Balada o bílé krávě

• Irán Ghasideh Gave Sefid (viac)
Irán / Francúzsko, 2020, 105 min (Alternatívna 101 min)

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje… (MFF Karlovy Vary)

Marze

Ukázka současné íránské kinematografie. Politické a kulturní pozadí je od naší země hodně vzdáleno. Film je o tom, jak selhání opresivniho systému může bolestné zasáhnout něčí životy. Rozvíjí se tu více zaplete. Vztahy se mohou každou chvíli zrušit. Téma viny a odpovědnosti, souzeni, ztráty, milosti. Myslím že je dost íránských žen, které jsou na tom hůře než hrdinka tohodo filmu Mina. ()

danliofer

Opět íránský film, který tne přesně do živého svého vlastního organismu. Člověk si musí íránskou kinematografii dávkovat s rozmyslem, jelikož "zábavy" v ní moc není. Snímek mě zase donutil přemýšlet o zásadních hodnotách, i když kdybych já byla scénáristkou, vypointovala bych závěr více vstřícně, aby mohla proběhnout totální očistná katarze na obou stranách. Celou dobu k tomu film směřuje, leč závěr (pozor spoiler!) mi přijde až moc "zásadový". Věřím, že odpuštění by pomohlo více, než odchod s představou "uskutečněné pomsty"... Jinak ale film absolutně silný, dávkující "napětí" vyváženě, velmi civilně, bez hudebních kudrlinek, kamera střídmá s několika silnými momenty (bílá kráva na vězeňském nádvoří či balkonová scéna). Nenechte si ujít. Možno touto dobou (červenec 2022) zhlédnout na DAFilms. ()

M.i.k.e

Íránskou kinematografii nemám zrovna nakoukanou, nicméně filmy, které jsem doposud viděl sdílely nejeden podobný znak. Většinou šlo o pomalu plynoucí a poměrně těžká a silná dramata, která se zabývají otázkami morálky, viny a trestu. Ani Balada o bílé krávě není výjimkou a opět se motá kolem téhož. Hlavní postavou je tentokrát Mina, jejíž manžel byl popraven za vraždu. Po popravě se Mina od úřadů dozví, že vrahem byl někdo jiný a k odsouzení a popravě dojít nemělo. Leč poprava je dost nezvratný proces a tak jediné co Mina možná dostane je finanční odškodnění. S tím se Mina ovšem nechce spokojit a chce od úřadů veřejnou omluvu. Věci se pak změní ve chvíli, kdy jejího života vstoupí neznámý muž, který není tak úplně tím za koho se vydává. Ono asi není úplně těžké uhádnout kdo oním mužem je, nicméně i když se to někomu povede, na finální dojem to nebude mít zásadní vliv. Maryam Moghadam je v hlavní roli čerstvé a životem  nešetřené vdovy/svobodné matky skvělá a celý film přesvědčivě táhne na svých bedrech. Znova bych si sice Baladu nejspíš nepustil, ale jsem rád že lokální HBO max zařazuje do svého portfolia i podobné kousky...70% ()

Psice

Balada o bílé krávě sice cílí na podobná témata jako Farhadiho snímky, jde však více cestou psychologického dramatu s jemným dotykem magického realismu. Film je pro mne pozoruhodný především zobrazením lidskosti hlavních postav na pozadí duševně zkorumpované společnosti. Obzvlášť kontrastně zde působí téma spravedlnosti a milosrdenství, jež jsou úzce spojena s náboženstvím. K tomuto nelze neparafrázovat slova Ladislava Heryána: jestliže pro nás Bůh představuje spravedlnost, budeme druhé soudit; jestliže je pro nás Bůh milosrdenstvím, budeme vůči druhým velkorysí, dávající a milosrdní. A právě taková je Mina navzdory všem protivenstvím života – neustále se otevírá životu za cenu vlastní zranitelnosti. ()

Bebacek

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi. ()

• Název filmu odkazuje na posvátnou krávu Surah, o které se píše v Koránu. Bílá kráva je zde metaforou pro nevinného člověka, který je odsouzen ke smrti. (groz122)