Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Lachtaan k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2020) (S01)

Zajímavý náhled na důležitou součást ruského novověku formou explicitních narážek, všudepřítomného sexu a komediálního nádechu. Těžko ale soudit, jestli byla ona doba opravdu tak noblesní, jako nám ji prezentuje seriózní dějepis nebo se tato rádoby tabuizovaná témata řešila bez okolků už tehdy. Obsazení tak trefné, že jsem velmi rád za právě příchozí druhou sezónu. [viděno na HBO GO] ()

Season 2 (2021) (S02)

Jestli jsem před pár minutami vychválil druhou řadu See, jak skvěle převálcovala svého předchůdce, Veliká tomuto faktu nasazuje ještě mnohem těžší korunu. Tenhle zvláštní a nevídaný mišmaš silně sprosté satiry a skutečného historického podkladu mě loni dost mátl a měl jsem chuť se na něj vykašlat. Letos nás ale rovnou vrhl do opravdu poutavého hašteření dvou vládců, které by opravdu nikdo nechtěl mít na svém trůně. Klasické komedie či sitcomy mě už dávno omrzely, ale u tohoto formátu se budu rád bavit dál. [viděno na HBO GO] ()

Season 3 (2023) (S03)

Seriál, po jehož první sérii jsem si přál, aby zůstal minisérií, se nakonec vrátil s druhou, která mi sedla mnohem víc a po níž jsem doufal i v tu třetí, která opět rozvedla příběh do koutů, v nichž by se jeden mohl chytat za hlavu, ale my se bavili jako už dlouho u žádné prosté komedie. Tenhle prapodivný mix skutečné historie s největšími bizarnostmi, co se na dvoře carského Ruska dají vymyslet, je prostě nejlepší formou večerního odpočinku. Pro 4. sezónu dávám svůj hlas. [viděno na HBO Max] ()