Vyfouknutí

(relácia)
  • Kanada Blown Away
Reality-TV / Súťažný
Kanada, 2019, 23 min

Deset špičkových umělců to pořádně rozpálí při soutěži ve foukání skla. Jeden z nich si odnese 60 000 dolarů a titul šampiona. (Netflix)

mackey

Zajímavá soutěž, který láme vaz doslova příšerný výběr poroty a hlavně (v 1. sérii) děsivej tlak na gender politiku. Výsledkem je vítězství nejhoršího soutěžícího. Druhá série pořád s příšernou porotou, ovšem aspoň už tentokrát nevyhrál ten největší kokot. ()

Veber

Zajímavý pořad ze sklářského prostředí, který z tohoto důvodu asi nebude masovkou. Střih pořadu je značně dynamický, takže neumožní více kouknout pod sklářskou pokličku, což je výhoda i nevýhoda pořadu. Stopáž je poměrně krátká, hlavně na začátku, kdy je 10 soutěžících, je 20 minut celkem málo. Uvítala bych i větší komentář od poroty. Co si však zaslouží velkou poklonu jsou samotní skláři a jejich díla, která jsou v některých případech naprosto famózní a nepostrádají vtip, uměleckou řemeslnost a nápad. Klobouk dolů před všemi účastníky. Kdo alespoň jednou zkusil fouknout do sklářské píšťaly, byť jen na exkurzi v nějaké sklárně (a že v naší zemi máme ke sklářství blízko) ví, že to není žádná legrace. A v tak krátkých časech, které soutěžící na zhotovení děl dostali vznikly skutečně působivé kousky. ()

Víteček

Jistým způsobem zábavná podívaná, ale dobrá show to není. Hodnocení působní neférově, porotci mají očividně své favority a jsou nekonzistentní v posuzování věcí. Páchá to tak jeden z největších hříchů podobných show, kdy já, jako divák, nemám často pocit, že vítěz a poražený je ospravedlnitelný a dobře vysvětlený a celá show pak působí zbytečně. K plusu není ani to, že vítězství v jednotlivých kolech je úplně k ničemu a někteří lidé to pochopili a hráli neuvěřitelně na jistotu a pouze proplouvali koly, bez snahy skutečně předvést to nejlepší. Jako na guilty pleasure trash se na to ale kouká docela dobře. Kdyby ve 2. řadě vyhrál ten jeden nesnesitelný soutěžící, tak soutěž dostane jasný odpad, takhle je to za 45 %. 3. řada asi stejné hodnocení. Hodně jednoznačná záležitost a ztrácelo to tím na zajímavosti. ()

plechulka

Konečně nějaká soutěž, která není o vaření nebo x-tá varianta Big Brothera! Výhoda je, že se na proces výroby skla krásně kouká a soutěžící musí fakt něco umět! O spravedlnosti podobných soutěží nemám iluze, nicméně si myslím, že se dokázali zviditelnit všichni.... ()