Tiger a mačička

• Česko Tygr a kočička (viac)

V talianskej komédii z roku 1967 sa zoznámime s úspešným riaditeľom podniku na výrobu chladničiek a práčok Franceskom Vincenzinim. Tento zrelý, 45-ročný muž, práve prežíva krízu. Aj napriek pomerne dobrému a dlhoročnému manželstvu a práve narodenému prvému vnukovi, sa necíti šťastný a prepadá smutným náladám. Dokonca aj jeho dospievajúci syn Luka sa pokúsi spáchať samovraždu. Jej príčinou je nešťastná láska k mladému dievčaťu Karolíne. V tej chvíli Francesko ešte vôbec netuší, že Karolína sa čoskoro stane aj jeho srdcovou záležitosťou. Mladá dievčina sa do zrelého muža zamiluje, ale ten ju spočiatku odmieta a snaží sa jej vyhýbať. Ako dlho jej však dokáže odolávať sa dozviete až pri sledovaní filmu. V hlavných úlohách uvidíme Vittoria Gassmana a Ann-Margretovú. (oficiálny text distribútora)

Vančura

Dějově to asi není nic, co bychom neviděli stokrát předtím. Ovšem přesto se mi ten film dost líbil. Vittorio Gassman je zcela fantastický a obdivoval jsem ho zde podobně, jako třeba v jeho pozdějším snímku Ztracená duše, který rovněž natočil Dino Risi (celkově začínám mít oba tyto tvůrce ve velké oblibě). S Ann-Margret jsem měl naopak problém, jednak mi nepřišla moc hezká pro roli někoho, kvůli komu zahodí úspěšný chlap celý svůj dosavadní život (navíc v celém filmu nosí naprosto příšerné účesy, ve kterých vypadá jak nějaká figurína ve výloze; mnohem hezčí mi přišla herečka, která ztvárnila postavu Francescovy dcery), a jednak mi ta postava vadila jako taková, protože to prostě je strašná píča - syn se kvůli ní málem zabije, otci klidně rozvrátí rodinu, a s ní to ani nehne. Proto mě potěšilo, že film nakonec dopadne dobře - v reálném životě si spíš myslím, že by Francesca postihl stejný osud jako jeho přítele Tazia, který v celém filmu vystupuje jako odstrašující memento - i když otazník, který tak trochu poťouchle přilétne k závěrečnému The End, dává tušit, že ten dobrý konec vlastně vůbec koncem být nemusí, protože je velkou otázkou, zda se Francesco skutečně dokáže navrátit ke svému starému životu (a zda stále nemiluje Carolinu). Tygr a kočička je podle mě velmi dobrý film o mužské krizi středního věku, který neztratil nic na své zajímavosti ani po všech těch letech. ()

nanamarak1

Další klenot, který odvysílala ČT. Jen škoda, že tak domrvili synchronizaci zvuku a obrazu, hlavně ta scéna u zubaře, kde asi sekundu zní zvuk dopravy, to člověk nechápe. Zdejšímu hodnocení se musím smát. V této kategorie jde o jeden z nejlepších filmů. A už jen kvůli Gassmanově taneční scéně nemůžu dát pod čtyři hvězdičky. 70%. ()

dopitak

I přes vynikající původní dabing z Barrandova musím konstatovat, že Il Tigre pro mě v určitém směru představuje zklamání. Největší chyba je asi ve výrazné žánrové nevyhraněnosti - jako by se celou dobu mělo rozhodovat, jestli to bude komedie nebo hořká komedie nebo drama, a jednotlivé prvky se neustále napřeskáčku střídají. Všechno je takové laxní, málo kontrastu = divákův předčasný spánek. Příběh je velmi univerzálně použitelný na jakoukoliv dobu - úspěšný muž středních let nemá nejmenší důvod si na něco stěžovat, a přesto (anebo právě proto - to je ten paradox stereotypu) si najde mladou "kočičku". Jako podobný film můžu uvést tento žánrově výjimečný kousek Normana Wisdoma, v jehož komentáři naleznete další podobné tituly. ()

gizi

Ano, téma je známé a nekonečně opakované a proto má i nekonečně variací, i když často velmi podobných. Nějaké zvláštní originalita zde sice chybí, ale i tak jde o pěkný snímek s krásnou svůdnou hlavní hrdinkou. Začátek má výborný odpich, pak to trochu upadá, ale zase se vzpamatovává a já si to prostě užíval v pohodě. 75%. ()

Radko

Komédia na tému ľúbostného vzplanutia horkokrvného Taliana v rokoch k mladučkej slečne. Muž má rodinu a postavenie, študentka sa rada pohráva s postaršími pánkami. Skvelá herecká kreácia Vittoria Gassmana, ktorý prejde premenou od prácou zavaleného riaditeľa k srandovne tokajúcemu štyridsiatnikovi. Manželka, na radu priateľky ostáva submisívne čakať, dúfajúc v krátkodobé vybúrenie manželových telesných štiav. Obohranosť námetu našťastie z času na čas prebije slušná situačná komika. Vrcholom pre mňa bola mikroscénka s umeleckým dielom Zrodenie Venuše, ktorá sa liahla zo záchodovej misy počas charakteristického zvuku splachovača. ()