Dramatická TV série z produkce BBC. Jako malé děvče prožila Molly Gibsonová, dcera váženého lékaře, zvláštní setkání se vznešenou paní Kirkpatrickovou. Když se její ovdovělý otec rozhodne znovu oženit a jeho vyvolenou je právě tato dáma, tuší Molly, že to nebude mít jednoduché. Nové události ale brzy zcela zaměstnají její mysl – na návštěvě u známých, kam ji otec poslal, aby ji uchránil od zájmu mladých mužů, je velmi přitahována jejich synem Osbornem… (oficiálny text distribútora)

PKD

Předem jsem rád, že zdejší komenty nelhaly a potvrdilo se to, že zde Gaskellová není tak likvidační (jako např. v Cranfordu) co se týče jejich postav, jako jinde. Nechtěl bych, aby mi pol. postav zemřela už v pol., nebo tak. Když ono je to tak těžké, něco vytýkati takovéto (jak jinak) špičkové BBC (i když, dnes by to jistě do jisté míry zdeformovali, čím? to snad ani nemusím popisovati, přepisováním své vlastní historie a jejích reálií, včetně 19.st, jak se to už děje a 1.shnilá vlaštovka je k vidění už v tv projektu Dickensian) produkci. Obsazení je těžko co vytknouti a já jsem osobně rád, že zde mám hned 2 herečky z adaptací románů W.Collinse. K. Hawesová (která se doslova směje očima, ať hraje kdekoli a kohokoli) z Moonstone a J. Waddellovou na oplátku z Woman in White.;-) Chápu, proč budoucí Brumbál vyhrál cenu BATA za nejlepšího herce SPOILER (jeho minimalistická ale sakra výrazná kreace u smrtelné postele svého syna, mnou prohnala takové zamrazení, jako už dlouho nic) leč u mne hráli všichni (ať v hl. či vedlejších rolích) na 100%. Iain Glen mě nepřequapill, že zde hraje postavu, kterou nikdo nemá rád (no, v několika dílech film. s. Resident Evil si to vynahradil, hehe) i když není vyloženě záporná. Výprava jest samoz. na úrovni atd. To je tak otravné, když nelze napsati žádná výrazná negativa.;-) Na koho ale musím upozorniti, je Anthony Howell, jehož šíleně (ještě že nejsem ženská:) podmanivý hlas, jsem záhy identifikoval jako Samuelse z Alien isolation a Edwarda Pierce z Call of Cthulhu. Zde jsem ho po1. vlastně viděl. Byť mladšího. Tvář z mého pohledu, nic+moc, ale ten HLAS. Už dávno je mi jasné, proč má na kontě tolik videoher. Pro mě to tedy občas bylo poněkud schizofrenické, páč jsem v něm viděl chvílemi androida na stanici Sevastopol a pak zase soukromé očko z příběhu alá HPL.;-) Co se týče obecného shrnutí postav, o žádné bych vyloženě netvrdil, že je padouch či hrdina. Jsou to prostě lidé. Zajímavé bylo, jak otec Molly byl do pol. příběhu, poněkud nevýrazný, načež s přehoupnutím se do pol. tzv. 2., stal dosti zásadním a vysoce morálním elementem, který se se svou novou ženou (lady Jessica z 1.Duny) přes to všechno...nerozvedl, za což mu skláním poklonu. Nebyla zlá, nebo tak, jen absolutně tupá. I na tu dobu. Její dcera Cynthia, nebyla též zlá a naštěstí ne tak zcela tupá, jen (jak to o ní prohlásila i její matka i ona sama o sobě) poněkud nestálá s dosti nevyjasněnými životními postoji, ale byla tak dokonale zahraná, že jsem se na ni prostě nemohl zlobiti. Takto mu dosti pomohl i fakt, že mě osobně nic špatného neudělala:) Je to zkrátka další vysoce nadprůměrná adaptace jejího posl. a nedokončeného románu, čímž by mě tedy zajímalo, kde kniha končí a co všechno se doplnilo. Páč o kompletní tvorbě v cz si můžeme jen nechati zdát (za její Život Charlotty Bronteové, který patří dle Guardianu mezi 100 nejlepších knih literaury faktu, bych vraždil, další z mnoha kulturních ostud tzv. ČR) když se dodnes ani nevydal posl. dokončený Dickens.:-/ Njn. nejsou to holt arcidíla jako životopis Gotta, moudra Halinky Pawlowské, nebo další kuchařka od Kořínkové. () (menej) (viac)

lemonova

Oproti niektorým iným adaptáciam Elizabeth Gaskell mi v tejto niečo chýbalo. Charaktery postáv mi občas pripadali ploché a nevýrazné. (až na nevlastnú sestru, ktorá mi s jej výstrednosťou, povrchnosťou a milou tváričkou prišla najzaujímavejšia). Samotná Molly je však natoľko sympatická a krásne zahraná, že jej spolu so sestrou udeľujem samostatnú hviezdičku navyše. :) ()

Milwa

Další Period drama, která potěší ženské srdce - jeho jedinou náplní je sňatková politika, vztahy a pletichaření:)Ne, teď zcela vážně... Celý seriál mi přijde místy dost dlouhý, ne, že bych se nebavila dobře, ale jaksi mu schází spád...trošku zklamání...nicméně se mi líbilo herecké obsazení, zejména výborný Michael Gambon, ale také Justine Waddell v roli Molly. Ze všech period dramat natočených podle Elizabeth Gaskell bych ráda vyzdvihla "North and South", to mi přišlo zatím jako nejlepší... ()

NinadeL

6/6 Wives and Daughters, An Every-Day Story je poslední román Elizabeth Gaskell, který nejprve vycházel na pokračování v Cornhill Magazine (1864-1866). Gaskellová mi byla příjemným "novým" objevem na poli literární scény první poloviny 19. století, protože z té doby je omílaná pořád dokola jen Jane Austen a sestry Brontëovy. Gaskellová je o generaci mladší, sama je mmj. autorkou prvního životopisu Charlotte Brontë (aby to bylo přehlednější). BBC realizovalo jako mini série hned tři romány Gaskellové, postupně se určitě chystám na všechny. Wives and Daughters jsou, pravda, trochu rozvláčnější, ale kvalita adaptace je zřejmá, dobovka je to víc než ucházející a herecky je to místy lahůdka. Francesca Annis (Pentlička z osmdesátkové verze Partners in Crime) je přímo epicky klevetivá, Penelope Wilton (parťačka Maggie Smith z Downton Abbey) je ukázkově dojemná a Rosamund Pike tu začínala jako čerstvá dvacítka. Každý, kdo si rád občas lebedí na anglickém venkově ve 30. letech 19. století, bude spokojen. ()

rikitiki

Kostýmní série z viktoriánského období Angličanům jdou. Konec konců, je to jejich nejslavnější éra. Příběhy žen, které se musí uplatnit ve společnosti, která pro ně nemá jiné uplatnění než jako pro manželky a matky (bavíme se o vyšší vrstvě) vždycky přináší zajímavé pnutí, jak se to těm z hrdinek, které přemýšlejí a nespokojí se s pasivní rolí, podaří. Osudy zvídavé, laskavé a inteligentní Molly, její povrchní zlé macechy a povrchní avšak nikoliv nutně záludné nevlastní sestry přinášejí obvyklou motanici vztahů a obvyklé konce. Příjemná podívaná bez větších ambicí. /7. 7. 14./ ()