Kovy řeší dějiny

(TV film)
  • angličtina Kovy Fixes History (festivalový názov)

Populární youtuber a influencer Kovy se vydává na dokumentární roadmovie napříč českým školstvím, aby pomohl hledat řešení problému selhávající výuky moderních dějin. Výzkumy a statistiky ukazují, že moderní dějiny ve výuce dějepisu na našich školách často končí už druhou světovou válkou. Byť se na některých školách výuka dostane alespoň k roku 1989, i tak často trpí všeobecným problémem českého školství, jímž je frontální přístup. Obnáší monolog učitele před tabulí, pasivní roli studentů a žáků, memorování dat, nedostatek dialogu, spolupráce a hledání souvislostí. Výzkumy dokládají, že efekt takové výuky je velmi krátkodobý. Během velmi krátkého období nezůstává v hlavě z nespojitých faktů takřka nic. Výsledek ukazují oblíbené televizní ankety v ulicích, které zobrazují, že o moderních dějinách toho moc nevíme, ať už jsme staří i mladí... Protože taková neznalost znamená především manipulovatelnost, jedná se o výrazný sociální problém, kdy pojetí výuky dějepisu neodpovídá potřebám společnosti svobodně – protože informovaně – se rozhodovat. Mladý youtuber a influencer Karel Kovář alias Kovy, jenž se zabývá zpracováváním společenských témat prostřednictvím autorských videí šířených na sociálních sítích, má s nedostatečnou výukou dějepisu vlastní nedávnou zkušenost. Protože mu záleží na stavu společnosti, ve které žije, chce se zasadit o změnu formy a obsahu výuky moderních dějin. Využívá okruhu statisíců svých diváků, aby pojmenovali podstatu problému a vyráží za nimi do terénu. Během dokumentární roadmovie navštíví studenty škol po celé republice a mezitím analyzuje souvislosti spolu s historiky, didaktiky dějepisu a dalšími odborníky... Nezůstává u konstatování a snaží se hledat řešení, jak lze proměnit nevyhovující systém. Proto se obrací na jeho přímé aktéry. Objekty jeho zájmu se stávají učitelé, rodiče, ředitelé škol, pedagogické fakulty, školní inspekce i sám ministr školství. Film si během kritických výprav klade za cíl inspirovat všechny typy zúčastněných, co mohou sami dělat a nečekat, až to udělá někdo jiný. Ukazuje mladou generaci, kterou je s jejími potřebami, pocity a přesvědčením brát vážně, i učitele, kteří svým vlastním zájmem a úsilím každodenně ukazují, že výuku moderních dějin napravoval lze. Jakkoli má zodpovědnost stát, nikdo z aktérů od studentů až po ministra není bez možnosti zasadit se o změnu toho, co naši společnost ohrožuje. Kovyho roadmovie v prostoru výuky moderních dějin je výzvou vnímat vlastní roli jako aktivní. (Česká televize)

slunicko2

Film je stejně zbrklý a úryvkovitý jako výuka dějin na školách. 1) Kovyho videa o koronavirové krizi (viděl jsem dvě) na jeho kanále na youtube mě zaujala a tak jsem uvítal, že mohu vidět také jeho větší pořad._____ 2) Bohužel však dokument nepřesáhl meze středoškolského aktivistického vnímání. Pojmenovávají se projevy, komentuje se výuka, ale příčin současného stavu se ani vzdáleně nedotýká._____ 3) Zjištění kloužou po povrchu - není divu, když během 52 minut stihne Kovy navštívit 11 (!) škol a "vyzpovídat" desítky lidí, studenty, historiky, didaktiky dějepisu, rodiče, učitele, ředitele škol, učitele z pedagogické fakulty, pracovníky školní inspekce a nakonec i ministra školství. Mnozí z nich řeknou jednu dvě věty, víc toho nestihnou._____ 4) Vzhledem k tomu, že Ivo Bystřičan napsal scénář a dílo režíruje a vzhledem k tomu, že Kovy ve vlastních videích je vtipný a výstižný, napadá mě, jak moc mohl ovlivnit výslednou tvář filmu. Zde totiž vtipný a výstižný není. ()

paanka

Děkuji Kovymu a všem, kdo se na tomto dokumentu podíleli, za snahu otevřít toto téma. Možná je dokument trochu jednostranný, v tom smyslu, že přichází s tvrzením, které se snaží ze všech sil potvrdit... Svůj význam ale rozhodně má. Mrzí mě vlna zlosti ve zdejších komentářích, ale bohužel značně reflektuje celkovou společenskou situaci, která je takříkajíc k pláči. A možná, kdo ví, taky odráží to, co nezvládla výchova / výuka v letech minulých. ()

Allcinna odpad!

