Rozmarný duch

Úspěšný autor detektivních románů Charles (Dan Stevens) trpí strašlivým tvůrčím blokem a nedaří se mu dokončit první scénář divadelní hry. Jeho dokonalá nová žena Ruth (Isla Fisherová) se mu snaží pomoci, aby si mohli splnit její sen a přestěhovat se z Londýna do Hollywoodu. Hledání inspirace zavede Charlese k madam Acartiové (Judi Denchová), výstřední mystičce a médiu, která má v jeho domě uspořádat spiritistickou seanci. Charles však dostane víc, než si přál, když madam Acartiová náhodou vyvolá ze záhrobí jeho zesnulou, geniální a odhodlanou první ženu Elvíru (Leslie Mannová). Elvíra je připravena začít žít tam, kde skončila, a je šokována, když zjistí, že primadona Ruth je nyní provdaná za jejího manžela a vede celou domácnost. (HBO Europe)

silentname

"Blithe Spirit" je britskou komédiou, ktorá trošku pôsobí, ako keby sme tu mali súčasný film natočený niekedy v 40-tych rokoch. A nakoľko je to remake filmu s rovnakým názvom, ktorý vyšiel v 1945-tom, tak to aj dáva zmysel. Na jednu stranu je možno škoda, že sa tvorcovia nerozhodli ísť trošku cestou, kde by to zasadili do moderného sveta a aby herecké výkony neboli tak divadelné, no na druhú stranu vďaka tomu tónu je film podľa mňa správne vtipný, energický, plný dobrých nápadov a ku koncu sa dokonca už stane aj celkom temným. Čo môžem filmu reálne vytknúť je hlavne fakt, že niektoré veci tu naozaj nedávajú zmysel. Ako napríklad fakt, že nikomu nepríde divný pohľad na auto, ktoré si samo len tak odíde zo scény. Ako fakt, že sa Charlesovi podarí bez problémov odísť z blázinca a podobné momentky. Alebo už len taká vec, že aj duch môže byť smädný. To je celkom zvláštne. No čo sa dá povedať. 40-te roky. Takže si hovorím, že niektoré tieto momentky možno mohli skúsiť tvorcovia spracovať trošku inak. Neviem či nemohli, alebo nechceli, no taká je realita. Osobne najlepším elementom filmu je pre mňa Leslie Mann, ktorá si svoju rolu ducha skutočne užíva naplno. Judi Dench je tiež celkom vtipná a v závere sa jej podarí niečo skutočne nevídané. Odporúčam vidieť. Film je vtipný, je energický a bavil ma. A ten britský humor mu pasuje. Za seba hovorím, čeknite si ho. Hodnotenie: B ()

Necrotongue

Tak si zase jednou připadám krajně protiproudně, ale přestože film není žádnou úžasnou záležitostí, bavil mě, po celou dobu mě nutil k úsměvu, a protože ho ostatní nemají moc rádi, lehce nadhodnotím. Pokud bylo na snímku něco opravdu dokonalé, bylo to obsazení. A nemyslím tím jen herce v centru dění; Edith v podání Aimee-Ffion Edwards byla perfektní a docela mě mrzí, že neměla víc prostoru. Potěšila mě vydařená retro atmosféra, všudypřítomné barvy a užil jsem si i vtipné dialogy. No, a nesmím zapomenout na Islu Fisher, kterou dokonale vystihly věty: "Dnes to bude krátké a vlídné. Jako moje žena." / Poučení (no, spíš úvaha): Jedná se o nevěru, když to muž provede s manželkou? Těžká filosofie. ()

Nach

Kupodivu kvalitní briská komedie s duchařskou zápletkou. Scénář jakoby napsal, nebo byl napsán pro Tima Burtona, který ale na poslední chvíli řekl ne. Celý děj je samozřejmě recyklací všech možných duchařských zápletek a klišé, které můžete znát z jiných starších filmů. Však i sami tvůrci to ve filmu přiznávají myšlenkou: žádný příběh není originální, ovšem to neznamená, že jsem si Rozmarného ducha neužil. Užil, smál se a pochvaloval si ho. Na nízké hodnocení pětapadesáti procent tu moc nedejte. 75% ()

sedm.1

To snad jako ale vážně né. Já sice samozřejmě chápu, že filmový svět se nemůže skládat jen ze samé kvality, a že je občas potřeba i těch rozpustilejších, naivnějších a co nejjednodušších produktů, ale Rozmarný duch pro mě tu pomyslnou hranici únosnosti, co bych chtěl vnímat ještě jako přijatelnou rozvernou komedii, vážně překročil. Konkrétně třeba zápletka na mě působila strašně teatrálně a hloupě, celé je to takové banální, předvídatelné, vážně hodně nenápadité, dále postavy se tu vesměs chovají jako opravdový retardi, navíc mi žádná z nich nepřišla ani příliš sympatická a výrazná, a to i kvůli obsazení, které sice vesměs nabízí známá, a v podstatě i ověřená jména, ale všichni tu za mně přehrávali jako smyslů zbavení, nehledě na to, že konkrétně Dan Stevens se mi do té role pak vůbec nehodil. Jinak mě vůbec neoslovil ani nabízený humor, který se snažil působit rádoby ztřeštěným dojmem, ale pravdou je, že za celou dobu jsem u toho ani jednou nehnul ani koutky úst, natož abych se snad od srdce zasmál, prostě zde nabízená vtipnost mě naprosto minula, a nejen že si ji dovolím označit za nefunkční, já jí dokonce označím za až trapnou. Rozmarný duch mě tak zkrátka v žádném z ohledů opravdu nezaujal, je to zcela nefunkční taškařice, která má k nějaké zábavnosti sakra daleko. ()

Martrix

Divadelní adaptace mám rád a ty britské obvzlášť, proto jsem poměrně zklamaný. Rozmarný duch je i přes ten atraktivní námět, až překvapivě nezáživný. S výjimkou několika dialogů...typických právě pro divadlo, není co vyzdvihnout. Mezi divadelním a filmovým herectvím je velký rozdíl, ale Hall se (nejspíš vědomě) rozhodl, že bude tento fakt ignorovat. Stevens a Fisherová ztělesňují své postavy na hraně afektu, což by bylo na jevišti v pořádku, ale ve filmu to skřípe. Možná by aspoň tam lépe vyzněly dialogy, kdy Charles mluví ke své ženě/duchovi, přičemž to na sebe vztahují postavy, které ji nevidí. Ovšem v tomto podání, to občas působilo velmi lacině. Když připočtu i nedopečený závěr, který v sobě nenese ani špetku vtipu, resp. je to velmi slabé vyvrcholení, tak se tomu nízkému hodnocení nedivím. Kdybych to viděl v kině, byl bych drsnější a dal o hvězdu méně. PS: český dabing tomu vůbec nepomohl. ()