Halušky: Dobrodružství s psychedeliky

• USA Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Nejlepší tripy a nejhorší jízdy na halucinogenech? Podívejte se na neuvěřitelné a vtipné příběhy celebrit, které dokument oživuje pomocí animací a rekonstrukcí. (Netflix)

Jaro.Krafcik

Čo som postrehol od známeho, že užívateľ vsetkovsade sa naváža do druhých ľudí je ešte horšie ako psychorove odpady. Toto je už sila, ešte spomenie psychotesty ale ktovie či by ich sám spravil. Radšej ďalej nekomentujem. Ale vďaka nemu, presne vďaka tomuto užívateľovi som si musel pozrieť tento nudný dokument o psychotropných látkach. Netflix sa už znížil na takú úroveň že im nestačia trápne seriály ale dávajú takéto dokumenty. Hodnotenie odpad nedávam za speváka Stinga a herca Bena Stillera, ktorí sa tam nachvilku objavili. Ale inak jedna veľká nuda, pri ktorej človek robí úplne iné činnosti, namiesto sledovania. 1* ()

dubinak

Dokument o LSD bych si představovala asi určitě poučnější a hlavně by bylo potřeba od toho lidi spíše odrazovat, než je na to lákat. Tahle Netflixová záležitost totiž působí spíš jako 13 důvodů, proč LSD určitě zkusit. Bylo sice zajímavé a někdy i vtipné poslouchat historky o tom, jak byli celebrity na tripu, na druhou stranu tu zaznělo několik závažných věcí, jako je řízení pod vlivem drog a další nebezpečné činnosti, které pod vlivem určitě nedělat. Bylo by asi lepší zakončit ten dokument alespoň nějakými odstrašujícími příhodami, které by na diváky nakonec zvedaly prstíček s varováním. V tomto případě je to ale spíše jen přehlídka o tom, kdo měl zajímavější trip a informační a edukativní hodnotu to má téměř nulovou. ()

Arsenal83 odpad!

Liberálna psychoúderka nemá žiadne morálne zábrany. Slovo morálka úplne vymazali zo svojho slovníka a nahradili ho sprostým konzumom. V dnešnej dobe, keď sa všade robia reklamy proti drogám, Netflix príde s narkomanskou lobby a každému to príde v pohode? Na okraj LSD, pred rokmi mi kolega odporúčal túto pochutinu, pretože ak som to neskúsil, tak som ešte nič nevidel. Dnes je tento inak milý človek už rozvedený, bez práce, potuluje sa a má problém rozpoznávať ľudí. Takže teraz nevidí už on. Najhoršie je, že takíto ľudia, feťáci, sú už aj u nás v politike a budú básniť o bad tripoch, v Čechách v podstate strana feťákov bude o chvíľu vládnuť a mladí idú za nimi. V neposlednom rade ma sklamala účasť Stinga na tomto dokumente. Mal som ho za slušného umelca a on tu normálne hovorí, že drogy sú vlastne prínosné. ()

Marze

Dokument je složen z vyprávění celebrit, animacemi souvisejícími s tím co vypráví a to vše je proloženo vzdělávacími pasážemi. Všichni o droze mluví jako o silném zážitku, ze kterého si něco odnesli. Se vzrůstající intenzitou se hovoří o tzv. microdosingu a o tom, že droga může mít opravdu blahodárné účinky na lidskou mysl a duši. Na druhé straně jsou psychedelika tabuizovaná a démonizovaná. Dokument Halušky: Dobrodružství s psychedeliky produkovala společnost Bena Stillera, natočil jej Donick Cary (seriály Silicon Valley a Parks and Recreation). Domnívám se, že zde nejde o žádnou agitaci nebo propagandu jak se píše na diskusích. Spíš vzdělává. Mělo být ale více času věnováno etapám braní drog. Tedy tomu, že je potřeba dávku stále zvyšovat. Později už moc nepůsobí euforicky, ale pouze umožňuje uživateli fungovat jako ti, kteří drogy neberou. Uživatel je zruinován finančně, přijde o sociální vztahy a stýká se prakticky jen s dalšími uživateli. V posledních fázích má silné fyzické bolesti a často je  předávkován. Zrovna třeba mluvící G.Harrison z Beatles mluvící o zbytečném démonizování drog to toho spadl. Na druhé straně na festivalu Pohoda v Třenčíně v diskusi o účincích drog se říkalo, že některé návykové nejsou. Dali by se rozdělit na ty, které utlumují (marihuana), energizují (extáze) a ty na ty halucinogení (např. houbičky). Doporučuji výbornou knížku, které je dostupná v knihovnách a knihkupectví od německého psychologa nebo myslím psychiatra Metzera Zelená psychologie (popis zde https://www.databazeknih.cz/knihy/zelena-psychologie-184109 ). Metzer zde popisuje přírodní šamany, kteří jednou za čas organizovali pro vesnici drogové očistné dýchánky, při nichž došlo k pročištění nepřátelských emocí sousedů a celé vesnice. Argumentuje tím, že víno při katolickém obřadů svatého přijímání také není zakázáno přes to, že existují miliony alkoholiků. ()

Devilian

Dávám 5* už jen natruc těm ufňukaným "slušným Čechům", kteří níže v komentech prskají o zvrhlosti světa a úpadku morálky. Věřím, že jinak ale nemají problém se čas od času zlít v hospodě jako správný dobytek a pak si s kámošema měřit čuráčky u toho, kdo toho ustál víc, aniž by doma manželce nezeblil půlku bejváku. Protože to je přece normální, společensky tolerovaná a naprosto legální, mind-opening zábava, že? Kiss ya asses, pussies a pogratulujte si, jak skvělí jste a jak nemáte rádi tyhle hnusné "feťáky". ()