Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Daddko odpad!

Poddaní Jeho Veličenstva (hooligans a klokani) nemôžu nikdy natočiť dobrý historický film o Rusku, ich cároch alebo čo i len jednoduchom mužikovi. Nikdy Rusku a myslení Rusov nerozumeli, nerozumia a nebudú rozumieť. Treba ostať radšej pri téme pirátov, koloniálneho plienenia prípadne utekania z Francúzska (Dunkirk) ktorý prehodnotili na hrdinský čin. ()

slunicko2

Příběh z paralelního vesmíru. 1) Především si musíme uvědomit, že seriál NENÍ historický ani zbla. Historické postavy zde slouží jen jako marketingový tahák jak nalákat diváky. Dílo se tak řadí do skupiny k Hanebným panchartům (úspěšný atentát na Hitlera v pařížském kině), Andersonovým Třem mušketýrům (létajícím v balónu) nebo třeba Petersenově Tróje (prakticky všechno ve filmu). Zneužívání historie k reklamě se mi hrubě nelíbí, ale nic s tím neudělám._____ 2) Zpočátku mě nevycválaný vulgární humor přiváděl trochu do rozpaků. Postupně jsem si však zvykl a začal oceňovat onu atmosféru totálního zmaru, jak ji tvůrci označili (i když ahistorickou)._____ 3) Dílo opravdu působí jako historikova noční můra. Nesedne snad ani jedna postava, ať už jde o její charakter, časové zařazení či příbuzenské vztahy. Tvůrci z Grigorije Orlova (organizoval převrat) udělali Orla a dodali mu indický původ. Z gubernátora hraběte Rostova udělali černocha stejně jako z velitele stráže či švédského vyslance. Ruského v seriálu, kromě jmen, není vlastně nic._____ 4) Po svěžím prvním díle se tempo snížilo a někde v polovině první řady doslova stagnovalo. Ke konci se to opět zlepšilo. Nicméně navzdory všem výhradám mě seriál zaujal._____ 5) Rozhodující roli, troufám si tvrdit, na tom mají herci. 31letý přitažlivý Nicolas Hoult (car Petr), 37letý Gwilym Lee (šlechtic Grigor, jeho ženu car šuká), 28letý pěkňoučký Sebastian De Souza (milenec Leo Voronskij), 19letý Louis Hynes (sluha Vlady), 36letý Sacha Dhawan (Orlo) či 31letý Freddie Fox (švédský král Hugo)._____ 6) Zasvěcený koment: xxmartinxx***. ()

Nach

Rozhodně nic pro milovníky věrné historie (řadím se k nim). Nenaleznete tu pranic skutečného, ba dokonce vám snímek předkládá, že Rusko 18. století bylo multikulturním centrem, kde bojaři byli indové, běloši a černoši. Samozřejmě i to je maximálně zkreslené a nevěrohodné. Ovšem pokud chcete více věrnou historii Ruska 19. století, sáhněte raději po minisérii Vojna a mír od BBC z roku 2016. Na druhou stranu je veliká kvalitní britskou komedií, kde je přítomen černý humor a excelentně napsané a zahrané postavy. V tom musím tomuto seriálu smeknout a svým způsobem ho mám i rád. Ano, budu mít k němu navždy výhrady, ale i tak jde o koukatelné komediální dílo, které už pro ten neotřelý humor si zaslouží můj palec nahoru a pozornost u možné další série. 80% ()

marhoul

Zajíček a mírně pohublé prasátko v ústředních rolích historické potřeštěné komedie. Takže klasické synonymum pro HBO "Krev a kozy" je překonáno termínem "Lascivní a oplzlé". To je zřejmě momentální filmařský trend. V bizarním panoptiku obsazených afroameričanů v napudrovaných parukách, Indů, Číňanů a indiánů na dvoře Petra Malého chybí už jen Věrka Mikulcová, přesto je to chvílemi i zábavné. S historií to má pramálo společného a jelikož zastávám názor, že obsazovací výstřelky dávno překročily racionální mez, kdy i liberálně smýšlející tolerant non plus ultra vytočeně špačkuje nad černochy mezi zasněženými břízami, protože intuitivně cítí, že tento způsob rádoby zábavné provokace fakt nasere už i úplného salámistu, čili výsledkem nebude, že si lidi zvyknou, nýbrž příkop se prohlubuje a za to tedy velký palec dolů. Už jsme to tady měli v Louskáčkovi, v Bídnících, prostě do háje. V záležitosti o Kateřině Veliké, byť je to komediální přemrštěná šaráda by se tohle dít nemělo. Pakliže by se tam někdy nějaký ebenovec vyskytl, byl by s obojkem na krku vedle medvěda v kleci, určitě by nehrál dvorní dámu. Taková to byla příšerná doba. No a samozřejmě vykreslení mladé Káči je taky kapitola na elaborát, ale pal to čert. Pokud je to bráno jako satira, budiž, je však zoufale laciná. Kostýmy, výprava ujdou, i ta Ella vcelku hraje. Hlodavec si naposledy zahrál ve svetru s duhou, tam to lepší nebude, za tři, ale to jsem laskavost sama. ()

andalin

To je tak, když si nezjišťujete nic o tom, na co se chystáte koukat. Kateřina mi byla doporučena a když jsem si asi v půlce uvědomila, že se jedná o seriál od tvůrců The Favourite, bylo mi jasný, že to je zase pseudo historie, ze které se prd naučím. Ale je to sranda. Baví mě vlastně i dohledávat, co se skutečně stalo, takže ve finále mi to vlastně něco dá. Plus je tu Nicholas Hoult v jeho pro mě asi nejzajímavější roli. :D ()

• Natáčelo se v Lincolnshire, Leicestershire, Heveru v Kentu a v Casertě. (SONY_)