The Escape from Auschwitz

Veľká Británia, 2020

V roku 1939 pri pokuse o útek z SS je Kazimierz Piechowski zajatý na maďarskej hranici a poslaný do Osvienčimu, kde má za úlohu prenášať mŕtvoly z plynových komôr do krematória. Po tom, čo zistí, že jeden z jeho priateľov je v tábore na zozname popráv, pokúsi sa zabrániť v jeho poprave. V jednom z najpozoruhodnejších skutočných príbehov druhej svetovej vojny budú štyria muži riskovať svoje životy, keď sa pokúsia uniknúť z Osvienčimu. (dixx)

Big Bear

Rád bych předem podotkl, že každý film věnovaný holocaustu zaslouží jistou špetku uznání ať již byl zpracován jakkoliv. Zároveň by si ale měli tvůrci dobře uvědomit do jak vážné látky se pouští. Výsledný efekt nesmí zesměšňovat všechny ty umučené, umlácené, utýrané hladem, zemřelé na nemoci či zavražděné v plynových komorách. Až tak mi nevadilo to hodně zvláštní zpracování, kde si tvůrci hodně pomáhali s dodatečně vkládaným pozadím a hodně lacinými digitálními efekty. Horší to bylo s hereckými výkony a vůbec to celé točil někdo, kdo o Osvětimi měl jen mlhavé představy. SS mani nemají hodnosti na výložkách a od pohledu jsou to Angláni jak polena. Nejen že vypadají neněmecky, tím, že byl film točen v angličtině vám zkrátka dozorci SS jako dozorci SS nepřipadají. Židovské vězně hraje 8 slovy osm herců. Když stojí na apelu v mlze není to tak strašné, ale když stojí na hromadě štěrku, je vidět to zoufalé prázdno kolem. Zásadní věc, vězni když potkají SS mana nesundavají čapku a nestaví se do pozoru... To se krutě trestalo.. A je tam toho moře... Navíc sám obsah psal někdo, kdo film nejspíš neviděl. Je to totiž o útěku z Osvětimi roku 1944. Když bych to bral jako amtérský film i s ohledem na to co jsem psal v úvodu, příčí se mi dát - ODPAD i když jím film v podstatě je. Dám ale za jednu hvězdu za tu snahu. * ()

Arsenal83

80 minút krutého vizuálu, spomaleného a hnusne šedivého, veľmi amatérske spracovanie a to, čo sa tu udeje v rámci príbehu mohlo byť natočené aj za 5 minút. Utrpenie väzňov absolútne necítiť, dozorcovia sú nemastní, neslaní, úplne sa vytratil duch danej doby. ()