Svet, ktorý na nás čaká

(festivalový názov)
  • Česko Svět na kraji světa (viac)

Milostný příběh z dílny režisérky Mony Fastvoldové a scenáristů Jima Sheparda a Rona Hansena se odehrává na severovýchodě Ameriky v 19. století a sleduje čtveřici postav, která bojuje nejen s přírodními živly, ale také s trýznivou izolací. Farmářova žena Abigail (Katherine Waterstonová) a její nová sousedka Tallie (Vanessa Kirbyová) se navzájem nesmírně přitahují. Truchlící Abigail se stará o svého samotářského manžela Dyera (Casey Affleck), zatímco svobodomyslná Tallie je sužována majetnickým chováním žárlivého muže Finneyho (Christopher Abbott). Důvěrné pouto, které se mezi oběma ženami vytvoří, vyplňuje prázdnotu v jejich osamělých životech. Dokáží intenzivní mezilidské vztahy překonat izolaci? (Cinemax)

blackrain

Ta neutěšená atmosféra amerického zapadákova byla až pohlcující. Sledovala jsem film, kdy zrovna venku taky nebylo moc přívětivě. Název je opravdu velmi výstižný. Někdy nám prozradí mnohem více než jakákoliv anotace. Mé neblahé tušení se potvrdilo. Pořád jsem si ale říkala, že ta příroda a krajina není tak úplně americká, že je to natočené někde v Evropě. Chtěla bych si přečíst knižní předlohu. Tedy v českém jazyce samozřejmě. ()

dr.horrible

Zvláštny film. Zo začiatku to vyzerá, že chce čo najrýchlejšie prejsť k lesbickej scéne, tá ale neprichádza. Fyzickej stránke je venované minimum priestoru, viac sa film venuje akejsi potrebe byť spolu, prekonať ťažké časy. Scenár zaujímajú úplne iné veci, ako by človek v queer-ovke (resp. romanci) očakával. Ide si pomaly a potichu, prežíva. Rovnako záverečné emócie fungujú utlmene, viac pre postavy, ako divákovi. Drámu prechádza mimo reči. Reč používa knižnú. Tým neustálym šepotom mi pripomínal Malicka. Film je to ozaj nedivácky, na rozdiel od posledných, dobových - omnoho ambicióznejších, zakázaných lesbických lások, nad ním ale ide aj premýšlať, nie len sa kochať. Každopádne, odpad tomu može dať iba idiot. ()

Arsenal83

V prvom rade som nepochopil, prečo ženy na americkom vidieku 19. storočia hrajú dve šeredné Angličanky. To už ani do uší nejde, prízvuk nepustí nech už sa akokoľvek snažia. Inak je film silnou uspávankou, z ktorej sem divákov miestami vytrhne len kvikot prasiat. No nie je sa prečo čudovať, veď film je z produkcie Caseyho Afflecka a ten celý život pôsobí ako mumák, čo predviedli aj v tomto snímku. Nosná línia je jasná – z tej preukrutnej nudy sa nám hlboko veriace ženské začnú lesbiť. Kým to však nastane, užijete si fantastické filmové chvíle ako dojenie kráv či zmrznuté sliepky. Všetko sprevádza otrasná, pre uši veľmi nepríjemná hudba, najmä v časoch prírodných a ľudských katastrof. ()

Aljak

Tak toto bolo fakt "na konci sveta". Ani sa nečudujem, že tým ženám bolo tak clivo, obzvlášť, keď mali takých manželov. Asi každému bolo jasné, kam to celé speje, a presne tam sme sa aj ocitli. Ženy končia vo vzájomnom náručí a objavujú svoje tajné túžby. A to je vlastne všetko - toto je celková pointa filmu. Po dejovej stránke to bolo teda triviálne, dialógy tiež nič moc, takže celý film zachraňovala atmosféra a pozoruhodné scenérie s kulisami a kostýmami. Aspoň za to 2*. ()

