Transformers

USA / Japonsko, (1984–1987), 37 h 17 min (Minutáž: 21–23 min)

Tvorcovia:

Henry Orenstein

Frank Welker, Peter Cullen, Corey Burton, Christopher Collins, John Stephenson, Gregg Berger, Michael Bell, Jim Cummings, Ken Sansom, Walker Edmiston (viac)

Po tisíce let probíhá na planetě Cybertron válka mezi dvěma znepřátelenými klany stejného druhu, pro nás známého jako Transformers. Tito Transformeři ale nejsou jen tak obyčejní tvorové. Nejen že jejich fyziologický základ není organický, nýbrž robotický, ale dokáží se navíc „transformovat“ do podoby zdánlivě neživých strojů, díky čemuž se mohou snadno ukrýt před nepřítelem, nebo se naopak změnit v hrozivou zbraň či rychlé plavidlo.

Když jsou po vleklé válce na Cybertronu vyčerpány veškeré energetické zdroje, vůdce mírumilovných Autobotů Optimus Prime (Peter Cullen) se rozhodne postavit velikou loď, Archu, a pokusit se najít nový domov někde ve vesmíru. Během letu jsou však Autoboti napadeni svými rivaly, zlými Decepticony a jejich hrozivým vůdcem Megatronem (Frank Welker). Decepticoni se dostanou na palubu Archy, strhne se boj mezi nimi a Autoboty a loď havaruje na neznámé planetě, kde z důvodu velice nízké teploty upadají do kryospánku. Probouzejí se až o čtyři miliony let později, do roku 1984 a zjišťují, že planeta, na které ztroskotali, je Země. Využijí svou schopnost transformace a vezmou na sebe alternativní podoby pozemských aut a letadel. Válka mezi Autoboty a Decepticony pokračuje na nové planetě!

Tento seriál vznikl v roce 1984 původně za účelem lepšího prodávání stejnojmenných hraček. Seriál (a vlastně všechno okolo Transformerů) se pak stal hitem a tak přicházely další a další příběhy ze světa těchto robotů, které postupem času vytvořily velice komplikované a rozsáhlé Transformers universum.

Takzvaná „První generace“ se skládá ze seriálu The Transformers, který má pět sérií na který navazuje celovečerní animovaný film Transformers: The Movie z roku 1986, dále pak televizní série Transformers: The Headmasters, Transformers: Super-God Masterforce, Transformers: Victory a celá První generace je tak zakončena video seriálem Transformers: Zone, který byl ale zrušen hned po první epizodě. Na První generaci tak navazuje generace druhá, která se zabývá hlavně takzvanými „Beast Wars“. V této spletité síti seriálů pak stojí za zmínku snad ještě seriál Unicron Trilogy, skládající se ze sérií Transformers: Armada, Energon a Cybertron.

Po desítkách postupně upadajících seriálů, komiksů a hraček Transformers znovu ožívají v celé své kráse ve stejnojmeném akčním filmu Michaela Baye z roku 2007. (Hurley)

iolaos

"NO, MEGATRON LIVES! I FEEL HIM INTO MY CENTRAL PROCESSOR!" .....bylo mi asi pet a nebylo cesty zpet.... jednoznacne nejoblibenejsi serial meho detstvi... zrusil bych Kouzelne skolky, popelky a dalsi priblble princezny a radeji napral detem do hlav toto :)... az v zavesu byly zelvy ninja (Teenage Turtle Heroes), Smoulove a rychla rota... AUTOBOTZ !!! TRANSFORM !!! ()

morbn

Pozrieť si to po 40 rokoch ako seriálom nedotknutý fanúšik Transformerov bola celkom fuška (ak nerátam The Movie z 1986, čo je pre mňa kultový animák, aj vďaka zvukovej stope), odsýpalo to pomaly, ale nakoniec celkom fajn. Je to akčné, ale naivné a čiastočne zastaralé? Áno, ale oproti filmom je to aspoň nedotknuté vojnovou propagandou USA Army, jej militarizmom a nesrší z toho propaganda o statočných amerických vojakoch (čo je samozrejme lož, možno bežný vojak je v pohode, no vždy vie do čoho ide... Vedenie ich zahraničnej politiky je ale absolútny hnus). Na tú dobu naozaj zaujímavý seriál so super nápadmi. Problémom je chabý vývoj príbehov, scenár sa opakuje v pointe dookola. A pre dnešného diváka sú staré série v podstate ťažko pozerateľné. Dôvodom projekcie bolo zistiť ako sa to vlastne dopracovalo k animovanému filmu a čo bude po udalostiach v tomto filme. Púť je to ešte dlhá, ale teším sa, pretože kvalita v ďalších sériách stúpa, aj keď jemne. Nakoniec sú 80´roky super inšpiratívny doba, čo dokazuje aj nostalgia po tomto období, nie je to len brak a gýč, ale aj iskra a revolta viď. podzemné hudobné hnutia Punk, HC, Metal a čerpanie dnešnej popovej hudby z tejto doby je neprehliadnuteľné. ()

