Slavná americká mini série o osudech anglického námořníka, který v 17. století ztroskotal u břehů Japonska a významně zasáhl do války o moc. Počátkem 17. století ztroskotala u břehů Japonska holandská obchodní loď Erasmus. Většina posádky se sice zachrání, ale je zajata a uvězněna v pobřežní vesnici Andžiro, jejíž velitel Jabu vyžaduje absolutní poslušnost a prostřednictvím svého hlavního samuraje Omiho dokazuje, že je pánem nad jejich životy. Mezi zajatými je také hrdý anglický lodivod John Blackthorne, který ponižování ze strany Japonců nese velmi těžce. Se zapřením se podrobí až po neobyčejně kruté smrti jednoho z námořníků. Nedlouho poté se ve vesnici objeví galeona kapitána Vasca Rodriguese, který má Johna odvézt na ósacký hrad ke knížeti Toronagovi, jenž patří mezi nejmocnější muže země. Japonsko je sice spravováno radou regentů o skutečnou moc se však Toronaga dělí se svým protivníkem Išidou. Ani jeden z nich se ale o moc nechce dělit, a proto se snaží pro sebe získat titul šoguna. Toranaga nevěří tlumočení portugalského jezuity Alvita a nechá výslech anglického lodivoda tlumočit svou hezkou snachou Mariko. Než se však stačí dozvědět něco důležitého a John důvod svého výslechu, je rozhovor přerušen příchodem Išida. John je odveden do vězení, kde se setká s mnichem Domingem, jenž nenávidí jezuity a Portugalce a prozradí Johnovi tajemství černého korábu, který každý rok odváží z Japonska obrovské bohatství do Evropy. O několik dnů později je znovu předveden před knížete Toronagu. Ten chce vědět všechno o Evropě, zejména pak všechno o zbraních, které se v Evropě používají a o metodách války. Tím se však stává pro Portugalce nebezpečným a ti se ho pokusí zabít. Toronaga proto rozhodne, aby John, doprovázený Mariko a jejím manželem Buntarem, odjel do bezpečí do Jeda. Toronaga sám musí zůstat, protože nesmí opustit hrad bez souhlasu Išida. John si všimne, že do nosítek Toronagovy manželky tajně nastoupí v přestrojení sám kníže a duchapřítomně ho zachrání před prozrazením, když na sebe strhne pozornost stráží bláznivým výstupem. Později pomůže v přístavu hlídaném Išidovými vojáky získat lstí loď. Toronaga je mu zavázán a na důkaz vděčnosti daruje Johnovi jeden ze svých mečů. Na Toronagův příkaz se vrátí do vesnice Andžiro, kde se má s pomocí Mariko a vesničanů naučit jejich řeč. Pokud se ji plynule nenaučí do šesti měsíců, bude vesnice vypálena a její obyvatelé popraveni. To však John nechce, jeho žádost, aby byla vesnice ušetřena je však odmítnuta. Teprve, když pohrozí sebevraždou, dosáhne slibu, že bude vesnice ušetřena. Pilně se učí a stále více se sbližuje s laskavou Mariko, do které se zamiloval. Také ona podlehne citům a stráví s Johnem noc, ačkoli tvrdí, že k němu poslal svou komornou. Trestem za cizoložství je totiž v Japonsku smrt. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží válka mezi Toronagou a Išidem. John znovu zachrání Toronagovi život, když ho při zemětřesení vytáhne z trhliny v zemi. Je zato jmenován samurajem. To sebou nese nejen značná práva, ale také povinnosti. Vzápětí díky svým sluhům unikne dalšímu pokusu o atentát, když se ho pokusí zabít kapitán Rodrigues. K nelibosti jezuitů si John stále upevňuje svou pozici u Toronagy a netají se svou nedůvěrou a nepřátelským postojem k jezuitům. Rozhodující okamžik dlouho trvajícího napětí přijde ve chvíli, kdy Toronaga dostane příkaz Rady regentů, aby se dostavil do Ósaky, kde je držena jako rukojmí jeho manželka Kiri. Nemá na vybranou, ale nejprve vyšle Marikó a Johna, aby se paní Kiri pokusili odvést. Podaří se jim získat souhlas Išidy, ale v noci jsou napadeni zabijáky. Ti jsou sice odraženi, ovšem za cenu, která je pro Johna příliš veliká. Americký historicko dobrodružný miniseriál o lásce, odvaze a střetu dvou odlišných kultur, vznikl v roce 1980 na motivy rozsáhlého stejnojmenného románu anglického spisovatele Jamese Clavella. Podle scénáře Erica Bercovici ji natočil režisér Jerry London a podle odborné kritiky i ohlasů diváků, patří k mistrovským dílům televizní tvorby osmdesátých let. Natáčelo se v autentických japonských exteriérech a v hlavní roli anglického lodivoda Johna Blackthorna vytvořil jednu ze svých životních rolí slavný herec Richard Chamberlain, kterého jste mohli vidět ve filmech jako Agent beze jména, Hrabě Monte Christo, Muž se železnou maskou, Tři mušketýři, Skleněné peklo nebo v televizní mini sérii Ptáci v trní. Roli knížete Toronagy skvělým způsobem ztvárnil Toshiro Mifune, jeden z nejslavnějších japonských herců, známý u nás z filmů Rašomon, Sedm samurajů. Krvavý trůn, Rudé slunce, Bitva o Midway aj. V dalších rolích se představí Yoko Shimada (Freeman - plačící drak, Štvanice) jako Mariko, Frankie Sakai (Mothra, 47 samurajů) jako Jabu, Alan Badel (Dotek medůzy, Oddíl 10 z Navarone, Den pro Šakala) jako otec Dell'Aqua, Damien Thomas (Piráti, Sindibád a Tygří oko) jako otec Alvito, John Rhys-Davies (Dobyvatelé ztracené archy, Pán prstenů) jako Vasco Rodrigues, Vladek Sheybal (Rudý úsvit, Casino Royale) jako kapitán Ferriera, Yuki Meguro jako Omi, Hideo Takamatsu (Poslední císař) jako Buntaro, Nobuo Kaneko jako Išida, Hiromi Senno jako Fujiko, Michael Hordern coby páter Domingo a další. Filmový sestřih byl v osmdesátých letech uveden v našich kinech pod názvem Zajatec japonských ostrovů. (oficiálny text distribútora)

