Dobrodružná romantická miniséria s hviezdnym obsadením nakrútená na motívy slávneho rovnomenného románu Julesa Vernea. Pierce Brosnan ako distingvovaný Angličan Phileas Fogg sa v roku 1872 staví s členmi klubu o 20-tisíc libier, že sa mu podarí spraviť cestu okolo sveta za 80 dní. V sprievode Erica Idlea ako svojho nového sluhu Passepartouta, ktorý si pôvodne myslel, že nájde pokojnú prácu komorníka, sa Fogg vyberie na cesty, pretože si je istý svojím dokonalým časovým cestovným plánom. O čom spočiatku vôbec netuší, je, že má v pätách Petera Ustinova ako tvrdohlavého inšpektora Wilbura Fixa, ktorý si myslí, že za urýchleným Foggovým odchodom z Londýna je v skutočnosti pokus o útek, pretože asi vylúpil banku. Cesta zavedie sluhu a jeho pána najprv do Paríža, kde sa zoznámia so slávnou herečkou Sarah Bernhardtovou, potom prejdú džungľami Barmy a Indie, kde zase Fogg zachráni krásnu princeznú Aoudu, ktorá putuje potom s nimi, v americkej prérii sa stretnú s Jesse Jamesom... Na konci cesty sa však zdá, že Fogg prehrá všetko! (TV JOJ)

CrownThomas

na 100% nejlépe zpracovaný téma od Verna. Pierce Brosnan super - nikdy k němu nemám výhrady - hraje skvěle i horších filmech a má úžasné chrisma a šarm.....Eric Idle mi do role Passepartoura sedl perfektně a nevíc skvělá francouština ( český dabing ) v originále jsem bohužel nesehnal....A půvabná Julia Nicksonová. Prostě perfektní trojka určitě nej " Cesta kolem světa za 80 dní " .. Nedá se to srovnat s Chanem.... 90%. ()

bloom

Nemůžu se ubránit srovnání s ostatními verzemi a z něj mi vychází toto zpracování jako vítěz. Brosnan sice nikdy nebude mít na Davida Nivena, ostudu si ale neudělal. Peter Ustinov je skvělý inspektor Fix (ovšem ještě lepší je Petr Nárožný v audiozpracování), ale zdaleka nejlepší je Eric Idle, to je pravý Passepartout. Narozdíl od španělského Cantinflase a čínského Jackieho Chana je v jeho podání Francouzem jedna báseň. Škoda, že to u nás nešlo v TV (nebo, že bych si nepamatoval?). ()

rikitiki

Pierce Brosnan hraje tak roztomilou karikaturu akurátního britského gentlemana, že mu tohle klišé snad i odpustíte. I to, že se evidentně točilo v omezených lokacích, a na skutečně velkorysou výpravu kolem světa můžete zapomenout. Zato Eric Idle jako Paspartu se povedl. I sem tam nějaký vtípek, například, jak spolehlivě odlákat pozornost italských carabiniérů. Prostě takový výlet do filmové historie, který obrazovkám docela sluší – já to totiž viděla rozstříhané jako tv seriál. ()

lennyd

Phileas Fogg (Pierce Brosnan) je typický anglický gentleman, chladný, vždy dokonale přesný. Jednoho dne se ale nechá svými kolegy z Reformního klubu vyprovokovat, a vsadí se s nimi, že zvládne objet celý svět za pouhých 80 dní. Shodou okolností se ve stejné době z Anglické banky ztratí velká suma penězk, a podezřelý je právě Fogg - všichni předpokládají, že jeho cesta je jen záminka jak rychle zmizet. A tak dostává na cestu kromě svého sluhy Passepartouta (Eric Idle) i dalšího nezvaného spolucestujícího, který je mu v patách - detektiva Fixe (Peter Ustinov) ... Vzhledem ke včerejší sněhové kalamitě, kdy žena s dcerou uvízli u tchyně, jsem měl celý večer volný, a tak jsem si řekl proč - alespoň virtuálně - neobjet celý svět. I když to bylo náročné, tak jsem se po celých 4 a půl hodiny ani chvilku nestihl nudit - Phileas Fogg, Passepartout, princezna Aouda i detektiv Fix byli výbornými společníky. Oproti třeba novější verzi s Jackie Chanem, která byla jen hloupou parodií, působí tato minisérie - i přes nesporný komediální talent Passepartouta - mnohem vážněji, vsadím se, že i sám Jules Verne by toto zpracování pochválil... ()

Austen

Nevím, jestli uvidím tento román zfilmovaný tak, jak to je v knížce. Jako adaptace se mi to zatím nejvíc líbilo na gramofonové desce. Zde se mnohé liší. Verne si asi Philease Fogga představoval staršího a usedlejšího, Brosnan vhledem ke svému mladistvému vzhledu pojal jako spíšd extravagantního střeleného mladíka, který "ano" uzavřený a Angličan. Ale díky i za to pojetí. Byl to roztomilý Fogg a jeho romance s princeznou Audou tudíť nebyla tak kožená, jako ve starší verzi. ()

• Natáčení probíhalo od června do října 1988, a to ve Velké Británii, Jugoslávii, Hong Kongu, Macau a Thajsku. (Rattus Rattus)