Tsuki

Tomu říkám opravdu důkladně udělaný zevrubný dokument, který krásně propojuje zážitky a náhledy z někdejšího natáčení starých dílů (IV., V., VI.), až po nynější poslední díl v režii J.J.Abramse. Jelikož je tento dokument bonusem právě k tomuto poslednímu dílu, samozřejmě se zaobírá především tímto posledním natáčením, které všechno završuje, ale jelikož je z Abramsovy práce velmi zřetelné nadšení a snaha držet se původního odkazu Star Wars s jeho patřičnou atmosférou (vím, že názory lidí se liší, ale podle mého to tak opravdu je a je to koneckonců zřetelné i ze všech těch záběrů z natáčení), tak to vlastně krásně ladí dohromady. Je radost vidět uspokojení, s jakým herci a filmový štáb, na Star Wars pracovali. Obzvlášť mě udivovala ona důkladnost a propracované detaily, které divák při sledování filmu ani nemůže plně docenit. Snaha vytvářet kulisy a scénu pokud možno co nejvíc reálně, nejen hrát před plátnem a dotvářet vše digitálně... to vše úzce souvisí se způsobem, jak se Star Wars tvořilo kdysi. Plus je hezké vidět, že někteří herci se na Star Wars podíleli opravdu od úplného počátku až do konce (např. Anthony Daniels jako C-3PO) a vyslechnout si jejich zážitky a pocity. Taky mě (k mému pobavenému uspokojení) zaujalo, jak se dokument pokud možno moc nedotýká VIII. dílu, který kvůli odlišné režii (Rian Johnson) jaksi úplně vybočil z původní tendence, kam má příběh směřovat (stále tvrdím, že J.J.Abrams a jeho tým si museli dát neskutečnou práci s tím, aby příběh nasměrovali zase zpátky. Ne vše šlo bohužel už napravit, ale to se nedá dávat za vinu poslednímu dílu). Zdálo se mi, že i většina herců se zmiňovala spíše o VII. a pak IX. dílu a záměrně nerozmazávala to, co se událo v osmičce. Zrovna u Marka Hamilla je jeho nelibost k tomu, co režisér/scénárista Rian Johnson provedl s jeho postavou v osmém dílu, vysloveně zřetelná. Myslím, že to samo o sobě je dobrý příklad toho, že osmý díl se od tzv. "Skywalker legacy" (dědictví Skywalkera) opravdu odklonil a že tím neudělal původnímu Star Wars moc dobrou službu. Není pak divu, že se o tomto díle v tomu dokumentu moc nemluví. V kontrastu s tím ale z celého dokumentu čiší láska všech herců, filmařů a dalších lidí, kteří se na tvobě podíleli, ke Star Wars jako celku. Pro mnohé z nich to nepochybně byly zážitky, na které budou vždy rádi vzpomínat. A vidět "zákulisní" pohledy na Star Wars právě v takové náladě, je opravdu radost. K Hvězdným válkám, jak je nostalgicky zná mnoho dnešních dospělých ze svého dětství, se to zkrátka velmi hodí. Přestože já sama se k těmto skalním fanouškům neředím, je to něco, co rozhodně dokážu pochopit a patřičně ocenit. ~(4,0)~ ()

Lacike

Celovečerný skôr PR dokument mapujúci natáčanie posledného dielu novej trilógie Star Wars je rovnako rozpačitý ako samotný film. Všetci sa tam tvária nadšene a evidentne si myslia jak úchvatne sa im podarí zakončiť nielen túto trilógiu ale rovno celú ságu a pritom si vôbec nepripúšťajú, že sa im to nepodarí. Dokument sa vôbec nevenuje žiadnym problémom pri natáčaní, ktoré presiakli po premiére filmu. Vtipné mi nepripadalo ani tak to, že predošlý diel úplne ignorujú aj v dokumente, ale tie neustále flashbacky z natáčania Epizódy 6. Čím sa diváka snažia presvedčiť, že tu vznika nová klasika na ktorú budú všetci spomínať. No, spomínať sa na tento diel bude, ale nie v dobrom. Najviac teda potešia zábery v ktorých vidíme to obrovské množstvo reálnych kulís a praktických efektov. Niečo také je v dnešnej dobe skôr raritou. Snáď sa raz dočkáme aj dokumentu, ktorý pôjde viac do hĺbky a bez okolkov ukáže, kto všetko môže za to, že sa epizóda 9 vôbec nepodarila. 5/10. ()