M.i.k.e

mám rád Vanessu Kirby i Katherine Waterstone a The World To Come se nedá upřít neútěšná atmosféra amerického "venkova" někdy v 19.století,ale to je tak všechno.Obecně mi nevadí pomalé filmy,ale tohle byla extrémní nuda,kterou by nezachránilo i kdyby ta lesbická scéna mezi herečkami zabrala polovinu filmu a ne jen asi 20 vteřin...40% ()

sedm.1

Tato podívaná není opravdu určena konzumním vyznavačům filmové zábavy, nýbrž filmovým teoretikům, vášnivým vyznavačům tvrdého artu a erudovaným nadšencům pohyblivých obrázku, vnímající film především do hloubky. A jelikož já nic z toho úplně nejsem, tak mohu jen suše konstatovat, že jsem se u tohoto snímku málem zbláznil nudou, ba chvílemi jsem snad až trpěl, jak urputně otravně to celé působilo, no prostě opakuji, nic pro vyznavače běžné produkce. Nicméně, abych ze sebe ale zase neudělal úplného filmového analfabeta a vyznavače jen té nejprostčí a nejnenáročnější produkce, musím zde uznat, že pár prvků mě tu upřímně oslovilo a proto v žádném případě nehodlám tento film hodnotit mizerně jen proto, že se jednoduše nejedná o zážitek, který by mě dostal do kolen. V první řadě tak musím každopádně zmínit atmosféru snímku, která se dá sice těžko popsat, nicméně její věrohodnost a výraznost je na velice vysoké úrovni a celý film kvalitativně rozhodně velmi pozdvihuje. Stejně tak pozitivně bych rád označil za skutečně skvělé i herecké výkony zúčastněných herců, kdy především ústřední duo představitelek hlavních hrdinek podalo vážně silné výkony, a musím uznat že jejich vzájemná přitažlivost, jiskření a chemie mezi nimi se jim zde podařila ztvárnit opravdu působivě, a jen tak mimochodem, Vanessa Kirby tu působí skutečně hodně žhavě. Toť to dobré. Samotná zápletka je ovšem nepopsatelné peklo, které netradiční téma lesbické lásky na divokém západě nedokázalo naprosto v jakémkoliv ohledu využít, jen neskutečně ukrutně pomalu a až bolestivě nezáživně popisuje nenaplněnou lásku dvou žen, odsouzenou již od začátku k nezdaru, celé se to vyvíjí předvídatelně, nesnesitelně poklidně a hlavně povrchově, bez jakýchkoliv emocí, což je další věc, která tu vyloženě chybí a filmu zásadním způsobem ubližuje. The World to Come je zkrátka ryze festivalový film, mezi jehož cílové diváky já rozhodně nepatřím, a i když ho v určitých ohledech považuji za funkční a kvalitní, tak mě osobně vyloženě po celou dobu bohužel jen ubíjel. ()

sPaRk

Pure bliss. Měl jsem pocit, že je to natočené přímo pro mě, každý záběr, každý letmý pohled, úryvky deníku čtené hypnotickým hlasem Abigail. Přesně ten snímek, kdy vás od prvních vteřin a minut prostupuje chvění z dokonalé filmařiny a všechny prvky se slévají v harmonii, aniž byste o nich museli přemýšlet. Škoda, že nakonec se o tom bude zástupně mluvit pouze jako o dalším příspěvku do LGBT žánru, protože tahle uhrančivá věc suverénně obstojí i bez toho. Už Ammonite čněl vysoko nad vším, co se loni urodilo, ale tohle je ještě dál. Organický vizuál 16mm materiálu s úžasnou Katherine Waterston (neustále mi evokovala naši Verču Kubařovou), Casey opět se svým nezaměnitelným zádumčivým projevem plným melancholie, což víc než stačí. Rozumíte jeho bolesti a rozumíte bolesti všech ostatních, to je lidský úděl, od nepaměti až navždy lidské bytosti zmítané city a neartikulovatelnými pohnutkami, které dávají smysl, neuchopitelný a nevyzpytatelný, jen vám a nikomu jinému, ta touha po něčem, co by vtisklo smysl všemu vezdejšímu a je jedno, jaká válka se zrovna vede, čím je lidstvo vláčeno, ať už se kolektivní vědomí zaobírá čímkoliv. Bylo by zcestné domnívat se, že v 18., 19. nebo jakémkoliv jiném století měli lidé zásadně jiné tužby, vnímání, prožívání světa než my. Najít spřízněnou duši, navzdory okolnostem, navzdory všem, ten kousek lásky, který si objevíme sami pro sebe a který postavíme nade vše, přes ostrakizaci, nepochopení, strasti. Miluju to civilní, do sebe uzavřené pojetí bez rušivých prvků. Chci to vidět znovu a znovu, nejlépe na velkém plátně. Možná to okouzlení časem vyprchá, ale v tuhle chvíli jeden z největších filmů-zjevení, co jsem kdy viděl. Astonishment and joy. ()

Hanys_

Dostal jsem víceméně to co jsem čekal. Pomalé tempo, skvělá kamera, herci napohodu. Typická festivalovka - klubovka, kde bysme v kině seděli 3 a všichni si to užili. 7.5/10 ()

