Podle románové předlohy spisovatelky M. M. Kay vznikl seriál u nás známý pod názvem „Vzdálené vrcholky hor“ (The far Pavillions). Malý anglický chlapec Ash ztrácí při povstání sipáhiů svého otce. Ujme se jej a vychovává ho indická chůva, která ho pro jeho bezpečí vydává za svého syna Ašóka. Chlapec vyrůstá mezi Indy, seznamuje se s indickým prostředím, především v knížecím paláci v Gulkótu, jako společník výhradně jedné z panovníkových dětí, malé a půvabné indicko-ruské princezny Andjuli. Když ho nebezpečné okolnosti přinutí k útěku, přihlásí se u anglického místodržitele, a poté odjíždí do Anglie, aby se vrátil po letech zpět jako poručík britské armády. Mezi jeho první úkoly je rozkaz z nadřízených míst, že se jako zástupce britského imperia má účastnit cesty do Rádžaputánye, a to na prosbu maháradži z Karidkótu, a zajistit hladký průběh cesty jeho dvou sester (princezny Suschily a Andjuli-baji), které se mají provdat za Ránu z Bithóru. Vzhledem k tomu, že má doprovod princezen několik tisíc osob, stovky zvířat, není to snadný úkol. A to ještě Ashton ani zdaleka netuší, že Karidkót je nové jméno Gulkótu, kde prožil dětství. Tady zažil zlobu a intriky prince Nandu, nynějšího maharádžy,podlost a úlistnost Bidžuráje, ale i dobrotivého a spravedlivého otce Codu, a že jedna z princezen je jeho malá milovaná kamarádka...

Vzdálené vrcholky hor si mnoho diváků pamatuje i jako romantický čtyřdílný televizní film se stejným obsazením v hlavních rolích - o zakázané lásce anglického důstojníka a indické princezny. (marťan)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 1.9.1989 --- Romanticko - dobrodružná miniséria s legendárnym slovným spojením RAM - RAM. :-) Poprvýkrát som zistil, že v Indii sa s tým nekašlú, a mladé vdovy si tam neužívajú, ale upaľujú sa. ČT by to mohla "vykopať" z archívu a zreprízovať. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Dvojhodinový zostrih tejto minisérie - podobne ako u ŠOGUNa - bol v roku 1985 pod rovnomenným názvom uvedený aj v našich kinách. (9.5.2009) ()

Austen

Podle románu (nedávno konečně vyšel ve dvou dílech) M. M. Kaye. Hlavní hrdina Ash (Ashton Pelham-Martyn) je Angličan, ale když jako dítě ztratí oce, je vychováván indic. chůvou jako Ind a vydáván za jejího syna Ašóka. Tak se důvěrně pozná s indic. prostředím. Později se opět vrací do své britské kůže a jako britský důstojník zažívá dvojjakost své existence - není ani Angličan ani Ind. Slavná je jeho láska k indické princezně Anjuli (ale i ona není čistokrevná Indka - myslím z části Ruska), kterou později zachrání před plameny, když má být se zemřelým manželem a svou sestrou (také vdovou téhož manžela) upálena. Její zfanatizovaná sestra proslavila celý seriál svým předsmtným nadšením- ram ram ram ram.... Ben Cross ve své nej-roli - nejslavnější - všechny jeho role neznám, ale pak hrál spíš už záporáky. ()

flanker.27

Další z dětských TV vzpomínek, která by ráda znovu vylezla na světlo. Původně tuším šla jako dvoudílný film, pak v rozšířené verzi jako (asi) 5dílný seriál. Kromě proslaveného RAM-RAM mi utkvělo v paměti dost velkolepě pojaté dobývání britské pevnosti. Romantika toho nejryzejšího zrna, kterou kdovíproč naše tedy česká tévé stejně jako řadu jiných věcí začala okázale ignorovat. ()

demovka

Děj se odehrává v exotickém prostředí, hlavní hrdinové mají neokoukané tváře, vše tedy působí věrohodně. Zároveň potěší přítomnost Christopera Leeho, Omara Sharifa a Arta Malika. Pro nás je a byl tento seriál něco nového. Je plný dramatických situací, lásky, příjemných slov a také krásné a podmanivé hudby. Máme možnost se dozvědět něco o zvycích a historie Indie a okolní krajiny. Myslím, že herecké výkony a výpravu lze chválit. Jen bych měla výtku k českému názvu. Je to sice překlad z původního názvu. Ale vzhledem k tomu, že je to něco pro české diváky nového a neokoukaného, chtělo by to název naznačující exotiku, ne Tatry, Alpy či Krkonoše. ()

Rattus Rattus

Výtečná výprava, casting, herecké výkony, hudební složka už tolik nezaujme. Seriál jsem neviděl cca dvacet let a přiznám se, že než jsem ho včera opětovně zhlédl, pamatoval jsem si jen útržky a základní dějovou linii. Je velká škoda, že je tato minisérie současnými TV ignorována. Mj. Ben Cross v kladné roli není tak často k vidění. http://www.youtube.com/watch?v=OhxjF2H8nxo ()