Nostalgické drama, které podle Keaneovy hry natočil režisér Jim Sheridan (Moje levá noha), se odehrává v západním Irsku 30. let minulého století. Majitelka půdy, na níž hospodaří drsný Bull McCabe (Richard Harris), se po manželově smrti rozhodne zkultivovaný pozemek prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. Zdá se, že Bullův sen o vlastní půdě, kterou získá pro sebe a svého syna, se konečně naplní. Jeho naděje však zničí bohatý Američan (Tom Berenger) a střet mezi oběma muži vyústí v tragédii. Neústupný McCabe, v jehož minulosti se skrývá temné tajemství, sice má opět vytoužený cíl nadosah, ale zjišťuje, že jeho syna (Sean Bean) budoucí dědictví nezajímá… Richard Harris byl za svůj vynikající herecký výkon nominován na několik cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu. (oficiálny text distribútora)

Tiiso

Na můj vkus těžkopádný průběh celého filmu. Jakoby se tvůrci učili na nějaké škole filmovému umění a toto byl jakýsi domácí úkol. Herci Harris, Bean, Hurt ale byli dobří a jejich výkony jsem kvitoval jako to nejlepší na celém snímku. Film nás přivádí do neobvyklého prostředí, ale přesto nedokázal dosáhnout aspoň šedého průměru. ()

Tichoza

Bylo mi řečeno, že se jedná o jeden z nejlepších irských filmů všech dob....nevim.... Něco na tom filmu je....zajímavá sonda do života irských vesničanů v době nedávno minulé, ale pravdou je, že je to místy ukrutná nuda...a to má bohužel drtívý dopad na konečné hodnocení. Jeden Ir mi řekl, mrtvý osel na začátku filmu hodně prozrazuje, jakým směrem se bude celý film ubírat....asi tak. Ale jinak Harris je výbornej. ()

majo25

V prvom rade vynikajúci výkon Richarda Harrisa, ktorý je výborným ťahúňom a aj v tomto filme vie obsiahnuť každú jednu scénu, v ktorej sa nachádza. Žral som mu všetko, ešte aj ten jeho írsky tanec. Ale film nestojí iba na ňom. Dobre zachytená je aj atmosféra írskej povahy a duše, ktorá je zemitá a balancuje na priepasťou svojich túžob - tých jednoduchých, i tých hlboko skrytých. Zaujímavé je aj to, že tu nemáme klasických kladné a záporné postavy, každá jedna postava si nesie niečo z oboch a vo filme sa to premiešava zo strany na stranu. Pastvina je iba nástroj. Síce spracovanie je iba priemerné a ani írske prostredie nie je nič, čo by uchvátilo (aspoň Stredoeurópana), ten tragický záver je tiež možno až príliš, ale napriek tomu dokáže film baviť a zároveň niesť odkaz. ()

Mlle

Není to tak emočně unášející jako hloubka morálního rozměru v Oxen, případ je prostší stejně tak jako jeho hrdinové, ale nestrojenost rurálního dramatu, stejně jako ambivalentní moc kontroverzní, nicméně skálopevné prostoty ducha si lze vychutnat se stejnou silou. Kvalitně vykreslená psychologická freska rodinných vazeb, od níž neočekáváme než tragický konec. Aneb když vás přemůže nezlomnost a vaše kořeny. Což by se dnes už sotva mohlo stát – inu každá doba nabízí jiný zdroj rodinných tragédií. Viděno naštěstí v původním znění. ()