ReneeS

Který milovník divadla by občas nechtěl nahlédnout pod pokličku a zjistit, co se skrývá v místech do kterých ze svého sedadla v hledišti nedohlédne - co se odehrává ve zkušebnách, v učebnách divadelních škol, v myslích herců. Playing Shakespeare je pro mne úchvatným světem, do něhož jindy nemám přístup. Kvalitu odborné stránky soudit nemohu. Jsem jen obyčejný divák, který se teď nemůže zbavit dojmu, že je neuvěřitelně nevšímavý divák (kolik Shakespearových her jsem už na divadle a ve filmu viděla, kolik knih jsem přečetla, a přesto se mi zdá, že jsem to vlastně neviděla). Díky Playing Shakespeare jsem objevila hodně, ať už přímo či nepřímo. Objevila jsem Richarda Pasca (a několik dalších). Užívala jsem si jednotlivé výstupy svých oblíbených herců (Michael Williams s "Once more unto the breach, dear friends" a do toho se od D.Sucheta a P.Stewarta ozývající remcání "I don´t want to die" ohromilo i pobavilo). A zvlášť tíživě na mě pak padlo vědomí, že se nikdy nebudu moct podívat na Richarda II (s alternujícími Ianem Richardsonem a Richardem Pascem), neuvidím celou verzi Kupce Benátského s Davidem Suchetem (ten kousek nestačil, chci víc!) ani Večer třikrálový jehož Viola i Orsino v podání Judi Dench a Richarda Pasca mi naprosto učarovali. Přesto děkuji, alespoň za ty střípky. ()

Misabarry

Workshopy před kamerou aneb jak pracuje režisér s herci v procesech rozebírání a rozumění textu, přístupů a způsobech herce a další, při divadelních inscenacích Shakespeara, předvedené Royal Shakespeare Company. Z dnešního pohledu se může jevit staré, ale dobré! Nyní dostupné na YT. ()