Kri-kri

Nejde mi do hlavy, jak tento seriál může mít 85% a být 230. nejlepším? Zas tak něco převratného to tedy není. Možná že z mnohých mluví nostalgie, ovšem já to shlédl letos poprvé v životě, tak mohu být objektivnější. Celé je to o blbém Angličanovi, jenž poplete hlavu vdané Japonce, která kvůli tomu nakonec zemře a on (možná za trest) zůstane navěky uvězněn na japonských ostrovech bez možnosti návratu do Anglie. Mohl to být docela zajímavý seriál a historické patří k mým oblíbeným žánrům nebýt toho, že polovina dialogů se odehrávala v japonštině a mnohé z nich i bez překladu, což výrazně znehodnotilo divácký požitek. Těžko si mohu vychutnat seriál, v němž zhruba ze třetiny netuším, o čem se tam mluví. Dávám slabý průměr 40%. ()

Ukko

Poměrně vydařený výlet do raně novověkého Japonska, který se snaží (narozdíl od Posledního Samuraje) aspoń trochu ctít dějiny. Hezké na něm je, že je poměrně popisný a tak krom zápletky se divák dozví i spoustu zajimavých informací z japonského prostředí. Potěší i dobré herecké obsazení a dobrá hudba. Celkově seriál funguje a je na co se dívat. ()

