Pray Away: Očista modlitbou

• USA Pray Away

Ti, co vedli nebo přežili takzvanou konverzní terapii, promluví o tom, jak silně a vytrvale tohle hnutí poškozuje LGBTQ+ komunitu. (Netflix)

albiebennett

Amerika a křesťanství, to je kapitola sama pro sebe. Neohromí, nepřekvapí ale nevěřícně kroutíte hlavou stále. Dokument se týká relativně zajímavého tématu, ale na to, abychom pochopili zcestnost slepé víry a nejstupidnější formu fundamentalismu by stačila hodinka a trochu více prostříhaná stopáž. ()

Arsenal83

Pomalé, nudné, veľmi veľa rozhovorov a kontroverzné. Dokument o sebaľútosti, o tom, ako mi strašne bolo ubližované, o tom ako som bol nálepkovaný, ako ma násilne chceli zmeniť. Skrze vieru. Dokument sa snaží poukázať na to, že existujú nenávistné náboženské skupiny, ktoré chcú gayov a lesby očistiť od ich homosexuality. Pričom ukázané sú aj prípady, ktoré tvrdia, že sa to podarilo. Inak ale väčšina hovorí, že skončila v depresii, v strašnom utrpení. Problém je, že je to dielňa netflixu a tá jasne profiluje svoj pohľad na zlo - kresťanstvo paušálne je zlé voči homosexuálom a naopak homosexuáli sú obete. Ponúka jediné východisko, a to aby každý prijal svoju identitu, takú, aká je. Že je v poriadku byť homosexuálom. Avšak to dnes už nikto v západnom svete nespochybňuje. Zábery a výpovede, ktoré nám ukázali sú ešte spred 20-30 rokov. Dnes je situácia v Európe diametrálne iná, neviem, ako v USA, ale tiež sa nezdá, že by tam niekto zakazoval homosexuálom byť homosexuál. Nie je to tak nejak vykopávanie otvorených dverí? A po ďalšie, ak existujú takéto hnutia naďalej, je niekto, kto vás núti sa ich zúčastňovať? Proste na to kašlite a žite si svojim životom. Je to jednoduché. ()

Mr.KarlAdler

Zajistit viníky pro dokumentární film soustřeďující se na oběti jakéhokoliv zneužívání je pochopitelně problém. Jednak proto, že být viníkem samozřejmě není něco, s čím by byl dotyčný ochotně střetáván veřejně, a především také z úcty k těm, kteří kvůli němu trpěli nebo stále trpí. Málokdy tedy může dojít k zachycení skutečné konfrontace „dobra a zla“ v jedné místnosti. Tvůrcům Očisty modlitbou se ale povedlo vyzpovídat jedinečnou skupinu lidí, kteří se na praktikách organizace Exodus podíleli, často ve vedoucích pozicích, a ubližovali nejen ostatním, ale zároveň nevědomky taky sami sobě. V těchto výpovědích, které jsou pro svou otevřenost velmi působivé, tkví největší síla filmu, ale taky to s sebou nese jeden problém. Pokud chceme proniknout hlouběji do daného tématu, je obtížné stavět film převážně jen na vyprávění lidí se špatným svědomím. Ti aktéři už se našli a vyprávějí "jen" o temné minulosti. Pro pochopení aktuálnosti problému by přeci jen pomohlo nechat diváky na větší ploše pozorovat praktiky a uvažování těch stále zapálených pro přeměnu orientace svojí či ostatních. To se tvůrcům bohužel daří pouze u jednoho protagonisty, který je ale vedle ostatních aktérů dokumentu osamocen a působí spíš jako slepý vlajkonoš životního zmatení. Je možné ho litovat, ale je takřka nemožné jeho stylu uvažování porozumět, protože je očividně zmanipulovanou figurou vlivnějších myslitelů nad ním. Ty ale nevidíme. Chybí tak výraznější proniknutí do institucionalizace a politizace celého problému, která je dotazovanými pouze okrajově nastíněna. Bylo by víc obohacující podívat se ještě výrazněji na to, proč jsou mladí křesťané nuceni přeměnu orientace podstupovat a proč je to systémově vůbec tolerované (700 000 lidí a další přibývají). Četné výpovědi a rozbory motivací těch, kteří si přeměnou prošli a pokusili se ze své orientace „vymodlit“, jsou silné, ale ve 101 minut dlouhé stopáži po čase přeci jen působí jako ždímání špičky ledovce. ()

RigorMortis

Kresťanstvo napáchalo v dejinách mnoho zla a fundamentalistické kresťanstvo "po americku" je obzvlášť nebezpečné (ako dokazuje napr. aj dokument Jesus Camp). Pray Away zoznamuje diváka s tzv. konverznou "terapiou" založenou práve na tomto fundamentalizme, so škodami, ktoré napáchala a s osudmi ľudí, ktorí ju podstúpili alebo propagovali. Aj po rozpade najväčšej organizácie, ktorá ju propagovala žiaľ úplne nevymizla. Smutným dôkazom toho je aj situácia spred pár mesiacov, kedy sa skupinka ultrakatolíckych politikov pod záštitou biskupskej konferencie snažila pozvať jedného z propagátorov tejto "terapie" na Slovensko. ()

phoebinka

Dulezity dokument! Ale hrozne rozvlekly, kdyby byl o polovinu delsi, porad by to stacilo. Snad to nekomu pomuze. Ocenuju hlavne kontrast minulych verejnych vyjadreni ex-gayu a jejich soucasny zivot. ()