí je mezi dvěma sestrami ztvárněnými Andie MacDowell a Laurou San Giacomo (škoda že druhá jmenovaná zatím podobnou příležitost nedostala, protože je fakt zajímavá). Jedna je až moc ctnostná a konzervativní, ta druhá zase až moc extrovertní a liberální. Divák se tak dostává do situace, kdy vidí, že mají obě pravdu, a přitom nemůže ani jedné z nich fandit. Oběma by chtěl pomoci vyřešit problém, ale ono zkrátka není jak. Scénář je skvěle neprvoplánový a na levně natočený debut nečekaně hluboký. ()

easaque

jedná se o komorní drama, ale hlavně se připravte na intenzívní konverzačku hlavních čtyř postav. Ústředním tématem je sex, ze kterého vyúsťují další problémy ve vztazích. Scénář je dobrý, jen mi docela dlouho trvalo než mě to začalo bavit. Myslím, že za to můžou herci, kteří mi nebyli moc sympatičtí a vůbec mi nepřipadli přirození. To stejné platí i o vyumělkovaném prostředí. Téma je však natolik zajímavé, že jsem to přečkal. Není to nic světoborného, ale na 3* to má. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Aluska88

A půl. Excelentní snímek. Jsem unesena. Největší podíl na tom však nejspíš má herecká dvojice v podání Jamese Spadera a Andie MacDowell. Jamesova postava je okouzlující a já zatoužila, abych před něj mohla usednout i já. Pasáž, v níž dělá rozhovor s Andie je naprosto elektrizující. Erotické dusno a napětí mezi nimi z obrazovky přímo sálalo. V několik sekund trvající scéně, kdy James doslova hypnotizuje pohledem Andie jsem měla pocit, že už nejde se na něj dále dívat. Tak intenzivně to na mě zapůsobilo. Jen mě velmi mrzí, že jejich společná "love" scéna nebyla tolik rozvedená a viditelná, jako po celý film mezi nimi tolik jiskřící chemie. A konec mě nehorázně vytočil:) Dokonalé završení by bylo, několik minut trvající vášnivá a pulsující romance mezi nimi, jíž by si zasloužili. Nu což:) Sex, lži a video je mistrovské dílo o "hovorech o sexu", které je natočeno naprosto vkusně a vyspěle. Prostoupeno notnou dávkou atmosféry, erotiky, intimity, dlouhých pohledů a úchvatných dialogů. ()

Radiq

Herectví Andie MacDowell bylo vždycky tak trapny a hrany, že jde poznat, že to je hrany. Obzvlášť ty její hrany úsměvy. Role téměř asexuální frigidní Ann k ní dost sedí a přesně taková si myslím, že je i v osobním životě. A všichni ostatní, včetně Jamese Spadera (kterej jedinej aspoň trochu vynikal), použili staré známé zaběhnuté 80kové herectví, což je samo o sobě hrůza - ono celkově z toho prýští 80. léta jak z fontánky. Celé to je bez hudby, což není vůbec sexy. Ono to celkově není moc sexy, i když je to o sexu hodně. V dnešní době internetu a všudypřítomnejch úchylů tenhle film působí trochu úsměvně, ale žádná zábava to není. Není to ani moc zajímavé. Takže prostě nuda. ()

Han22

Předem si myslím, že námětem to hodně zestárlo - dnes už nějaké to nahrávání řečí o sexu na video působí jako nevinná dětská hříčka oproti tomu, co vše se považuje za normální. Jinak vcelku zajímavý filmeček a přiznávám se, že ty rozhovory o sexu se poslouchaly velice dobře a všechny čtyři postavy byly fajn. ()

• Film se natáčel v Baton Rouge (Louisiana, USA). (SONY_)