Maximilianus

Námet už párkrát videný (napríklad v Portrét ženy v plameňoch), avšak tentokrát to bolo nemastné neslané. Napriek tomu film nebol úplne zlý. Malo to ospalú atmosféru ladiacu s prostredím a dobou, v ktorej sa dej odohráva, sympatické herecké obsadenie a emóciu, avšak nič nebolo na vynikajúcej úrovni. 5,8/10. ()

Telemachus

Tohle je svým způsobem geniální snímek. Bezútěšnost severo-východního cípu USA (upstate NY) 19. století je mrazivě dokonale vyvedená a perfektně vyvážená krásou tamní přírody. (Že je to Rumunsko taktně pomineme ;) ) Herecká trojka je silná a tihle lidé prostě nedokážou zklamat. Stopáž akorát, kamera nádherná, tempo vyprávění ideální. Co je trochu kontroverzní, je hudba – soundtrack je pouze doprovodný, což sice přidává na atmosféře, ale nemůžu se u takových filmů zbavit dojmu, že jim prostě něco málo chybí. Nicméně výborně natočená věc o hlubokém vztahu dvou lidí v chmurných časech. ()

PlysovyMacko

Film sleduje vzťah dvoch žien žijúcich na samote so svojimi manželmi, medzi ktorými vznikne priateľstvo a niečo viac.  Dej je popisovaný skrz denníkove záznamy. Je tu prítomná pekná atmosféra osamelého domu v lone prírody a napriek tomu, že sa tu toho moc neudeje,  film na mňa pôsobil emocionálne ako sa ženy vzájomne snažia nájsť niečo pekné v ich ťažkom živote. Nahá lesbická scéna tu trvá len pár sekúnd, o to tu nejde. Taky smutný film . ()

Fjera

L verze příběhu z Madisonských mostů. Film má své chyby, ale já je odpouštím. Protože příběh je to silný a přenositelný do každé doby. Hloupými komentáři ukazujete, že jste nepochopili, neprožili, necítili. ()

bumprd

Kdy se konečně naučím od filmů, kde se do sebe zamilují dvě ženy, nic nečekat. Upřímně, kdyby se na Vanessu a Katherine tak hezky nedívalo, tak půjdu s hodnocením asi níž. Nicméně, díky filmu si člověk připomene, jak těžký byl život v polovině 19. století a to především pro ženy, a ještě více potom pro ženy milující stejné pohlaví. Kdyby k tomu byla lepší hudba, tak by i pocit z filmu byl o dost lepší. Škoda, že hlavní postavy nedostaly víc prostoru, protože chemie mezi nimi, je skvělá. Myslím, že film nenaplnil svůj potenciál, ale zase úplný odpad to taky není. Ke konci se vyjadřovat nebudu! Pro diváka, který je tu jen kvůli romanci mezi dvěma ženami, je film pohodovou oddechovkou s několika vydařenými scénami. ()

Matrix44 odpad!

Každý jeden film, lesbičky, homosexuáli, zmiešané páry, silné sebavedomé ženy, veď to už nie je normálne a nedá sa na to pozerať!!! Ešte čakám kedy začnú muži rodiť, a Anglickú kráľovnú bude hrať černoch! ()

peproch

Výborný film. Je to produkt, nikoli artefakt, ale v produkci ve výborný. Myslím tím, že je to skládačka separátně připravovaných a v postprodukčních montovnách složený výrobek. Složky: scénář postavený na deníku, okouzlující čtveřice herců v v Rumunských horách připraveném scénickém prostředí imitujícím novou Anglii poloviny 19.stol, ideová konfrontace vysoké mravní, literární a religiozní úrovně evangelikálního světa a přírodně lesbicky vztahové zápletky, nesladká, intenzivní scénická hudba. Jsem nadšená skoro vším, Cassey Affleck věděl co produkuje. Český název je podle mně úplně vedle a úplně blbě. Jakej svět na kraji světa???? To je na kraji světa jen ten, kdo to takhle česky distribuuuje, jde přeci o to, že Abigail odmítla chodit do kostela a čekat na svět, co má příjít, na nějaký lepší svět... konfrontována s škaredostí tohto světa, co jí zhubil dcerušku a dopustil duchovní nesblížení se s manželem, jinak moc hodným a pracovitým, ne takovým pozérem a hrubijánem, jako byl i bil muž její přítelkyně a pak i milenky. Rozumím nábožensé konfrontaci, rozumím přírodní drsnosti, rozumím partnerské náročnosti. A Abigail je prototypem hodné a hodně zraněné dobré manželky. ()