Ten, kto ma stráži

• Česko Ten, kdo mě hlídá (viac)

Snímek se odehrává v současném New Yorku a jeho jednoduchý a poměrně předvídatelný obsah je ozvláštněn Scottovou řemeslnou zručností a zejména výrazným smyslem pro vizuální ztvárnění filmového příběhu. Scott zde na pozadí kriminální zápletky konfrontuje dva odlišné světy - přistěhovaleckou čtvrť Queens, kde žije šťastně ženatý policista Mike Keegan, a nablýskaný svět manhattanské společenské smetánky, který reprezentuje krásná a nezávislá Claire Gregoryová, jež se jako svědkyně vraždy dostává do ohrožení života. Převážně v noci se odehrávající snímek má zvláštní atmosféru, jež zdařile podkresluje silné, ale krátké citové vzplanutí mezi oběma hlavními postavami. (oficiálny text distribútora)

GodComplex

Neo-noir v podani Ridleyho Scotta. Vizualne pusobive, misty to dokonce muze evokovat legendarni Blade Runner a to vcetne obcasne jazzove hudby, nebo pouziteho songu Memories of Green od Vangelise, ale jako celek to selhava predevsim na obsahove urovni, ktera je az prilis prumerna. 80's hudba, fantasticke luxusni interiery, Scottovy typicke kourove/mlhave sekvence, vsechno super, ale nema to snad ani jediny silnejsi moment, atmosfera po celou dobu ne a ne vas vtahnout a vubec obecne "poldovske" prostredi a 1 radoby desne drsny mafian je ze slabsich soudku. 5/10 ()

aLPaC

Typický produkt osmdesátých let. Bohužel kvality třeba taková Smrtonosné zbraně to samozřejmě nedosahuje ani trochu (i když hudba je občas její přesnou kopií = Michael Kamen). Ani Tom Berenger nebyl do této role asi tou nejzdařilejší volbou. Příběh je slabý, ihned odhadnete, co se na plátně (nebo spíš monitoru) bude dít, přesto jsem se nenudil, takže ty tři hvězdy dám. ()

Xmilden

Ridley Scott vkusně natočil morální dilema, které upozaďuje samotný policejní příběh o hlídání jedné veledůležité svědkyně. Oprášil přitom kulisy, které jsou jeho poznávacím znamením, stejně jako své oblíbené noční scény. Tom Berenger mile překvapil, já jej mám stále zafixovaného jako seržanta Barnese. Tady ovšem prokázal talent. Netroufám si označit tento film jako slabý, mě se docela líbil svou atmosférou. Přestože se zde vlastně nic moc neděje. 60% ()

pepo

Najmenej známa a najviac tendenčná Scottovka. Vo svojej dobe relatívne slušne oceňovaný, ale rovnako rýchlo zabudnutý romantický thriller. Príbeh ženatého policajta, ktorý má za úlohu chrániť svedkyňu vraždy a zamiluje sa do nej, bol prvým režisérovým filmom odohrávajúcim sa v súčasnosti. Audiovizuálne je neprekvapivo, ako aj ostatné majstrove diela, úžasný, no neprináša nič nové a veľmi nevhodne pokračuje vo výrazových prostriedkoch nastavených Blade Runnerom. Zápletka postavená na manželskej kríze si totiž žiada odlišnú formu rozprávania než temná sci - fi z budúcnosti. Po komerčnej stránke navyše išlo o neúspech. V rovnakom roku totiž vznikla dnes už klasická Osudová príťažlivosť, pracujúca s témou manželskej nevery pre divákov podstatne atraktívnejšie a prístupnejšie. 5/10 ()

Anderton

Tom Berenger nie je sympatický a Mimi Rogers nie je krásna. Toľko k subjektívnemu hodnoteniu, poďme k "objektívnym faktom". Ridley Scott tu nedokáže pracovať s tými najprevarenejšími žánrovými klišé tak, aby sme postavám uverili ich pocity a tvorcom dejové zvraty. Asi už aj v roku 87 bola táto zápletka prevarená natoľko, že málokoho mohla baviť, ale ono aj taký Uprchlík nevynikal originalitou a sme z neho posratí dodnes. Keď sme už pri ňom, tak Andreas Katsulas v ňom bodoval omnoho viac ako tu, najmä pri odfláknutom finále stratil veľkú časť svojej charizmy. Scott natiahol film, kde sa toho veľa nestane na 106 minút a keďže Someone rozhodne nie je art, tak to proste nefunguje. 50% ()

• Natáčení probíhalo v New Yorku a Kalifornii. (Terva)
  • Film má název podle stejnojmenné písně skupiny Gershwin 1926. (Terva)