Slovenský film z roku 1979 Smrť šitá na mieru reprezentuje tvorbu špičkových predstaviteľov filmovej scenáristiky a filmovej réžia Tibora Vichtu a Martina Hollého. Už v čase svojho vzniku si získal zaslúženú pozornosť a viaceré ocenenia - Cenu Čs. filmu, Cenu Zväzu slovenských dramatických umelcov. Dramatický príbeh z obdobia hospodárskej krízy za prvej republiky je predovšetkým skvelým psychologickým dvojportrétom sociálne odlišných ľudí, ktorých spojí bizarný i tragický cieľ - objednávka na smrť. Majiteľ veľkého krajčírskeho salónu sa ocitá pred bankrotom. Aby uchránil svoju rodinu pred existenčným krachom a zabezpečil im nárok na svoju životnú poistku, musí umrieť spôsobom, ktorý v poisťovni vzbudí podozrenie. (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Existenciální sociální drama bylo obsazeno nad míru dobře, Liška napsal svůj průměr, takže bylo doplněno o výbornou hudbu. Ale nějak nefungovalo. Chybou může být to, že od samého začátku je jasné, jak bývalý majitel salonu dopadne. Nepodařilo se mi sympatizovat s postavou Vlado Müllera, nezískala si můj respekt, ani zájem, nebyla jsem s ní ani takový kamarád jako bankéř v podání nepředabovaného Holého. ()

topi

Brilantní drama, které zásluhou kameramanského mága Karola Kršky působí, jakoby vypadlo z pera Daria Argenta. Ty nádherné barvy, kontrasty, cit pro detail. Troufám si tvrdit, že něco podobného ve slovenském nebo českém filmu takhle nasnímáno ještě nebylo. Viděno ve full hd rozlišení a hltal jsem každičký záběr, až mě zrak přecházel. Scéna ve vlaku před vraždou a její vykonání má dokonalou hororovou atmosféru!! Uffff!! Už jen za tu luxusní kameru si film zaslouží plné hodnocení. Samotný příběh hospodářské krize ze 30. let minulého století, odehrávající se v Bratislavě, je dramatem dvou mužů, kteří se musejí nějakým způsobem zachránit před chudobou. Excelentní výkony Vlada Mullera (majitel krejčovské dílny Blum) a Milana Kiše (krejčí Kepeš) - zároveň jeho jediná hlavní role. O zbytek atmosféry se postaral Zdeněk Liška, který, jak jinak než nezklamal a jen v úvodní titulkové části vystřídal asi 6 hudebních motivů. Neprávem zapomenutý a opomíjený klenot!! ()

radektejkal

Film, jehož konec vidíme na začátku, abychom na konci zjistili, že všechno bylo úplně jinak. Příběh pána a sluhy ( Vlado Müller, Milan Kiš - oba skvělí, byť jsem jejich filmová jména už zapomněl) je napínavý svými peripetiemi; nikdy si nemůžeme být zcela jisti, jaký je v daném okamžiku jejich vzájemný vztah. Zdá se, že zkrachovalý (už ne)majitel krejčovského salónu má mladého hochštaplera stále ve větší oblibě (z větší míry zřejmě účelové), kdežto hochštaplerova (nikdy nesvede být něčím jiným) nenávist vede zároveň k jeho sebedestrukci. Proč není schopen realizovat plán, který se zdá být tak racionální a snadni proveditelný? To je právě uhelným kamenem celého filmu! Pozn.: Kdo četl "Údery kladivem" od Bély Illése, ať podá zprávu. ()

mchnk

Celkový komorní nádech filmu (i přes dané téma) jakoby se přenesl i na tvůrce. Zajisté, jinak bychom se onoho nádechu nedočkali. Komorní Hollý, Liška i Vlado s Kišem. V této atmosféře se zde nastiňuje existenční rozhodnutí charismatického živnostníka, který svou živnost provozuje zrovna v dobách...no, vlastně v dobách, jejíž tržní praktiky a "morálka" přetrvaly dodnes. Rozhodnutí skutečně životní. Na dobu vzniku rozhodně nadprůměrný snímek s elitními tvůrci. ()

gogo76

Séria menej známych filmov M. Hollého, ktorá momentálne beží na stv ma potešila. Rovnako tak som sa tešil na skvelé obsadenie na čele s V. Mullerom nemenej dobrým a trochu nedoceneným Milanom Kišom. Škoda, že film moje očakávania naplnil iba čiastočne a nedokázal naplniť celkovo sľubný príbeh. Napriek miernemu sklamaniu som rád, že som film videl. M. Hollého považujem za kvalitného režiséra a rád si pozriem všetky jeho filmy, ku ktorým sa dostanem, bez ohľadu na to, či ma sklamú, alebo nie. 60%. ()

• Film bol natáčaný v Prahe, Bratislave a Modre. (dyfur)