Unesení

všetky plagáty
USA, 2002, 14 h (Minutáž: 84 min)

Tvorcovia:

Leslie Bohem

Scenár:

Leslie Bohem

Hudba:

Laura Karpman

Dakota Fanning, Matt Frewer, Emily Bergl, Heather Donahue, Joel Gretsch, Adam Kaufman, John Hawkes, Ryan Hurst, Camille Sullivan, Eric Close, James McDaniel (viac)

Sú tajomstvá, ktoré si každý nechávame pre seba. Sú však tajomstvá, ktoré před nami niekto tají. Séria z produkcie Stevena Spielberga, ktorá získala najprestížnejšiu televíznu cenu EMMY. Rozpráva generačný príbeh troch rodín, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v histórii únosov mimozemšťanov. Zasadené do kontextu konkrétnych historických udalostí nanovo prepisuje pozemské udalosti a dodáva im mysterióznu príchuť. Šialene silný príbeh o stretnutiach ľudstva s mimozemskými civilizáciami, kde napätie celkom ovládne obývačky a kde budete počuť svoj vlastný dych. (oficiálny text distribútora)

Dever

Soundtrack Laura Karpman: 1. Stairway to the Stars - Dinah Washington [3:01] ,2. Wishful Thinking - Wynn Stewart and the Tourists [2:45] ,3. Purple People Eater - Sheb Wooley [2:14] ,4. Skinny Jim - Eddie Cochran [2:11] ,5. Man of Constant Sorrow - Bob Dylan [3:06] ,6. Only the Lonely - Roy Orbison [2:27] ,7. I Want To Be Wanted - Brenda Lee [3:05] ,8. I Wanna Be Your Dog - The Stooges [3:08] ,9. Seven and Seven Is - Love [2:14] ,10. Ripple - Grateful Dead [4:12] ,11. Rock Me on the Water - Jackson Browne [4:14] ,12. More Than One Heaven - Swimming Pool Q's [3:40] ,13. Martian Saints - Mary Lou Lord [2:54] ,14. Just Before It Gets Dark - Emmylou Harris [3:07] ,15. I Can't Get Over You - Buddy Miller [4:44], ()

Matty

První díl dobrý, druhý díl dobrý, třetí díl ucházející, čtvrtý díl a všechny další byly jenom slabým odvarem téhož - stále stejně nudní herci, stále stejně průhledné charaktery, stále stejně nestravitelná dávka patosu a hollywoodské vykonstruovanosti. Po Bratrstvu neohrožených bych od Spielberga čekal něco serióznějšího. ()

Radyo

Po pravdě je to spíše na 3 1/2 hvězdičky. Seriál se sice tváří originálně, ale o setkáních s mimozemšťany už bylo natočeno hodně filmů (jak níže podotýká willis) a ještě hodně jich natočeno bude. Technicky je to dobře zvládnuté, scénáristicky už to není velká sláva, ale hlavní věc, kterou bych tvůrcům vytknul je to, že během 6-7 dílů přeskákali období cca 50 let a nedali tak divákům žádnou šanci zvyknout si na postavy a zkusit se s nimi nějak "sblížit". Ono to jde dost těžko, když každý další díl začíná titulkem "o 10 let později" a z malých dětí jsou najednou skoro dospělí, jejich rodiče jednou nohou v důchodu a v ději je 10 nových významných postav... Nejzajímavější mi přišel díl odehrávající se na Aljašce při archeologických vykopávkách - stylově i atmosférou byl nejblíže slavným Aktům X. Teď už jen doufám, že nikoho nenapadne natočit další série, neboť tento trend dokázal spolehlivě zlikvidovat počáteční alespoň slušnou úroveň drtivé většiny seriálů. ()

Renton

Creator: Leslie Bohem .. Hm. Hned po úvodní letecké sekvence odehrávající se na konci druhé světové války jsem byl mírně nadšen. WW2 můžu a filmy založené nebo nějak propojené s ní jsou mé dvojnásob oblíbené (viz Indiana Jones 3, ...). Potěšilo mě to i proto, že jsem si dlouho myslel že 'Unesení' jsou (jen) ze současnosti. Hodnocení vychází ze zatím prvního viděného dílu a za týden určitě počkám do pozdních hodin na další. Alespoň se namlsám na 'Válku světů'. .. ()

Fr

Tak tohle téma mám moc rád. Už když německý ufolog Michael Hesemann ve své knize podotknul, že sám S.Spielberg se chopil projektu zfilmování všech doposud známých faktů, mé srdce zaplesalo. Unesená letka za II.světové války, Roswell, tajné laboratoře,únosy lidí. Touha ZHLÉDNOUT vše, o čem jsem doposud jen četl byla veliká a celý projekt předčil mé očekávání. Spousta lidí NÁS může považovat za blázny, přesto když si odmyslí podtext, můžou sledovat řemeslně odvedený scifi seriál. Všechny ,,fakta“ zabaleny do osudů tří rodin, se skvělou D.Fanning , která tomu všemu dává takový lidštější rozměr. A všichni, kteří nevěří a nehledají odpovědi na otázky typu – proč jsou tady?, by se stejně měli podívat za ucho, jestli tam náhodou nemají značku. Náhoda je totiž blbec..... ()

Dudek

Nádherný seriál o mimozemšťanech a jejich pokusech na lidech mě zaujal hned ze dvou důvodů. 1) Zdařile propojil velikou časovou osu 2) Nemá žádná slepá místa. ()

