Temný věk

(neoficiálny názov)

Na severním území Austrálie útočí a zabíjí lidi masivní krokodýl. K zabijákovi krokodýlu je přidělen strážce Steve Harris (John Jarratt), ale dostává se do problémů s místními domorodci, kteří věří, že krokodýl je duch jejich minulosti. Strážce musí spolupracovat s domorodci, aby vypracovali společný plán, který bude respektovat jejich přání stejně jako ochranu místních obyvatel ohrožených krokodýlem. (ARI50)

darkrobyk

Domorodci versus přistěhovalci. Obří posvátný krokodýl je magicky provázán s domorodým kmenem, ale bělochy zajímají více investoři a byznys, než živočichové na pokraji vyhynutí. A tak když v době dešťů sestoupí krokodýl po řece do míst, kde je civilizace, a začne zabíjet, je rozhodnuto. Vcelku sympatické momentky inspirované čelistmi - převrácení člunu, sežrání dítěte (stejně bylo nemocné, proto si ho vybral, vysvětluje stařešina kmene), harpunování připomene sudy a sežrání toho, kdo si to zasloužil (což divák musí očekávat). Tedy Steve Harris se občas chová divně, včetně neschopnosti včas zastavit náklaďák, Cathy chvílemi také prokáže medvědí službu, ale na zabití je tu banda primitivců, klasických buranů. Čekal jsem více mrtvých, ale budiž. Snímek ocení především milovníci australské přírody a filmů 80. let. Parádní kamera, výborná hudba. Adrenalin především v závěru. Škoda, že nebylo více využito domorodé mytologie. 3,5* zaokrouhlím na 4*. ()

corpsy

Je ´´TEMNÁ´´ škoda, že tento Austrálsky biják nedošiel ku svojmu zaslúženému úspechu. Ja verím, že snímok mal potenciál stať sa svetovým hitom z produkcie ,,terra australis incognita,, presne tak ako to zvládli súkmeňovci menom MAD MAX, MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY či KROKODÍL DUNDEE. Scenár, ČEĽUSŤAMI ovplyvnený, však nejde rovnakým smerom, ale ponúka akúsi alternatívu ku všetkým ,,prírodným,, hororom, kde nie vždy je hrozba z radov zvieracích. ()

tron

(Neprávom) zabudnutý austrálsky horor o vraždiacom krokodílovi. Výprava buša a ponurých močiarov robí svoje, ale akonáhle sa to odohráva mimo divočiny, akútne to stráca na tempe a atmosfére (vlastne to v daných chvíľach stráca všetko). Klincom do rakvy je blbá vedľajšia línia s pomstychtivými redneckami. Našťastie ústredný hrdina je vcelku sympatický (neuveríte, ale hrá ho John Jarratt, ktorý sa o 18 rokov neskôr preslávil ako totálny austrálsky sériový vrah v sérii Wolf Creek) a akonáhle sa na scéne zjaví rešpekt budiaci krokodíl, mrazivo sa vynárajúci (alebo naopak ponárajúci) do mútnej vody, je to pre hororového fanúšika sviatok. Scenár je celkom zaujímavý, napr. sa nebojí zabiť dieťa a vo finále nejde o zabitie krokodíla, ale o jeho odchyt a premiestnenie inam (čo zrejme ukradlo Minerovo Jazero v roku 1999). Fajn priemer. Žiadne béčko, ale na druhej strane ani zázrak. ()

Campbell

Dark age je tak trochu neprávem opomíjený krokodýlí horor. Sice nepřináší nic nového, ale je to béčko na které se dá dobře koukat. A John Jarratt(ano to je ten magor z Wolf Creeku) je tu vyloženě sympaťák. Krokodýl útočí celkem dost(v rámci možnosti, nýbrž se jedná o jakousi legendu, takže nečekjte utok každou chvíli jako třeba v Thajským Brutal river).a krokodýl vypadá pěkně a pár zakousnutí je celkem pěkných. Rozhodně se jedná o jeden z lepších (Aligator, Primeval, Rogue) krokodýlích hororů.(Ty horší jsou samozřejmě blbosti typu Croc). Jo a málem bych zapoměl poznamenat výbornou atmosférickou scénu ke konci filmu odehrávající se v noci. Tato sekvence je opravdu výborná. ()

rhiannon

Snad po dvaceti letech se mi podařilo najít film, který jsem zbožňovala někdy v deseti (tehdy za komunistů se to kopírovalo na video pod názvem Lovci krokodýlů). Zvláštní, jak je dětská paměť selektivní, pamatovala jsem si, že ten krokodýl sežral malé dítě a nějakého chlapa chytil za ruku; ale teď po opětovné shlédnutí zjišťuji, že těch mrtvých bylo o trochu více. A taky mi v dětství připadal o pár metrů delší... Každopádně ve filmu nehledejte nic zvláštního, je to poměrně povedené béčko mísící krokodýlí teror a mytologii. Za vydařené zobrazení krokodýlího boha a z nostalgie dávám o hvězdu více, než by odpovídalo. ()

• Film nebyl určen pro domácí kina, ale hlavně pro zahraniční VHS. V Austrálii tak byl vysílán pouze jednou a to v roce 2009 díky Quentinu Tarantinovi, který zapůjčil vlastní kopii. (rhiannon)
  • Natáčení probíhalo v Queenslandu v Austrálii. (Terva)
  • Filmový krokodýl má délku cca 25 stop (7,6 m). Nejdelší zdokumentovaní jedinci krokodýla mořského, největšího současného krokodýla, přitom nedosahují ani 7 m. (rhiannon)