T2

Fenomén čo sa vracia po niekoľkých rokoch mlčania už skoro zo zabudnutia späť, aj vďaka hranému filmu Transformers od Michaela Baya, v našich končinách tento kreslený seriál prerazil začiatkom 90.rokov a spôsobil veľkú poptávku po autobotoch, autách premieňajúcich sa v robotov, v tej dobe to bolo niečo mať vo svojej detskej zbierke Transforméra, seriál bol jeden z Top. ()

pugs

"We're Autobots. We're from planet Cybertron" Transformers patria k nostalgickým seriálom (napr. Spider-man alebo TMNT). Neovplýva skvelou grafikou, či zvukovými efektami. Úvodná pesnička je typická pre animáky z 80. rokov, lenže - tento seriál má svoje kúzlo. Vďaka jedina Bayovi, že ma s týmto oboznámil, pretože by som na Transformerov totálne zabudol. Moje prvé spoznanie s transformermi bolo, keď som mal štyri roky a dostal som loďku, z ktorej sa vyvynul robot, s ktorým sa prakticky nedalo vôbec hýbať. To bolo vtedy fascinujúce, stále som nevedel pochopiť ako to funguje. Vezmime si to tak, že jediná hračka podobná Transformerom - bola Rubikova kocka.___---___Keď to vezmeme z hľadiska 21. stor. je to nekvalitné a zastaralé. Transformeri sa úplne nelogicky transformujú ala "z pnematiky sa mi vytvorí ruka". Bay tomu dal skrátka šarm a efekt, ktorý Transformeri potrebujú. Aj tak to hodnotím vysoko, lebo som zaťažený na takéto staré seriáliky. Síce si to už viac nepozriem, ale som rád, že som to videl. Vďaka YouTube!!! 7/10 ()

foundation

Samozrejme pri nedávnom opätovnom pozeraní z toho sršala nostalgia ako sviňa, ale aj tak nemám pocit že by to hodnotenie ovplyvnila nejak super výrazne. Mám veľké nutkanie tomu vraziť rovno plný počet pretože Transformeri, akokoľvek sa teraz animácia zdá zastaralá, stále u mňa bodujú príbehom a jednotlivými postavami robotov. Aj po tých 15 stich rokoch sa na to skrátka pozerá stále skvele. ()

• Hot Roda/ Rodima Prima měl původně namluvit v 3. a 4. sérii Ted Schwartz. (.Zmolda.)
  • Frank Welker namluvil v první sérii 7 ze 13 Deceptikonů. Byli to Megatron, Soundwave, Skywarp, Rumble, Frenzy, Laserbeak a Ravage. Výjimku tvořili Starscream, Thundercracker, Shockwave a Reflector. (.Zmolda.)
  • Návrat Optimuse Prima nebyl pro 3. a 4. sérii původně vůbec zvažován, nicméně fanouškovská komunita si jeho návrat vyžádala. (.Zmolda.)

Bayovi roboti a nováček

Bayovi roboti a nováček

31.03.2006

Donedávna byl devatenáctiletý Shia LaBeouf znám především jako jeden z osazenstva seriálu Báječní Stevensovi, pak přišli větší role ve filmech Constantine či Já, robot a nyní se jeho talent stal… (viac)

Bay sa pohrá s robotmi

Bay sa pohrá s robotmi

14.07.2005

Bayova dovolenka na Ostrove sa pomaly končí a režisér už všetok svoj pracovný čas venuje príprave akčného (a primerane drahého) sci-fi plného pestrofarebných robotov s názvom TRANSFORMERS. Jedným z… (viac)