Opäť spolu

(festivalový názov)
  • Dánsko En splittet familie (viac)
Dánsko / Švédsko, 2020, 78 min

Dvoch lekárov a ich deti rozdelil útek zo Sýrie zničenej vojnou. Deti statočne žijú samy v Turecku, zatiaľ čo ich rodičia sa dostali do Kanady a Dánska. Uviazli však v kafkovskom systéme, ktorý obmedzuje ich rodinný život na rozhovory cez Skype. Podarí sa im opäť stretnúť? Film sleduje rodinu rozdelenú vojnou a divákov vtiahne do prežitia dôsledkov rozhodnutí, ktoré boli urobené pod obrovským tlakom. (Jeden svet)

marhoul

Ve světle aktuálního dění, kdy byly na ulicích evropských metropolí uřezány lidem hlavy kvůli úplné hovadině a na vídeňském chodníku ještě nezaschla krev čtyř obětí islámského teroristy, je pro mě složité tvářit se jako altruistický vítač syrských uprchlíků, vyzývat společnost k laskavosti a toleranci. Přitom já taková naiva byla. Dneska bych si lhala do kapsy. Dobře vím, že všichni nejsou stejní, že je strašné, co ty nevinné lidi postihlo, ale takto to nejde. Rodinka v příběhu je jako z reklamy na ukázkové lidi,  krásná, skvělá, milující, vzdělaná, ale těžko říct zda integrace schopná, jelikož je silně věřící, s utěrkou na hlavě i doma, a vůči tomu předsudky už taky jaksi mám. Není to in, zkušenost však nepustí. Fanatismus je problém. Obdivuji všechny dobrovolné duše, které pomáhají, mají ještě srdce a nervy na bezesporu šlechetný, ale autoimunitní boj. Otec dětí pracuje v restauraci v Kanadě a stydí se za to, protože je lékař. Mě udivuje, že si tento cholerik automaticky pohoršeně nárokuje stejné zaměstnání v nové zemi. Podle mě může být rád, že není v Aleppu a vůbec, že žije. Matka po roce a půl života v Dánsku na pohovoru vysvětluje, že práci lékařky na stejném atestovaném postu nepřijme, protože by musela kamsi poslat papíry a vyřízení by trvalo celý rok. Čili už před šesti měsíci mohla být plnohodnotně zaměstnáná ve svém oboru jako specialistka, což by jí Dánsko umožnilo a byla by tak pro společnost reálným přínosem. Ale to ona ne. Z jejího povídání vyplývá, že počítala, že když bude v Evropě, automaticky budou přijaty do pár měsíců i děti. Nicméně je velmi sympatická, chodí se učit říkat dánsky "párek" a "roláda" a chová se hezky. Synové žijí v Turecku, v překvapivě moderním, čistém bytě, mají všeho dostatek, videohovory s rodiči přes wifi jsou rutina, situace je ale těžká, protože jsou daleko od rodičů.To pochopitelně beru. Sedmnáctiletý habán se vzteká, že patří do Evropy, ten už je nasraný v Turecku, co bude, až ho něco začne vytáčet v Dánsku si ani nechci představit. Zpátky do válečné Sýrie se mu pochopitelně nechce, no ale proč o tom píšu? Jejich jakési automatické vnitřní přesvědčení, že patří všichni sem, mě docela zaráží. Taková arogance se mi nelíbí a osobně bych legislativu kolem těchto případů ještě přitvrdila. Včera jsem shlédla kvalitnější počin Ráj na zemi, dokument o práci válečného reportéra Andreja Bána a cítím velký rozdíl a pokoru u lidí, které ve svém dokumentu navštívil on. S arogancí to nemělo společného lautr nic. Lidé v Ráji na zemi byli rádi, že žijí, vděční za jakoukoli pomoc, skromní, životními útrapami rozcupovaní na molekuly, jejich ambice jsou diametrálně jinde, a hlavně: své děti neopustili ani ve válečné vřavě. V konfrontaci s čímsi takovým si realista objektivní názor udělat musí. ()