Galaktický expres 999

• Japonsko Ginga tetsudō 999 (viac)

Jaký osud čeká na opačné straně vesmíru chlapce posedlého pomstou? Japonský autor komiksů a animovaných seriálů Reidži Macumoto patří mezi hlavní osobnosti na poli mangy (japonské komiksy). Macumoto se specializoval především na žánr space opery, který rozpracovával v osobitých světech mísících spvky sci-fi s naivním romantismem a ikonografií klasických dobrodružných příběhů. V jeho ikonických mnohadílných sériích jako Vesmírná bitevní loď Jamato, Kapitán Harlock či Galaktický expres 999 tak vesmírem křižují moderní piráti na speciálně upravených lodích vypadajících jako plachetnice či lidi napříč planetami převáží na první pohled obyčejný vlak tažený parní lokomotivou. Nezaměnitelný byl také Macumotův kresebný styl, jemuž dominovaly ztepilé vysoké postavy hrdinek opředených tajemstvím i tragických hrdinů, po jejichž boku se naopak pro odlehčení objevovaly karikaturně kreslené podsadité figurky jejich společníků. Macumotovy komiksy a podle nich vzniklé televizní seriály i filmy se během osmdesátých let dostaly také na obrazovky západních televizí a získaly svému tvůrci širokou mezinárodní popularitu. Ostatně slavné hudební duo Daft Punk vzdalo Macumotovi hold, když ho oslovilo na vytvoření animovaných videoklipů ke svému albu Discovery. Celovečerní film Galaktický expres 999 kondenzuje příběh Macumotova stejnojmenného epického komiksu, jenž vycházel v letech 1977 až 1987, i podle něj vzniklého stotřináctidílného televizního seriálu. Vyprávění pojednává o dvanáctiletém chlapci Tecuróovi, který se chce vypravit na planetu Andromeda. Tam totiž může zdarma získat mechatělo a s jeho pomocí může vykonat pomstu na krutém mechanickém hraběti Stroji, který zabil jeho matku. Jediný způsob, jak se na Andromedu dostat, představuje galaktický express 999. Díky záhadné krásce Maetel, která se nápadně podobá Tecuróově matce, se chlapci podaří získat jízdenku. Vydává se tak na dlouhou pouť přerušovanou rozličnými dobrodružstvími na jednotlivých planetách a měsících, kde expres na své cestě staví. Během nich Tecuró postupně poznává různé lidi i mechalidi a prostřednictvím jejich osudů přehodnocuje své odhodlání vzdát se lidské podstaty kvůli vykonání pomsty. Film režíroval uznávaný veterán japonské animace Rointaró a představuje typickou ukázku japonské animované produkce z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tvůrci, právě v čele s Rintaróem, tehdy vyvažovali nákladnost animace tím, že v řadě sekvencí užívali různé experimentální výrazové prvky, které svou expresivností zpravidla mají větší efekt na diváka než detailně propracovaná animace. (Česká televize)

LeoH

Ultimátní klučičí romanťárna (přístupnost od patnácti let byl největší z mnoha úletů tohoto druhu na LFŠ 2017, ale aspoň jsme si s dětmi užili taky trochu partyzánštiny a ještě si popovídali o tom, kdy je třeba pravidla dodržovat a kdy právě naopak). Tedy – naservírovat mi stejnou dávku přepjatých emocí, pestrobarevných planetárních ekosystémů, explicitních moralit, patetických smyčců, útěků po bortících se konstrukcích, zjizvených pirátů, statečných hrdinů, éterických hrdinek obětujících se pro lásku atd. atp. kdokoli z euroamerického světa, budu se hodně ošívat, ale v podání téhle party Japonců to po krátké aklimatizaci zafungovalo dokonale, srdíčko se mi tetelilo jako kdysi u komiksů o Martinovi a kocourovi Kolumbovi. Dal bych plný počet, kdybych se nebál, že mnou intelektuálně opovrhne vlastní dítě (to starší, které naplnilo věkový limit stanovený LFŠ, kterýmžto pádem z filmů tohoto druhu zrovna vyrostlo). ()