tron

Na Šogun si pamätám z detstva len matne, ako ho rodičia v 90. rokoch pozerali. Mne v spomienkach nijak výrazne neutkvel, takže buď mi ho zakázali pozerať (čomu by som sa nečudoval, na svoju dobu bol drsný), alebo ma nezaujal (v tom čase som vďaka videokazetám a satelitu paradoxne videl oveľa brutálnejšie veci á la Maniac Cop 2 alebo Kanibalov od Deodata). V roku 2021 som si povedal, že by mohol byť dobrý nápad skúsiť si ho pozrieť v kompletnej verzii v dospelom veku... a nakoniec to naozaj bol celkom dobrý nápad. Najviac tomu dáva jednak charizmatický Richard Chamberlain (na scény „tanec“ a „blázon“ tak skoro nezabudnem, fakt do toho išiel naplno) a jednak pútavá japonská poetika so zvláštnymi, ale zaujímavými pravidlami. Najviac ma na Šogune bavili práve tieto pokojné, civilné a „normálne“ momenty, v ktorých sa hlavný hrdina zžíval s cudzou krajinou. Bohužiaľ, po sľubnej prvej polovici sa seriál preklopí do druhej, kde už akosi niet čas na vzťahy a navyše skoro každá epizóda začne disponovať takmer až celovečernou minutážou, čo ma značným spôsobom nudilo a poviem úprimne, že ale dve tri časti pred koncom som to už celé fakt chcel mať za sebou. ()

mm13

Veľmi príjemné TV spracovanie riadne tlustej knihy, ktoré vystihuje jej náladu aj napriek posunu k popularizácii predostretých tém a - čuduj sa svete! - aj po vyše štvrťstoročí svieže (akurát Marikó sa mi vtedy páčila viac, teraz je ale zase autentickejšia). Ako kultúrno-historický exkurz do pre našinca najpríťažlivejšej etapy pohnutej japonskej histórie pochybné (nie však nezmyselné), ako dobrodružný seriál... bezkonkurenčné! ()

kitano

Západu prístupná, krásna ukážka japonskej krajiny a kultúry, podaná pútavým, nestarnúcim dobrodružným príbehom. Mal som trochu problém uveriť osudom hlavného hlavného hrdinu (ako cudzicovi sa mu v Japonsku viedlo až príliš dobre), ale to je výtka od človeka, ktorý má napozerané už celkom veľké množstvo japonských filmov. Toto je predsa západný seriál, pre západné publikum, takže moje námietky kľudne ignorujte. Skvelý Chamberlain a Toshiro Mifune. Kto nevidel a má rád dobrodružstvo s príchuťou exotiky, smelo do toho. (8.3/10) ()

• Velkou část osazenstva tvořili japonští herci. Jen tři z nich uměli anglicky. (Terva)
  • Odlišnosti seriálu od předlohy: Rodrigueze (John Rhys-Davies) zachrání Jabu (Furankî Sakai) sám a jiným způsobem. Blackthorn nenávidí Omiho (Yûki Meguro) a Jabua, v seriálu k nim ale má neutrální vztah. Ninjů je víc a neposlali je jezuité, ale křesťanští daimjóové. V přístavu lodivod nebojoval a naopak bojovala Mariko (Yôko Shimada). Toranaga (Toshirô Mifune) nechtěl po Evropanech muškety, ale žádal zničení blokády děly, byl odmítnut, ale místo toho mu Portugalci blokádu prorazili. Fudžiko (Hiromi Senno) je popsána jako hodně ošklivá, v seriálu je ale přitažlivá. Fudžiko v knize nechce k Andžinovi (Richard Chamberlain), má k němu odpor a raději se chce zabít, ve filmu je ale z Andžina nadšená. Andžin v knize není svědkem domácího násilí na Mariko. Andžin v knize dostane důchod 2 000 koku ročně (a obratem dá Toranagovi tisíc za výběr samurajů). Seriál nerozlišuje, kdy mluví Andžin s Mariko latinsky a kdy portugalsky, což má v příběhu svou důležitost. Od osmé epizody první série (v tom okamžiku se děj nachází jen zhruba v polovině knihy) už události v seriálu nabírají ukvapené tempo a odlišností začíná být velmi mnoho. (Verbudrak)
  • Aby se diváci lépe vžili do Blackthorneovi situace, nebyl použit dabing ani titulky. Když hlavní hrdina nerozuměl, nerozuměl ani divák. (Terva)

FX oživí Šóguna

FX oživí Šóguna

05.08.2018

Kabelovka FX (Fargo, Atlanta) hodlá oživit slavnou knihu Jamese Clavella Šógun v podobě desetidílné série. Prezident společnosti John Landgraf sdělil, že se jedná o jejich zatím nejambicióznější… (viac)