Putin: Príbeh ruského špióna

• Česko Putin (viac)
Veľká Británia, 2020, 2 h 21 min (Minutáž: 47 min)

Toto je príbeh jedného z najvplyvnejších politikov našich čias. Prefíkaný a nevypočítateľný: Vladimír Putin vládne Rusku so železnou rukou už vyše 20 rokov. Ale kde sa vzal jeho zmysel pre zradu, česť a hnev? Ako sa jeho životný príbeh prelína s príbehom bývalého ruského špióna? Dozviete sa od ľudí z jeho blízkeho i širšieho okolia. Aj od oponentov i obetí. A uvidíte aj mimoriadne archívne zábery a dokumenty. Vydajte sa po stopách myslenia a uvažovania obávaného i izolovaného ruského vodcu. (RTVS)

Arsenal83

Nie som zástancom ani odporcom Putina a tak nebudem dávať vysoké hodnotenie (hoci ma dokument zaujal), ale ani nízke (napriek tomu, že to bol vyslovene západný pohľad). Niektoré veci sú mi na ňom sympatické, najmä ako sa vysporiadal s liberálnou lobby vo svojej krajine, na strane druhej si nerobím ilúzie, že tento človek je úplne čistý a všetko to je len západná propaganda. Lebo by to bola naozaj obrovská náhoda, ak by toľkí kritici jeho režimu končili mŕtvi alebo v nemocniciach. Proti čomu ale určite som, jej označovanie Ruska za nepriateľa a tlačenie sa do nejakej nezmyselnej vojny, z ktorej by nikto nevzišiel ako víťaz. Z môjho hľadiska je tento BBC dokument natočený dobre, no utrpel na svoju jednostrannosť a že sa ani nepokúsil nájsť na osobnosti aj niečo dobré. ()

SeanLSD

Hoci tento dokument je skutočne jednostranný, ako zmieňujú mnohí kritici a rieši Putina predovšetkým z pohľadu politických vrážd oponentov, hlavne vplyvnej ruskej emigrácie v Británií, nutno povedať, že záber komentujúcich je značne široký a nie sú to žiadni nímandskí mudrlanti, ale ľudia, čo boli priamo v centre diania, priami aktéri Putinovho vzostupu a/alebo skutoční odborníci na ruskú problematiku, Takže aj keď ich tvrdenia nemusia byť stopercentne podložené alebo dokázané, myslím si, že o ich pravdivosti, zvlášť s ohľadom na súčasné (jar 2022) udalosti netreba zbytočne pochybovať. ()

zahadum odpad!

Typická primitívna protiruská propaganda ktorá si myslí, že divák je to čo žerie seno !? už tomu páni nikto neverí a darmi si brúsite zuby na veľké Rusko zase dostanete po chamtivých paprčiach ! Škoda len, že to bude možno naposledy čo sa ľudstvo k niečomu zmôže....však ako sa vyjadril pán prezident Putin ..... načo nám je taký svet ak v ňom nebude Rusko ? ..... mrazivá desivá pravda....zrejme posledné varovanie pre isté kruhy sveta ktoré majú mocenské chúťky ! .... ()

ostravak30

Je vcelku jisté, že když točíte dokument o Rusku, Severní Koreji, Kubě, Bělorusku atd. a pracujete v západní televizi, asi se od vás očekává, že nebudete jen pochvalní. Pochopitelně, že Putin je vyobrazen jako strůjce všeho zla v Rusku. Je pravdou, že i díky němu byl v devadesátých letech udělán v Rusku pořádek poté, co obrovsky stoupla kriminalita. Také se vypořádal s mnohými ruskými oligarchy, kteří v tomto dokumentu, a to mě pobavilo nejvíc, vystupují jako čestné oběti ruského režimu. Přitom drtivá většina z nich přišla ke svým miliardám nelegální činností, obchody se zbraněmi, drogami apod. Během pár let nikdo legálně nezíská miliardy. Rusko je díky Putinovi opět světový hráč, protože za Jelcina si z Ruska každý spíše střílel. Bohužel tento světový návrat mezi elitu měl za následek také ruské vměšování do mnoha událostí na cizích územích. Novičok, americké volby, Doněck apod. Poslední kauza, která ve společnosti rezonuje, je ta právě na našem území a to je Vrbětice. Asi je naivní myslet si, že Putin nenařídili nebo neschválil nikdy zabití nějakého odpůrce - opoziční politici, novináři aj. Víme, že to dělá, ale dělá to chytře a dobře, takže důkazy neexistují, tudíž jimi BBC ani nemůže disponovat a uvést je. Argument, že v dokumentu není vyjádření Putina nebo kohokoli jiného je blbost. Sám ruský prezident se opakovaně vyjadřuje k mnoha událostem z nichž je Rusko viněno. Jsou to sice starší vyjádření a pro ruská nebo světová média, ale předpokládám, že když je prezident vyslovil, tak si za nimi stojí. Totéž platí kupříkladu o údajných teroristech, kteří zabili novičokem Skripala.  Také se vyjadřují na kameru. Obávám se, že jakékoli další vyjádření by už televize buď nedostala anebo by to nebylo nic nového. Dotčení by pochopitelně vše popírali, což si můžeme domyslet sami. Mě osobně chybělo detailnější předání moci mezi Putinem a Medveděvem. Ve skutečnosti totiž Medveděv normálně vyhrál volby, což ale v dokumentu vůbec nezazní. Slyšíme jen, že Putin "doslova předal funkci", takže to může působit tak, že se volby vůbec nekonaly. To, že pak Medveděv odmítl kandidovat znovu a vzdal se dalšího období je už věc druhá, ale nějaké světlo to samozřejmě vrhá. Stejně jako to, že Putin změnil ústavu, aby mohl být prezidentem skoro do smrti. Rusko asi nikdy nebude úplně normální a potřebovalo by konečně, aby mělo silného vůdce, který ale primárně netouží po moci, ale po tom, aby Ruská federace byla demokratickou zemí s právy pro všechny občany, a kterého nebude primárně zajímat zahraničí, ale chudoba jeho občanů. Můžeme si o dokumentu BBC myslet cokoli, ale pokud ho vidíme jako moc neobjektivní, bez vyjádření dotčených, pak navrhuji se podívat na Svět podle Putina. Tam je vyjádření ruské strany tolik, že si zdejší kritici přijdou na své. Ovšem je třeba se ptát, jestli má vůbec nějakou cenu. ()

Jara.Cimrman.jr

"Čím méně víš, tím lépe spíš." Ukojil jsem svou zvědavost, zda BBC dokáže zachovat objektivitu, když se jedná o Rusko. Odpověď je prostá - ani se o to nesnaží. Putin je zkrátka ultrazloduch, kterej v životě neudělal nic dobrýho a může za všechno zlo současnýho světa. Navíc je to SLABÝ vůdce - to mě rozesmálo asi nejvíc. V rámci zachování vyváženosti jsou oslovování jenom Putinovi odpůrci, kteří se předhánějí v tom, kdo na něj nakydá víc špíny. Důkazy jsou samozřejmě v rovině JPP - určitě to musel vědět, nikdo jiný by to nařídit nemohl či to by se bez jeho vědomí stát nemohlo. Já si o Putinovi nemyslím nic dobrýho, ale rozhodně není jedinej světovej politik, kterým bych nechal nakrmit nějakej chráněnej druh dravce. Neříkám to však nahlas, aby na mě nemusel plýtvat novičokem. ()