Reklama

Reklama

Panna Mária sa v roku 1913 zjavila trom malým chudobným deťom: Lucii - tá bola najstaršia, Hyacinte a Franciskovi. To sa stalo pri dedinke Fatima, kde pásli dobytok. Ľudia začali prúdiť na miesto zjavenia, ale čoskoro to začalo prekážať miestnej polícii, ktorá deti šikanovala. V tej dobe v Portugalsku totiž vládol diktátor, ktorý nebol kresťanstvu naklonený. Dedinčania sa začali búriť po tom, čo mali zakázané vykonávať procesie.
Počas zjavení Panna Mária deťom zverila rôzne posolstvá tykajúce sa budúcnosti sveta. Nie všetky však mali povolené oznámiť. Niektoré predpovede sa týkali toho, že čoskoro vypukne tragédia aká nemala obdobu v dejinách – I. svetová vojna. Že Európu ovládne komunizmus na dlhé desaťročia. A samotné Rusko sa jedného dňa zasvätí Panne Márii. Že jeden z pápežov bude na námestí sv. Petra vo Vatikáne postrelený a Panna Mária ho ochráni od smrti.
Vládna moc prestala našťastie tieto tri deti šikanovať. Cirkev po niekoľkých rokoch uznala Fatimu ako Mariánske pútnické miesto, keďže sa tam udialo množstvo dokázateľných zázrakov. Francisko a Hyacinda krátko na to zomreli. Lucia vstúpila do kláštora, dožila sa ešte stretnutia s pápežom Jánom Pavlom II., ktorý sa prišiel poďakovať fatimskej Panne Márie, že ho zachránila. On bol ten postrelený pápež z proroctva. (VisitorCSFD)

(viac)

Recenzie (5)

LeChouan 

všetky recenzie užívateľa

Pyrenejský poloostrov; automaticky se mi vybaví Španělsko, onen menší stát v západní části poloostrova zůstává ponořený do jeho stínu. Nyní, po zhlédnutí snímku o zázraku v portugalské Fatimě (přesněji dvojice snímků, viděných v krátké době po sobě) se onen stín trochu prosvětlil. Filmová „Fatima“ z roku 1997 je syrovější, méně přikrášlující (prostředí rolnického kraje, jeho obyvatele, trojici dětských vizionářů, tehdejší politická situace) a méně konkretizující (podoba Matky Boží) než její mladší verze. A třebaže film tematisuje událost, kdy po šest měsíců přicházela Panna Maria za trojici malých negramotných pasáčků, neznamená to, že se každý „nekřesťan“ musí dílu vyhnout. Lze jej sledovat i pro reakce lidí na „tajemství“, které dlouho tajemstvím nezůstane – a děti čelí nedůvěře, obviňování ze lži, nebo naopak slepé víře, prosbám o přímluvu a všeobecně rostoucímu pozdvižení z celé události. Lze jej sledovat pro seznámení se s politickou situací v Portugalsku ve válečném roce 1917; země je zapojena do války a již nějaký ten rok je republikou s výrazně anti-klerikálním zaměřením. I proto vyvolají děti, tvrdohlavě trvající na svém, totiž že se setkávají a rozmlouvají s Matkou Boží, která přináší poselství trpícímu a hřešícímu lidstvu, takový poprask. Poprask v církevních kruzích, obávajících se reakce státu. Poprask u vládnoucích republikánských politiků, tušících za „zjevením“ nikoli pouhou dětskou fantasii, ale nekalé pikle Církve. Snímek předkládá příběh, který vcelku věrně rekonstruuje tehdejší děje; je na divákovi, jak poselství Fatimského zjevení přijme. (Nepochopím, proč se někdo dívá na film, avizující naprosto srozumitelně, své křesťanské zaměření, jen aby se následně rozčilil, že se film zabývá debilní křesťanskou tématiku a on jej mohl za-odpadovat.) ()

MM_Ramone 

všetky recenzie užívateľa

Starý mních, Eduardo Costa Carvalho, rozpovie príbeh o troch malých deťoch, Lúcii, Jacinte a Franciscovi, ktorým sa v priebehu roka 1917 šesť krát zjavila Panna Mária. Zvestovala im viaceré proroctvá. Stalo sa tak pri neveľkej, vidieckej osade "Fatima" v Portugalsku. Televízny snímok talianskeho režiséra Fabrizio Costa určite poteší každého kresťana, ale len ťažko oslní niekoho z náročných filmových gurmánov. DVD s týmto titulom vyšlo na Slovensku ako súčasť podielu členov Spolku svätého Vojtecha na rok 2010. *** ()

Arsenal83 

všetky recenzie užívateľa

Film je jasne určený katolíckym veriacim, nie je ho ale preto nutné odsúdiť a posielať do odpadu, ako to tu urobil hodnotným komentárom užívateľ clubland. Je skôr lepšie porovnať príbehovú predlohu a ako bola filmovo spracovaná. Fatima je legendárnou udalosťou, nie je však predvedená uspokojivo. Nemá šancu strhnúť ani najveriacejšieho človeka a zaujať toho najateistickejšieho. Je podaná priemerne, bez hereckých osobností, ktoré ale neboli v tomto prípade nevyhnutné. Miesto toho, aby film presvedčil, prináša skôr skepticizmus, čo je trochu nešťastné. ()

domeniqeue 

všetky recenzie užívateľa

Moc pěkný film, který neřeší pravost, či nepravost zjevení, ale postoj okolí, sociální otázky a politickou situaci Portugalska. Takže, já čekala film víc duchovní, což bohužel není, ale i tak moc pěkný ... a sluneční zázrak je natočen skvěle :-) ()

Galéria (33)

Reklama

Reklama