Jako fakt? Chápu, že to je moderní být "youtuber" a "influencer", ale řešit problémy českého školství a tvářit se při tom jako Kolumbus, co objevil Ameriku? Mám nápad, co třeba mu ještě vrazit do ruky křídu a rovnou ho poslat učit ty roztomilé studentíky, kteří mu tak skvěle pokyvovali. Kam až to ten konzum ještě dopracuje... ()

Samuel7

Důležité téma k diskusi, snad tento dokument přispěje k tomu, aby se tento "pedagogický skanzen" přizpůsobil potřebám studentů, nikoliv aby se studenti neustále podřizovali jemu, protože "tak se to vždycky dělalo". Ukazuje se, že tzv. elitní školy jako třeba mnou vystudované Gymnázium Nad Alejí jsou naprosto zbytečné instituce plné otrávených papoušků, které jen dělají studentům ze života peklo, zatímco školy na maloměstech se ukazují jako daleko progresivnější a nabízí skvělou inspiraci. ()

verbal odpad!

Slizká buznička řeší pičoviny. Jako obvykle. Se sveřepým výrazem přitroublého angažovaného tlučhuby a rétorikou a dickcí předsedy krajské organizace SSM se nám vydal reformovat školství v odboru výuky dějepisu. A nepochybně se mu to i podaří, když má ty milióny lajků náctiletých mentálů na Tytrubku. Celá ta velkolepá jakože reformace spočívala v tom, že mu nejprve pár nehezkých fuj fuj školaček a nádherně ztepilých šššškoláků ani trošku strojeně na kameru zapláče, jak je strašně, ale strašně na piču, že je nikdo neučí moderní dějiny. Přitom většina z nich nedá dohromady kloudnou větu bez stilystickích a gramatyckích chip a není pomalu schopna spočítat, kolik má dohromady prstů. Ale jebat, bez toho se obejdou, hlavně, když budou vědět, že za 2. světové netrpěl vůbec nikdo kromě židů a jak to tu byl za komančů strašlivý neutuchající teror a vraždění až do osmdesátého devátého. Načež si našeho rozumbradáče posadil na klín samotný ministr Mor (školství), který umí úpa nejlíp ze všech skloňovat, například slovo motýle. Mentor blahoslavených mu s vážnou uhrovitou tváří účastně zarecitoval své světospásné plačky a strýček Mor, věda, že dementizér pase na tytrubku nějakých 800 000 retardů z řad Babišjugend, tedy budoucích voličů ANO, rádoby moudře pokýval hlavou, něžně jej pohladil po přegelované kštici a povídá: „Tovíšžejo, ty můj velký reportérku, bez tebe bychom byli totálně v piči. Až ty jsi odhalil snad nejpalčivější problém všehomíra, který by, nebýt tebe, záhy způsobil kataklysma. Tohle je třeba řešit okamžitě a po agrokapitalisticku! Víš co, hned brnknu strýčkovi ministrovi obrany, ať vyhlásí mobilizaci a nažene do těch škol armádu, která to ty fakany vcukuletu doučí. Osnovy jsou připraveny! Už před rokem jsem probral se strýčkem ředitelem BISky, jak ty novodobé dějiny pořádně zkreslit, až k naprosté geopolitické korektnosti. Fuckt díky moc, všechny jsi zachránil. Až vyrosteš, dáme si tě určitě na kandidátku a osobně tě navrhnu na post ministra přitroublé kinderpropagandy!“ Po takto dokonale angažovaném píárku na tu slizkou a lepkavou epizodku dozajista ihned zapomněl a vydal se dál kurvit školství. A náš „jakoby“ rozumbradáč? Inu, ten si doteďka určitě lačně mne šulínka a samolibostí se dme tak, že si není schopen skoro nic strčit do konečníku. Vždyť to z žumpy až do kanálu dotáhnul! ČT si pod heslem „Vzděláváme veřejnoprávní rukojmí, ať chtějí, nebo ne“ odškrtla další zbytečnou položku v kolonce „Škola nudou – dickdaktika magna“ a já se už teď děsím, co bude tenhle stoprocentně mozko a vkusosmrtelný Kovy(d) rešit příště. Tělocvik? Výtvarku? Dílny? Hemoroidy? Nic z toho si to rozhodně nezaslouží. Nebo se ČT při zneužívání retardovaných sledovačů nezastaví opravdu před ničím, hrábne do análu ještě hlouběji a dočkáme se nedejsatan i něčeho jako Misha řeší hudebku? Otázky, samé otázky … Každopádně historie objektivně prokazuje, že dějepis je ryze subjektivní kategorie dle právě koryta okupující ideologie. Čili potřebný dokument! Asi jako šprcka pro papeže. () (menej) (viac)

• V dokumentu se objevil tehdejší ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. (SONY_)
  • „Není mi to jedno, protože tihle lidé budou jednou vést tuhle zemi, ve které budu i já žít. A budou rozhodovat i o tom, kdo bude vládnout, a k tomu je potřeba vzdělaná společnost,“ vysvětluje svou iniciativu Karel Kovář (Kovy). (SONY_)