Napoleonův život byl poznamenán nejen bitvami a politikou, ale i pestrým milostným životem, který provázely mnohé aféry. Krátké a bouřlivé, ale i intenzivní a dlouhotrvající. Nyní můžeme nahlédnout do zákulisí Napoleonova milostného života a vztahů. Mezi jeho milenky patřily herečky, operní pěvkyně, či polská šlechtična... Dvěma ženám se dostalo nejvyššího historického významu – Josephine a Maria Luisa se staly Napoleonovými zákonitými manželkami. (oficiálny text distribútora)

allegria

Měla jsem chuť shodit tento film do odpadu, nakonec jsem chtěla alespoň minimem ocenit snahu zachytit soukromí slavného vojevůdce. Oč silnější byl v boji, o to slabší byl ve vztazích s ženami/ženou. Co mi na filmu vadí nejvíc je, že hlavní postavy, zejména pak Josefina, naprosto neodpovídají skutečnosti. Coby černovlasá nepříliš krásná žena, která se usmívala vždy jen s pevně stisknutými rty, aby neodhalovala hnědý zkažený chrup, měla být zastoupena rozhodně jinou herečkou, protože její kouzlo spočívalo v něčem docela jiném, než v klasické fyzické kráse. Tato filmová Josefina s plnými rty, zářivým širokým úsměvem a nápadně bílým dokonalým chrupem naprosto odvádí diváka od reality, těžko se pak může vžít do skutečných historických postav a jejich mentality. Stejně tak pochybuji, že Napoleon Bonaparte vypadal jako mánička z 60. let minulého století. Stačí se podívat na některé jeho dobové portréty. Možná to jsou detaily, ale podstatné. A to ani nepitvám ubohou výslovnost jmen v českém dabingu. ()

NinadeL

9/9 Klasická televize 70. let, seriál formálně vypadá jako jakákoli jiná televizní inscenace z té doby, exteriéry nejsou potřeba, vše důležité je řešeno dialogy. Takže vlastně nevadí, pokud by si člověk seriál jen poslechl. Téma není špatné, jedná o životopis Napoleona vyprávěný po ose jeho milenek. První epizody jsou pozoruhodné díky Billie Whitelaw, Ian Holm se teprve rozehrává, později už je mnohem snesitelnější. Navíc je tu typický britský humor poněkud zesměšňující vše, co se tenkrát ve Francii dělo. ()

Aky

Má to trochu nešťastný název, který svádí k tomu se domýšlet, že to bude romantická limnáda. Ale není. Je to velmi povedený seriál o Napoleonově kariéře nahlížené zevntiř, z jeho soukromého a rodinného zázemí. Zobrazuje zajímavé ukázky, jak banální věci a soukromé problémy mohou ovlinit (a dost možná i ovlinily) osud Evropy. Filmařsky zvládnuté, samozřejmě s tou licencí, že se je jedná o televizní projekt, od něhož nelze očekávat zobrazení střetů statisícových armád. ()

dalia

Tento seriál vůbec není špatný a přes ten "bulvární" název se drží celkem věrně historické reality. Zobrazuje pouze jednu stránku Napoleonova života a sice jeho soukromý život a trochu politických a diplomatických okolností, odehrává se celý v interiérech a bitvy, tažení a masové scény zcela vynechává, ale v tom bych neviděla zas až takový problém, vzhledem k tomu, že se jedná o televizní seriál. Herci jsou celkem dobře vybraní, nejsou zde větší historické chyby. Ian Holm mi zpočátku přišel poměrně fádní a málo charismatický, na Napoleona na sklonku kariéry se již hodí lépe. Je pravda, že v obličeji Napoleonovi příliš podobný není, ale už jsem viděla horší představitele. Český dabing (verzi s titulky jsem bohužel nesehnala) se vyznačuje hroznou výslovností jmen a místních názvů, která místy rve uši. Chyby v překladu (např. "pane" místo "Sire", "velitelství" místo "direktorium", "římský král" jako titul Napoleonova syna je ustálený překlad titulu "Roi de Rome" a nelze ho překládat jako "král Říma" atd. plus některé kostrbaté věty nedávající moc smysl) svědčí o tom, že překladatel neměl bohužel ponětí o době, kdy se seriál odehrává, a jejích reáliích, což je trochu smutné. ()

Dr.dogous

Velice výstižný film o vášnivé lásce Korsičana k marnivé ženě, která z něj dělala během jeho tažení po Evropě v Paříži paroháče a tajtrlíka. Napoleonovi ji dohodil prefekt Paříže, protože se ji snažil zbavit. Nebyl už schopen utáhnout nákladný život svých milenek, mezi něž patřila i Josefína, tak strčil Napoleonovi do postele. Josefína z toho nebyla "urvaná", ale vytušila, že se v Napoleonovi nachází skrytý potenciál. Napoleon pro změnu včas pochopil, že pokud chce vyhrávat bitvy na bojišti, musí nejprvé vyhrát pár bitev v ložnicích urozených dam. Údajně však Josefína nebyla, tak krásná jako na obrazech a ve filmu. Málokdy odhalila své zuby, měla je prý zkažené, hnědé od cukrové třtiny. Vyrůstala na plantážích na Martiniku v Karibiku, jako nejstarší dcera zchudlého šlechtice. Za revoluce byl její manžel gilotinován. Prohrál bitvu a záhy upadl v nemilost Jakobínů, stejně tak i ona, přestože už se svým mužem již nežila. Muž jí opovrhoval, protože se prý chovala jako vidlák z Vidlákova. Skončila ve vězení a čekala na Gilotinu a jen díky svým starým známostem unikla o vlásek smrti. 2 roky po té již byla provdaná za nejmocnějšího muže Francie a později i Evropy. Stála se císařovnou Francie. Výpravný a krásný, film o láskách muže, který svého času ovládal Evropu. Josefína ovšem uměla využívat svých ženských zbraní, pomáhala Napoleonovi, ale také především sobě. 88% ()