The Velvet Underground

Zažijte ikonickou rockovou kapelu v tomto prvním celovečerním dokumentu vyprávějícím její příběh. Tyto kaleidoskopické střípky orální historie, které v sobě snoubí exkluzivní rozhovory a úchvatné archivní záběry, sestavil v avantgardním duchu tehdejší doby režisér Todd Haynes. (Apple TV+)

ancientone

Haynes vyskladáva mozaiku rovným dielom z výpovedí hovoriacich hláv, aj z obrazových montáží podporovaných  hromadou archívnych záberov. Navyše na základe audiovizuálnych princípov, ktoré evokujú filmy z Warholovej Factory (via Chelsea Girls) a celkovo americký avangardný film 60. rokov. Informačne nabité, vizuálne pôsobivé, ale nie nostalgizujúce alebo zbytočne estetizujúce. Hudobný dokument roka 2021. ()

Marze

Portret vlivne americke rockove skupiny. Pokud mate Velvet Underground opravdu radi, dokument jsou dve hodiny audiovizualni slasti v ekstatickem stylu Andy Warhola (jeho 16mm film). Pokud je radi nemate, tak take. Kapela je inspiraci pro dalsi hudebniky. Staromodni vypraveni se sklada prevazne z archivnich materialu, jsou zde tradicni "mluvici hlavy", ukazky nahodne hudby, emocionalni oblouk , rock-and-rollova autenticita a sentimentalita. Co dokument umi dobre je popis kapely a okoli, v kterem byla formovana. Kulturni pozadi  doby. Clenove souboru jsou zajimave osobnosti. ()

Amalberga

Informačně dost nabytý dokument, kde se dozvíte i něco o té době, nejen o samotné kapele Velvet Underground. Líbila se mi i vyváženost, s jakou podali Andyho Warhola - geniálního umělce, který se na ženy díval jen jako na objekty. Také Nico dokument zobrazil férově, vyhnul se trapného klišé s femme fatale a podobnými nesmysly. Jediné, co mi nevyhovovalo, byly na mě až moc experimentálně ztvárněné obrazové montáže. ()

Matty

Mluvící hlavy vyjadřující se zevrubně k tématu a unikátní archivní záběry by stačily k tomu, aby šlo o informačně našlapaný dvouhodinový dokument, z něhož se toho dozvíte fakt hodně o titulní kapele i americké kontrakultuře šedesátých let. Zásluhou Haynesových sebeuvědomělých, avantgardních hrátek s obrazem, které mají vibe raného Warhola i pozdního Godarda, a vždy jsou s rytmickou precizností podřízené boží hudbě, jde zároveň o neskutečný audiovizuální zážitek a jeden z filmů roku. ()

Hamaradža

Dych mi to asi nevyrazilo, no ináč prakticky bezchybná, poctivá a citlivá práca, funkčná aj iniciačne, aj pre zasvätených. Instant classic, porovnateľná napríklad s Until the light takes us (samozrejme čo sa týka kvality zasadenia do miesta a času, ktorý dal vzniknúť novému hudobnému fenoménu, nie žánrom hudby). 9/10 ()