Z požáru dřevěného skladiště jsou podezírány děti, které chodily kouřit, a mezi vyšetřovanými se ocitá i malý Saša. Protože se bojí vrátit se domů, utíká společně se starším výrostkem, jenž se již ocitl na šikmé ploše. Nerovná dvojice se různě skrývá, řeší rozpory, ale nakonec se odhodlá za všech okolností si pomáhat... (oficiálny text distribútora)

Vesecký

Typický film 60. let - bez konce... Aneb - je na divákovi, aby si ten konec domyslel. Saša nebyl podrazák, O.K., ale co je moc, to je moc, že prý nikdy nelže - ale budeš lhát, jako všichni - a už to bylo tady. Přece kamaráda z několikadenního dobrodružství neprozradí. Drama o dvou hercích, kteří se toulají krajinou bez lidí a pobývají v cizí chatě u rybníka... Nuda. ()

zette

Zdarila vztahova sonda mezi Alexandrem a starsim kriminalnikem. Od samotneho zacatku se buduje velmi dobra atmosfera, ktera sice pozvolna, ale graduje a to mimo dobre vybrane lokality a kamere, hlavne diky vynikajici hudbe Zdenka Lisky (ve filmove hudbe u nas nema, nemel a asi nikdy konkurenci mit nebude). Zaverecna vypoved Romana Skamene je bezchybna. Stepan Skalsky je strasne nedoceneny reziser. ()

MickeyStuma

Příběh podivného přátelství mezi malým 'Romanem Skamene', typickým průserářem, který kvůli požáru dřevěné kůlny a strachu momentálně utíká z domova a velkým 'Ivanem Vyskočilem', jehož důvod potulného života nebyl blíže vysvětlen. Oba jsou jedinými tahouny snímku, který sleduje jejich náhlé přátelství a vzájemné pochopení i nevraživostí a naschválů. Kvůli lidskosti 'Ivana Vyskočila' nepřekvapí konec příběhu. Podzimní prostředí a černobílý obraz dává celému vyprávění trošičku temnou atmosféru. Snímek si drží tempo a udržuje lehké napětí o tom, jak to celé skončí. Roman Skamene tu předvedl vynikající výkon, který dodal dětské postavě punc autenticity a realismu. Skoro bych i řekl, že se to opravdu stalo. Film si zaslouží pozornost a je veliká škoda, že je televizemi opomíjen. Z jeho námětu tak trochu vyznívá, že přehnaná přísnost ve výchově předznamenává jen další a mnohem horší trable. ()

angel74

Depresivní hudba Zdeňka Lišky úžasně dotváří ponurou atmosféru příběhu o dvou průserářích, kteří chtějí zmizet z povrchu zemského, jistým nedopatřením se přitom sčuchnou a pak se společně dají na útěk. Roman Skamene se své první role malého Saši chopil s takovou vervou, že lépe už snad ani nikdy nehrál. A Ivan Vyskočil coby starší mazák, který mu víceméně dopomohl na šikmou plochu, se tu také předvedl v plné parádě. Samotný závěr sice mohl být trochu vymazlenější, přesto jde o hodně povedený film. (75%) ()

dobytek

Když jsem tak koukal na film, vzpomněl jsem si, že tuhle povídku jsem čet, když mi bylo cca 10 let. Pamatoval jsem si z toho nejrůznější detaily (např. že tam našli plesnivý sušenky), ale vůbec jsem si nemoh vzpomenout, jak to vlastně celý dopadlo. Takže jsem to celkem se zaujetim dokoukal, protože mě ten konec dost zajímal. Sice to neni žádný veledílo a v podsatě drtivou většinu filmu sledujete pouze Ivana Vyskočila a Romana Skamene, jak mezi nima vzniká nějakej dosti podivnej vztah, ale má to něco do sebe. Jo a ten konec je fakt takovej divnej, že vyšumí do ztracena, takže se ani nedivim, že jsem si ho nepamatoval. ()

• Kameraman Jiří Šámal získal za práci na tomto filmu cenu Trilobit 1967 (udělena byla 29. 3. 1968 na konferenci Svazu československých filmových a televizních umělců FITES v pražském Slovanském domě). (NinadeL)
  • Poprvé se před kamerou objevuje Roman Skamene. (M.B)