Šiva Baby

Černohumorná komedie o mladé bisexuálce, která se potýká s tradicemi a hledáním vlastní nezávislosti. Příběh sleduje vysokoškolskou studentku Danielle, která se na celodenním židovském pohřebním obřadu pro rodinu a přátele dostává do stále trapnějších a nepříjemnějších situací. Pod bedlivým dohledem svých neurotických rodičů je zasypávána všetečnými otázkami panovačných příbuzných a následně ji velmi rozruší příchod bývalé přítelkyně, do které je stále zamilovaná. Ještě katastrofálnější shodou okolností se nečekaně objeví Daniellin tajný milenec s manželkou a vřeštícím dítětem, o jehož existenci neměla tušení, a míra napětí překročí únosnou mez... (Cinemax)

Matty

Jestli ale máte chuť na silnou dávku smíchu a mileniální úzkosti, tahle břitká židovská komedie omylů je ideální volba. Velké rodinné sešlosti jsou horory samy o sobě. Tím spíš, když se jich účastníte ve stavu, kdy si nejste jistí svou prací, partnerskými vztahy ani sexuální identitou (a rozhodně o ničem z toho nechcete mluvit s bratrancem z druhého kolena). Emma Seligman dokázala svíravou trapnost podobných setkání vystihnout dobře odpozorovanými situacemi, autentickými dialogy a výborným využitím klaustrofobního prostoru jednoho domu, kde se skoro celý příběh odehrává. Její vypravěčsky koncentrovaný a bravurně vygradovaný film se scenáristicky a herecky (skvělá Rachel Sennott v hlavní roli) vyrovná nejlepším epizodám Fleabag a zrežírovaný je s takovou jistotou, že pro mě šlo o jeden z nejslibnějších debutů od tematicky v lecčem podobné Lady Bird od Grety Gerwig. 80% ()

leila22

Poriadne ukecaná čiernohumorná komédia zachytávajúca jeden katastrofálny deň mladej bisexuálky Danielle, ktorá sa ocitla na židovskom pohrebnom obrade. Shiva Baby je o mladom človeku, ktorý sa hľadá a razí si svoju životnú cestu po svojom, pričom sa neustále dostáva do konfrontácie s pokrytectvom, ľudskými predsudkami a obhajobami stereotypných ideálov. Nejaká zápletka tu prakticky absentuje, ale atmosféra gradácie úzkostných stavov a hory trápnych momentov na mňa jednoducho fungovala. ()

Anderton

Príjemná nezávislá konverzačka, akých sme videli od amerických nezávislákov doslova tisícky. Ale vždy potešia a potešilo aj Shiva Baby. Príjemne ale nebolo po celý čas svojráznej hlavnej hrdinke. Tá je tak škaredá, až je pekná, alebo naopak, a tak nesympatická, až je sympatická, alebo naopak. Potešia aj ostatní herci, sem tam nejaký ten dialóg, stále však ide o malý film bez poriadnej zápletky. Režisérka to každopádne priznáva aj primeranou stopážou. ()

pornogrind

Tak to byl řádnej výmrd. Chtěl jsem si pustit španělskej film Baby z roku 2020 a místo toho jsem si pustil americkej film Shiva Baby z téhož roku. Nu což. Když už jsem to viděl tak to ohodnotím. Jestli má být Shiva Baby komedií tak jsem asi nejspíš ztratil smysl pro humor. Nebo jde o židovskej humor, kterej asi nejspíš nechápu. Tak či tak jsem nepochopil co tím chtěl básník (režisér) říct a film ve mě vyvolává zásadní otázku proč někdo natočil něco tak zbytečnýho ??? Tenhle film nemá absolutně žádnou výpovědní hodnotu. A ačkoliv se snímek může chlubit celkem sympatickou stopáží, která činí pouhých 77minut tak věřte, že nic než hloupý a zbyteční tlachání na židovským karu v něm nenajdete. ()

Enšpígl

Tak tohle je komediální dialogovej jackpot. Ty otázky a poznámky od příbuzných a známých, milenek a milenců to bylo horší než výslech kgb. Takovouhle pohřební hostinu bych nepřežil a nebo by se tam stala dost tragická událost. Oprávdu výsostná zábava, ale koukám z komentů, že jen pro mě, no to mě ale vůbec netíží, podstatný je abych se na světě cítil hezky. ()

• S výjimkou producentů jsou všechny důležité pozice štábu (režisér, skladatel, střihač) obsazeny ženami. Hlavní roli hraje také žena. (UhLee)
  • Mísa s vodou, kde si Danielle (Rachel Sennott) čistí blůzku od kávy, slouží k mytí rukou lidí, kteří vstoupí do domu zesnulého po pohřbu. (UhLee)
  • Shiva (Šiva) znamená v židovských zvycích období smutku po smrti. (UhLee)