Hees

Bolo mi povedané, že tento film musí vidieť každý fanúšik anime :) tak som si ho pre istotu, aby som tým fanúšikom zostal pozrel a nebol som teda vôbec sklamaný, ale skôr potešený jeho veľmi pekným príbehom, ktorý zaujme aj v roku 2016 napriek tomu, že film Ginga tetsudō 999 je z roku 1979 (netreba riešiť roky ja len tak som to spomenul). Musím oceniť (znova?) hlavne príbeh a jeho plynutie napriek tomu, že vo filme sme na rôznych miestach a príbeh teda má svoje vlastné menšie príbehy, tie nepôsobia samostatne, ale skôr pôsobia stmelujúco a vítane čo sa veľmi často v podobných filmoch nestáva. Samozrejme koniec je veľkým vyvrcholením príbehu a je ten čo nakoniec udáva kvalitu tomuto filmu a koniec sa mi veľmi páčil. Ešte samozrejme ak mám niečo vypichnúť (spomenúť) čo je na filme dobré, je to hudba (piesne, zvuky atď), ktorá je napriek svojej jednoduchosti výborná. ()

honajz2

Kruci, tak tohle bez problémů strčilo do kapsy všechny ty slavná anime typu Akira nebo Můj soused Totoro... A celkem mě překvapuje, že oproti těm slavným a přeceňovaným anime je tohle naprosto zapadlé. A neprávem. Tohle mě totiž chytlo tolik, jako málokterá sci-fi a není to jen skvělou atmosférou, ale i velmi chytře vymyšleným příběhem a scénářem. Každá postava tu má své nezaměnitelné místo, příběh by se bez ní neobešel a některé postavy jsou na anime překvapivě promyšlené, včetně hlavního dua. Dokonce je i v tom trocha filozofování, což mě potěšilo ještě víc. Nejvíc mě ale stejně fascinoval nápad galaktického expresu, který kdyby skutečně existoval, tak dám klidně všechny svoje peníze jen na lístek. A to navštěvování planet... Strašně mi to připomínalo můj milovaný seriál Wander Over Yonder a vlastně tohle vypadalo jak nějaká jeho japonská verze. Bych se snad i vsadil, že se tímhle filmem Craig McCracken aspoň trochu inspiroval. A Maetel je strašně podobná Stelle z Interstelly 5555, vsadil bych se i, že to v tom filmu byl záměr. Galaktický expres 999 má taky dost zajímavých, dokonce i dost bizarních nápadů a taky má úžasnou hudbu. Mě osobně však oslovila první polovina o trochu víc, než ta druhá, protože byla spíše dobrodružná. Ta druhá byla taky, ale trošku mi to pokazilo akční finále, které dost hrálo na efekt a do celkové atmosféry filmu mi zrovna nezapadl. Navíc v tom je pár nelogičností, které mi konečný dojem z filmu kazí, stejně tak nedomyšlené věci ve scénáři (které právě jsou nejvíc znát v závěru), ale i tak mě Galaktický expres 999 příjemně překvapil a dost potěšil. Už jsem ani nečekal, že ještě uvidím anime, které by se mi fakt líbilo. Strašná škoda, že to je tak zapadlé... 4* ()

Tsukikage

Jako to bylo jedno z nejšílenějších děl, co jsem kdy viděl. Fakt crazy. Jako vypadá to jako pohádka, ale svým dětem bych to rozhodně nepustil. Vesmírem putuje kluk posedlí pomstou. Posmstí se a jde se slavit. Ne žádný smutek nic. Pak se ukáže, že je to malý Oidipus. V zámku narazí na vycpanou figurínu svý matky. To je ztřeštěný a ta hudba do toho, jako by všechno bylo fajn a okej. Šílený, prostě šílený. Ty postavy, ty příběhy, ty motivy (ty byly nejděsivější, královna co se jí rozpadne obličej a děs). Jako je to tak originální, a tak mě to zaujalo, svým pojetím hrdinství, drastickými motivy, které si nejdřív ani neuvědomíte jak moc jsou drastické a do toho pohodová hudba. Nejdřív malej kluk a pak je z něho Casanova, fakt šílený. Ta nádherná kresba, ty geniální nápady, to prostředí, ten chaos. ()

corpsy

Keby som bol fandom. Anime. Ale maximálne som japonské sci-fi a fantasy projekty sledoval v malom počte a to tiež nie uvedomelo, ale len ak som náhodou narazil. Či už ako dieťa, alebo mladistvý som sa skôr stretával s japonskou animáciou pre západ, ako ich vlastnou produkciou ( napr. animované seriály SILVERHAWKS, či THUNDERCATS ). Túto vesmírnu operu budem mať rád, je plná dobrodružstva a nápadov, ale trochu kríva v scenári a prepálenej dĺžke. Ale jedno viem, ako decko by som bol nadšený, ale už to decko nie som. ()

• Lokomotiva, kterou můžeme v tomto filmu vidět, je model parní lokomotivy japonských národních drah C-62. (Emo-haunter)
  • Galaxy Express 999 byl zmíněn v písni „On the Moon“ od známé korejské zpěvačky Sulli. (Emo-haunter)