Přítel versus Hitler

(TV film)
  • Rusko Walter Stennes
všetky plagáty

Göring byl jeho spolužák, přátelil se s Goebbelsem. Pak se ale stal vůdcem vzpoury proti Adolfu Hitlerovi v NSDAP v letech 1930 až 1931 a nakonec i špionem. (Kino Svět)

Volodimir2

Otvorenie archívov v Ruskej federácii po 50 rokoch nám otvára studnicu udalosti o ktorých sme doposiaľ ani nechyrovali. Obdobne je to aj s týmto dokumentom. Mám problém sa stotožniť s názvom tu určeným „Přítel & Hitler“. Aj originál dokument sa volá „Walter Stennes – Priateľ versus Hitler“ a to je obrovský rozdiel. Totižto celý film je práve o tomto Nemcovi, ktorý ani zďaleka sa neradil medzi Hitlerových priateľov. Mali mnoho spoločného, boli obaja v 1. svetovej vojne, neskôr bol vodcom Sturmabteilungu (SA, hnedé košele),  ale ich názory neboli zhodné. A tak, ako vždy Hitler likvidoval svojich protivníkov aj Waltra Stonnesa chcel odstrániť. Göring mu pomohol k úteku z Nemeckej ríše a tak od roku 1933  pôsobil na osobnom ústredí generalissima Chiang Kai-shek v Číne. Táto funkcia postupne prerástla až do šéfa spravodajstva tohto generála. To mu však nestačilo a rozhodol sa „spriateliť“ aj s vodcami ZSSR. Jedným z dôvodom prečo Stennes prišiel do styku so sovietskym spravodajstvom bola známa formulácia  "nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ".  Najdôležitejšie boli Stennesove predpovede o tom, či sa Japonsko postaví proti ZSSR. Informácie poskytované spoločnosťou „Drug“ (Priateľ) boli v Moskve veľmi cenené. Na špionážnom nebi  ostal aj po zatknutí skupiny Richarda Sorgeho v Japonsku a po boku Chiang Kai-sheka pôsobil až do roku 1949. ()