Dobrodružná romantická miniséria s hviezdnym obsadením nakrútená na motívy slávneho rovnomenného románu Julesa Vernea. Pierce Brosnan ako distingvovaný Angličan Phileas Fogg sa v roku 1872 staví s členmi klubu o 20-tisíc libier, že sa mu podarí spraviť cestu okolo sveta za 80 dní. V sprievode Erica Idlea ako svojho nového sluhu Passepartouta, ktorý si pôvodne myslel, že nájde pokojnú prácu komorníka, sa Fogg vyberie na cesty, pretože si je istý svojím dokonalým časovým cestovným plánom. O čom spočiatku vôbec netuší, je, že má v pätách Petera Ustinova ako tvrdohlavého inšpektora Wilbura Fixa, ktorý si myslí, že za urýchleným Foggovým odchodom z Londýna je v skutočnosti pokus o útek, pretože asi vylúpil banku. Cesta zavedie sluhu a jeho pána najprv do Paríža, kde sa zoznámia so slávnou herečkou Sarah Bernhardtovou, potom prejdú džungľami Barmy a Indie, kde zase Fogg zachráni krásnu princeznú Aoudu, ktorá putuje potom s nimi, v americkej prérii sa stretnú s Jesse Jamesom... Na konci cesty sa však zdá, že Fogg prehrá všetko! (TV JOJ)

Douglas

Viděl jsem to teď znovu po nějakých šestnácti až osmnácti letech (je 2009) - a bylo to lepší, než jsem si pamatoval. Cesta kolem světa za 80 dní je má nejoblíbenější verneovka... a tato minisérie je rozhodně její nejzábavnější audiovizuální zpracování (ačkoli k Foggovým knižním peripetiím přidává leckteré navíc :). ()

lennyd

Phileas Fogg (Pierce Brosnan) je typický anglický gentleman, chladný, vždy dokonale přesný. Jednoho dne se ale nechá svými kolegy z Reformního klubu vyprovokovat, a vsadí se s nimi, že zvládne objet celý svět za pouhých 80 dní. Shodou okolností se ve stejné době z Anglické banky ztratí velká suma penězk, a podezřelý je právě Fogg - všichni předpokládají, že jeho cesta je jen záminka jak rychle zmizet. A tak dostává na cestu kromě svého sluhy Passepartouta (Eric Idle) i dalšího nezvaného spolucestujícího, který je mu v patách - detektiva Fixe (Peter Ustinov) ... Vzhledem ke včerejší sněhové kalamitě, kdy žena s dcerou uvízli u tchyně, jsem měl celý večer volný, a tak jsem si řekl proč - alespoň virtuálně - neobjet celý svět. I když to bylo náročné, tak jsem se po celých 4 a půl hodiny ani chvilku nestihl nudit - Phileas Fogg, Passepartout, princezna Aouda i detektiv Fix byli výbornými společníky. Oproti třeba novější verzi s Jackie Chanem, která byla jen hloupou parodií, působí tato minisérie - i přes nesporný komediální talent Passepartouta - mnohem vážněji, vsadím se, že i sám Jules Verne by toto zpracování pochválil... ()

huzgi

Divák se musí co nejrychleji oprostit od knižní předlohy, jelikož na tu tvůrci navazují jen velmi polehounku. Včetně výběru herců. Knižní předloha je seriózní román, kdežto seriál tíhne ke komedii s tím, že autoři chtějí prodat své vybrané koně. Formát seriálu dá čas zvyknout si a později i oblíbit jednotlivé postavy a celkově je tu slušné dílo. ()

CrownThomas

na 100% nejlépe zpracovaný téma od Verna. Pierce Brosnan super - nikdy k němu nemám výhrady - hraje skvěle i horších filmech a má úžasné chrisma a šarm.....Eric Idle mi do role Passepartoura sedl perfektně a nevíc skvělá francouština ( český dabing ) v originále jsem bohužel nesehnal....A půvabná Julia Nicksonová. Prostě perfektní trojka určitě nej " Cesta kolem světa za 80 dní " .. Nedá se to srovnat s Chanem.... 90%. ()

sportovec

Doslovnost někdy až přílišná, ale v duchu svého pojetí zdařilá místy až mimořádně. Československým adaptacím verneovek se to hodně blíží a - hlavně - postihuje verneovskou technokratickou poetiku okouzlení průraznými technologickými inovacemi 19. století. Zdaru věci prospívá i mimořádně dobré herecké obsazení nejen hlavních rolí, ale i zdařilá a i v detailu důsledná výprava. ()

• Natáčení probíhalo od června do října 1988, a to ve Velké Británii, Jugoslávii, Hong Kongu, Macau a Thajsku. (Rattus Rattus)