Mladí manželé Hynek a Pavla Dolejšovi se rozvádějí. Hlavním důvodem je podle všeho Hynkova matka, která se mladým manželům neustále plete do života a Pavle dává jasně najevo své antipatie. Náhle přijde telegram, kterým ohlašuje svůj příjezd Pavlin otec Arnošt Provazník. Pavla mu nechce o rozvodu říci a také Hynek se prchlivého tchána bojí, takže se nabízí jediné řešení - předstírat fungující manželství. Hynek rychle nastěhuje Pavlu zpět do bytu své matky. Rozpačité chování mladých manželů si Arnošt vysvětlí po svém a sám je přivede rozpaků, když jim druhý den věnuje nové auto. Hynek chce říci tchánovi pravdu, ale ten ho vůbec nepustí ke slovu. Situace se ještě víc zkomplikuje v okamžiku, kdy se paní Provazníková svěří šokované dceři, že má její otec milenku a proto se budou rozvádět, takže ona se svou rodinou jsou to jediné, co jí zůstalo. Česká filmová komedie o tom, že všechno zlé je k něčemu dobré. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Nataniel73

Vynikajúca a tak trochu nedocenená komediálna dráma o rozvádzajúcich sa novomanželoch. Celému filmu jasne dominuje excelentný Vladimír Menšík v roli cholerického otca nevesty. Dokonca mám pocit, že je to jeho vôbec najlepší film v hlavnej roli. Zápletka filmu je aktuálna aj dnes. Sú skrátka ľudia, s ktorými sa nedá jednať na rovinu inak vybuchnú ako spoka. Mám vlastnú skúsenosť z mojej rodiny. A tak o rôzne bizarné a komické situácie nie je núdza. Niekedy sa to zdá nesmierne zložité povedať otcovi nevesty, že sa s jeho dcérou, ktorá kvôli vám nemohla doštudovať rozvádzate. A tak musela zasiahnuť náhoda a nedorozumenie v podaní Hynkovej matky. "Jenže já jsem musel před tvým otcem předstírat vždy a všecko. Jinak by mně v tu ránu přerazil." ..."To je přece skvělé, že se vaši rozvádějí. Nemúže mně přece zmrzačit za to když dělám to isté co on."...."Jen ať se rozvede kozel jeden starej. Nakonec zjistí, že mu nikde nebylo tak dobře jako se mnou." Poučenie plynie z toho, že vždy je lepšie nabrať odvahu ako čakať, že sa situácia nejako vyvinie.  80% ()

Alister

Ukázkový příklad filmu, jenž dokáže jeden jediný herec svým výkonem vyzvednout do závratných výšin; Vladimír Menšík dokázal transformovat tento film, který disponuje všemi předpoklady pro to, aby se nelíbil, na film, který se velmi líbil. Málokdo z celé plejády historie českých herců by něco takového dokázal, Menšík však ano. Proto je pro mě největším hercem vůbec. Hodnotit však nebudu. ()

Pasifae

Jako každý, kdo zplodil mláďata, jsem měla na vybranou - buď je nechám jít jejich vlastní cestou nebo skončím jako svůj vlastní pacient. A i když mě sledování té jejich vlastní cesty stálo hodně vyrvaných vlasů, nelituju. Tenhle film je ukázkou toho, jak to dopadá, když se rodiče míchají do věcí, do kterých jim nic není, ukázkou bohužel dost nezábavnou a nezajímavou. Škoda pro něco takového pana Menšíka a paní Bohdanové. ()

Alementina

3,5* jak kdybych se vratila do detstvi, vsechny ty žabomyší války, kdy mít vysokou bylo nadevše, ale řemeslo mělo zlaté dno, promítání dijáků, pořad se někde zedničilo... malokdy se divam na tyhle filmy, mozna proto me tohle prijemne prekvapilo... a nejvic Zilkova, kterou jsem nepoznala, ja jsme uplne zapomnela, jak vypada mlada, ze jsem si celou dobu rikala, jak se ta herecka jenom jmenuje .... pak koukam, ona to byla žilková :) Menšík je geniální! Já si pořád říkám, že on takový prostě musel být, že on to nemohl hrát. ()

triatlet

Přiměřené množství hlášek a velmi dobré herecké obsazení. Ovšem zamaskovat některé křečovité scénáristické pokusy o vtip se nepodařilo. Závěreční scéna korunuje všudepřítomnou snahu po bezduché legraci - Pavla (Veronika Žilková) má nohu v sádře, dítě v ruce a je cca 200 metrů od baráku. Aby ji Hynek dohnal, běží k pomlácené škodovce a přiblíží se k ní autmo... ()

• Film se natáčel v Praze, dům paní Komárkové (Ladislava Kozderková) stojí v Říčanech, dům rodiny Pavlínky v Praze - Újezdě nad Lesy, pošta z úvodu je v Březnici. (rakovnik)