Devítidílný dokumentární cyklus uznávaného amerického režiséra a producenta Kena Burnse, který zasvěceně mapuje historii americké občanské války. Při tvorbě cyklu bylo využito více než 16.000 archivních fotografií, obrazů a článků z dobového tisku, stejně jako velké množství korespondence a pamětí přímých účastníků tohoto konfliktu. Dokument, který je považován za Burnsův „magnus opus“, obdržel více než 40 významných televizních a filmových ocenění. (hunterN)

hunterN

Devítidílný dokumentární cyklus uznávaného amerického režiséra a producenta Kena Burnse, který zasvěceně mapuje historii americké občanské války. Při tvorbě cyklu bylo využito více než 16.000 archivních fotografií, obrazů a článků z dobového tisku, stejně jako velké množství korespondence a pamětí přímých účastníků tohoto konfliktu. Dokument, který je považován za Burnsův „magnus opus“, obdržel více než 40 významných televizních a filmových ocenění. ()

Slasher

Jak oživit přes 100 let starý konflikt? Kultovní a triumfální série Kena Burnse je přesně vyladěnou kombinací tesknivých melodií, starých fotografií s aurou duchů, novinových obálek, útržků z dopisů a výživných komentářů historiků, military map a sound efektů bitevní vřavy. Vyniká jak mizérie, jatka a tíha celé tragédie, tak i humor, řada zábavných perliček a celá plejáda generálů exotů. Sílí sice hlasy (x), že v dnešní době přeci potřebujeme občanskou válku prezentovat s mnohem větším důrazem na aspekt otroctví, zavržení strany Konfederace a všeho všudy komplexněji, bez romantických obrazů. Proč ne, odkaz Severu X Jihu se v USA dále mění, žije a přispívá ke sporu, ALE tady tohle už těžko něco předčí :) P.S. dále: Rekonstrukce, Lincoln, wokeshit ()

flu

Slavný seriál, díky němuž se Ken Burns etabloval jako jeden z nejlepších amerických televizních dokumentaristů. Obdobně jako v jeho pozdějších počinech se také tady prolínají velké státotvorné události s dějinami všedního dne a kromě politiků, generálů či historiků v hojné míře zaznívají též hlasy běžných vojáků i civilistů z obou stran konfliktu. Díky bohatému obrazovému materiálu (zpravodajský nejlépe pokrytá a nejvíce fotografovaná událost 19. století) se pak tuto první válku industriálního věku, která svým rozsahem a ničivostí plně předznamenala to, co mělo přijít ve století dvacátém, podařilo vykreslit neuvěřitelně plasticky a zajímavě. ()

Dexer

Hodnotenia jednotlivých epizód: 1.The Cause - 1861 (90%) - úvodná epizóda, ako už napovedá samotný názov, sa prevažne venuje objasneniu príčin, ktoré viedli k vzniku Občianskej Vojny v USA. Udalosti spred vojny tu sú zastúpené v plnej miere, svojím pôsobením zabezpečujú súvislý tok informácií a je z nich cítiť vysoká miera relevantnosti. Utrpenie ľudí, s ktorými bolo zaobchádzané ako so špinavým prádlom a pokrytectvo niektorých významných predstaviteľov Americkej politickej scény sú vykreslené v plnej objektívnosti, ako je to u Kena Burnsa zvykom. Druhá polovica epizódy je naplno venovaná krvavým udalostiam, ktoré sa odohrali v roku 1861. Konfederačný útok na Fort Sumter, ktorý sa stal zámienkou na rozpútanie vojny alebo krvavé jatky v bitke u Bull Run v júli 1861, ktoré predznamenávali, že vojna len tak skoro neskončí. Samotný záver epizódy bol neskutočne emotívny, pri ktorom som nedokázal udržať slzy na krajíčku. Ak tento fakt nieje zárukou kvality, tak potom neviem čo je. 2.A Very Bloody Affair ( ? %) - pokračovanie čoskoro ... ()

LoneGunman

Exkurze Kena Burnse do Druhé světové války v podobě cyklu "The War" mě totálně dostala, byť jsem jí v hlubinách Netflixu našel víceméně náhodou. S "The Civil War" už jsem díky tomu šel na jistotu a hned zkraje musím říct, že tohle je snad ještě lepší (pokud je to vůbec možné). Více než 11 hodin napěchovaných informacemi, během kterých autoři provedou diváka nejtemnějším obdobím americké historie. Pro našince, který má o válce "Severu proti Jihu" spíše kusé a povrchní informace a který sice zná pojmy jako Gettysburg, Shiloh nebo Antietam či jména jako Lee, Grant nebo Sherman, ale chybí mu ten zastřešující kontext je to dokument jako dělaný, po jeho shlednutí už pak bude tohle období nejen znát, ale bude jej i chápat. Opravdu se přitom nemusíte bát, že by šlo o nudné předčítání faktů, zpracování je totiž dokonale dech beroucí. Neskutečné množství archivních materiálů, perfektní hudební doprovod, předčítání citátů či dopisů přímých účastníků, generálů stejně jako obyčejných vojínů, a v některých případech dokonce i jejich přímé výpovědi (poslední veterán zemřel v roce 1959, existoval tedy prostor jejich zážitky zaznamenat i audiovizuálně)! The Civil War je zkrátka naprostá bomba, kterou by si neměl ujít nikdo, s alespoň minimálním zájmem o historii. Už teď se těším, až si udělám čas na Burnsovu "The Vietnam War"! ()