Helmut Newton: Nehanebná krása

• Česko Helmut Newton: Nestoudná krása (viac)
Trailer 1

Pre niekoho perverzný a mačistický, pre iného geniálny a podvratný. Helmut Newton bol bezpochyby jedným z najvplyvnejších majstrov módnej fotografie, uznávaný, obdivovaný i zatracovaný... Jeho fotografie žien sú otvorene erotické a vyzývavé a zároveň elegantné a hravé. Tohto roku by berlínsky rodák a svetobežník oslávil stovku; jeho život však v roku 2004 ukončila autonehoda. Newton sa narodil v roku 1920 v židovskej rodine, zažil celý rad historických peripetií 20. storočia, ktoré sa odrazili v jeho diele. V intímnom dokumente Geroa von Boehma vystupujú osobnosti ako Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, Grace Jones, Marianne Faithfull, Claudia Schiffer, Anna Wintour a skladajú sugestívnu mozaiku života a diela svojrázneho muža, ktorý sa nikdy necítil byť umelcom. (Filmtopia)

Marigold

Zpochybnění Newtonovy metody je v tomhle dokumentu velice opatrné i proto, že mluví především "oběti jeho fotoaparátu". Přesto tu díky slušné dramaturgii a dobré volbě mluvících hlav vzniká určitý prostor k zaujetí polemické pozice. Gero von Boehm obdivuje to, co Newton zhmotňuje, to ale neznamená, že by dokument byl jenom slepou adorací. Vlastně nikoho nenutí mít hlavního aktéra rád a umožňuje ho vnímat jako zarputilé dítě, ve které se pere machismus a subverze. Výsledkem není nutně sympatie, ale rozhodně zaujetí pro osobnost, která se nepovažovala za umělce, přesto se svými fotkami výrazně zapsala do popkulturní paměti 20. století. ()

blondboss

Tento dokument asi nesadne každému, ale určite prinesie zaujímavý pohľad do zákulisia a do pocitov človeka, ktorý priniesol do sveta fotografie doposiaľ veľké tabu a vďaka tejto odvahe sa stal jedným z najlepších fotografov svojej doby. Ja osobne som tohto pána vôbec nepoznal, takže pre mňa to nebolo až také zaujímavé, ale na druhej strane som načrel do sveta, ktorý ide trochu mimo mňa. Pre fanúšikov fotografie ako takej je toto ale určite inšpiratívnym snímkom. 60 % ()