Fentasy

• Česko Fentasy (viac)

Sofia nadovšetko miluje divoké párty. A to hlavne tie, na ktorých sú hlavným zdrojom zábavy látky silnejšie než alkohol. So svojim novým priateľom Pellerom, amatérskym chemikom, rozbieha veľmi lukratívny biznis. Keď sa totiž akákoľvek droga zmieša s fentanylom, jej účinky sa závratne znásobia. A takisto aj zisk. Čo na tom, že ich nová droga sa pre mnohých stáva smrtiacim koktejlom, keď teraz vládnu pouličnej scéne. Eufóriu z rýchlo rastúceho bohatstva vystrieda kruté vytriezvenie. Ich úspech veľmi rýchlo priláka pozornosť polície, ale hlavne ruskej mafie, ktorá konkurenciu netoleruje. Sofia sa rozhodne hrať vabank a nezáleží, koľko životov to bude stáť... Kriminálny thriller Fentasy je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali pred viac ako 10 rokmi na Slovensku. Extrémne silný syntetický opioid fentanyl si v súčasnosti ročne vezme desiatky tisíc životov. (Continental film)

Enšpígl

Je mě líto, ale působilo to na mě jako epizoda z TV seriálu. Mám pochopení pro debuty, ale tady se nepovedlo ani vyprávění, relativně krátká stopáž, ale přesto první dvě třetiny mě přišly až příliš zdlouhové a poslední fáze zase nesmyslně zkraktovitě. Vedlejší postava policajtky byla dobrá přesně k čemu ? Alespoň, že herce můžu pochválit, přesněji řečeno představitelku hlavní role Kristínu Kanátovou, která se mě líbila. Umím ocenit i záměr tvůrců, že chtěli ukázat, že fentamin je pro lidi kat, jenže paradoxně z filmu jsem ten pocit neměl, to až ze závěrečného tiulku. No dám dvě hvězdy, ale takhle se opravdu příběh vyprávět nedá, zmatečně, nudně a třeba přestřelka to teda bylo vysloveně KO. Protože jsem dobrák, pochválím alespon dronový záběr na policejní kolonu za doprovodu skvělý skladby. ()

xxmartinxx

Co jsi říkala? Cože? Mluv pořádně! (Tenhle film je upřímně řečeno na stažení z distribuce a přepracování zvukové stopy, protože za tohle vybírat peníze v roce 2024 je docela drzost.) Vtipné, že se to stane zrovna u filmu, který svůj příběh vypráví výhradně voiceoverem, takže když neidentifikujete, co jim padá z pusy, koukáte se prostě na nicneříkající obrázky. ()

JohnnyKladno

Když jsem po hodině sledování zjistil, že reálně uběhlo jen 35 minut, chtěl jsem se trochu zabít. Ke konci mě Fentasy ztratil natolik, že jsem uvažoval, kdybych si tu drogu třeba vzal, uteklo by to možná rychleji a to má film 85 minut. Ne, nechci být úplně zlý, je to debut a já fandím všem začínajícím filmařům. Tady se to, bohužel, vážně nepovedlo. Námět je přitom celkem zajímavý. Parta mladých lidí začne vyrábět novou, silnou drogu a lehce se jim to vymkne z rukou, jak už to tak bývá. Policie, ruská mafie a dejme tomu nějaké svědomí se jim plete do štěstí. Jen k té ruské mafii. Boss a jeho poskok nechodí po štacích jen tak. Cestují s nimi dvě bábušky, aby jim vařily čaj a dělaly šťávu. To jsem se pobavil, fakt drsní mafiáni, ale proč ne… Celé je to ale takový pelmel, který mě vůbec nevtáhl do děje. Potenciál na zajímavý příběh by tam asi byl, ale bohužel to nevyšlo. Vypadá to vlastně jako 137 díl nějakého krimi seriálu. Jenomže, to by to muselo být alespoň řemeslně dobře zvládnuté, aby to mohlo běžet v 16:50 na TV Prima. Ani tady nemohu dát palec nahoru. Vizuálně mě to nezaujalo ničím a výjevy zfetovanosti jsou až legrační. Nejhorší byl ale zvuk. Některým dialogům nebylo ani rozumět a to mi vadí hodně. Už jsem to pohanil dost, tak je asi jedno, že přidám drobnůstku. Schválně si zkuste vygooglit slovní spojení „Fentasy film“. Název moc dobře marketingově zvolený není, ale to je opravdu ten poslední detail. Na mě film Fentasy nefungoval vážně ničím. Aktivně mě neštval, ale není tam nic. 10% ()

ForGump

Fentasy je pro mě absolutně k nesnesení. Velmi intenzivně nudný, po příběhové stránce bez invence, bez hutnějšího dramatu a bohužel i bez režijního a scénaristického umu. Nechápu jak mohl film vznikat tak dlouho a nakonec je z toho velmi sterilní a nezáživná podívaná s nepřesvědčivými, nijakými a mnohdy i otravnými hereckými výkony, kde i David Švehlík působí jako ochotník. Jakoby Adam Sedlák měl na Slovensku klony, jimž ale do jeho kvality chybí dost. Velké zklamání. 20% ()

outcashed

Na slovenské poměry se jedná o zajímavou kratší jednohubku s nevyužitým potenciálem. To mě zezačátku zamrzelo, jakožto osoba, která na ten film šla především kvůli výrobě a celkovému případu z roku 2011, jsem byl o detaily ošizen. Avšak vizuálním a hudebním portfoliem je příběh vypráven velmi příjemně, i slušnými hereckými výkony (především Švehlík). Bohužel některé části jsou susší, kýčovité, hluché, mírně utahané ale aspoň k tomu je adekvátní důvod. Scenář se čerpal z realného příběhu, přičemž jde o neustálý boj mezi ukázkou reálnou a fiktivní, nudnou i akční. Řekl bych, že Fentasy dokázala udržet rozumný balanc, ovšem za cenu lehkého cringe a klišé. Plot-twist mohl být pozornějším divákům odhalen už dřív, stejně jako spoustu nastávajících událostí ve filmu, které jsem si šeptem pro sebe v kině předpověděl nejmíň z 80%. Je to čitelnější, chvílema lacinější, ovšem je to koukatelné, svěží, akční.  70% ()

• Film se natáčel v Bratislavě. (SONY_)
  • Prvý slovenský film so zvukom zmixovaným v Hollywoode. (EvilMatus)
  • Film je natočený podle skutečných událostí. (SONY_)