Lynn

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů...Zkrátka sci-fi, co posvětí Steven Spielberg snad ani nemůže být špatná. A jako třešnička na dortu vynikající dětská herečka Dakota Fanning. Tohle děvče určitě ještě uvidíme, přinejmenším ve Spielbergově Válce světů podle rozhlasové hry Orsona Wellse :-) ()

berg.12

Jestliže spousta filmů a seriálů s mimozemským tématem staví na více či méně tajemném "možná jsou to oni" tak v tomhle seriálu nastal od první epizody zcela nepokrytý posun k faktu "Jsou to oni, ale nevíme, proč jsou tu". Sledovat ovšem pouze konečnou odpověď by bylo chybou, stejně tak jako klasickou konspirační linii, která je tu navíc maximálně zjednodušena. Tenhle seriál je především o obyčejných lidech, kterých se to vše týká, o jejich osudech, osudech jejich rodin a blízkých. Viděl jsem ho celý v rozmezí dvou dnů, takže s návazností nebyl nejmenší problém, naopak, i přes značné časové rozpětí bylo vše velmi plynulé a nenásilné a co se postav týče i dobře prokreslené a zahrané. Tu čtvrtou hvězdičku nakonec pomohla rozsvítit Dakota Fanning, která je v závěrečné části seriálu opravdovou třešinkou na dortu. Ale stejně jako třeba v případě J.H.Osmeta tahle hvězdička spolehlivě zhasíná s jakýmkoli dabingem. Proč si vzal tenhle projekt pod křídla Spielberg je nanejvýš patrné a tato informace velmi pomůže nasměrovat vaše očekávání. ()

kitano

Po filmarskej stranke to veru ziaden zazrak nieje. Patos, omielanie tych istych klise, vyrazne kolisava kvalita, ci podaktore komicke masky a efekty. Kladom serialu je vsak jeho obsiahlost. Serial ma naozaj obrovsky casovy zaber a odohrava sa na pozadi skutocnych historickych udalosti co mu dodava na uveritelnosti. A iked je to fikcia, je zalozena na najznamejsich dohadoch a informaciach, ktore sice nikdy neboli dokazane, no akosi ani vyvratene. Takze ked odhodime vsetku tu klisovitost, mohli by sme si dokonca povedat, ze takto nejak sa to mohlo skutocne udiat. To je najvacsim kladom. TAKEN vas minimalne donuti na temou UFO trochu viac porozmyslat. A aj to sa pocita. (6.5/10) ()

Rex Mundi

Ako reakciu na doterajšie komentáre pridám svoj pohľad - mňa tento seriál chytil a veľmi príjemne som si ho užívala. Tiež ma miestami dopaľovali obsiahle a premúdrelé reči, ktoré viedla Allie, ale inak sa mi páčila prepracovaná psychológia, nie čiernobiele postavy a celková atmosféra. Fakt ale je, že čo sa týka rýchlosti deja, mohol byť lepšie spracovaný do viac dielov a nie navodzovať dojem, že to celé smerovalo k finále s malým blonďavým dievčatkom. Mňa osobne viac zaujala história troch rodín, ktorá bola pred ňou. A aj od záveru som očakávala niečo viac. V polovici poslednej epizódy som zistila, že ma príšerne rozčuľuje nelogické správanie postáv, naťahovanie udalostí ako žuvačky a neuveriteľne hlúpe dialógy. Napríklad (*spoiler*): Rodinka stojí na verande, vedia, že od útoku armády ich delí možno pár sekúnd, vedia, že ak chcú zdrhnúť, mali by pohnúť zadkom (a ak nie, mali by si to ujasniť), ale oni tam len stoja, čumia striedavo pred seba a na seba, pred seba a na seba...no a nakoniec, keď prestanú konečne čumieť, začnú sa asi tretí krát rozprávať o tom, či pôjdu alebo nie a prekladajú to siahodlnými vlhkými pohľadmi, zatiaľ čo generála už štípe v zadku...atď. Iste, seriály nemávajú spád ako akčné filmy, ale pôsobí to akoby sa Spielbergovi na konci zapiekol scenár a on ho potreboval natiahnuť na požadovaný počet minút. Nechápem. ()

Davies182

Povedený seriál z produkce strýčka Spielberga nezapře svou košatou rozvětvenost děje, nad kterou strávili géniové scénáristi nejednu probdělou noc. Tato série má navíc své tajemné vizuální kouzlo, málo seriálů vypadá jako Uneseni. Další plus bylo sledovat herecké začátky Dakoty Fanning. Pro fanoušky UFO a mystery jasná volba. ()

Phobia

Jejda, tak tenhle seriál jsem podle všeho sledovala (přinejmenším několik dílů) a snad se mi i celkem líbil, ale pamatuju si z něho skoro naprosté ho*no. Dojem byl tedy zanechán minimální, takže to asi zas taková špička nebyla. 50% ()

Fiftis

Tento seriál bol pre mňa pred pozretím celkom zaujímavý v kategórií sci-fi a tak som si ho v televízií pozrel. Dosť ma baví sci-fi žáner, tak tomu nemohlo byť ani inak. Páčila sa mi pointa príbehu. Ako to zasiahlo niekoľko generácií a navzájom si odovzdávali svoje poznatky o výskume mimozemšťanov a vôbec celé to dianie okolo nich. Tiež herecké obsadenie je tu veľmi kvalitné, i keď sa tu nejedná o žiadne známejšie meno. Na začiatku som o seriáli vedel len to, že je o mimozemšťanoch a má v ňom (vraj) prsty Steven Spielberg. Teda som očakával veľa. O to väčšie bolo moje sklamanie, keď som zistil, že mimozemšťania sú tu len vedľajší produkt a celkovo sa jedná o veľmi béčkový seriál, ktorý postráda atmosféru a napätie. ()

JohnnyD

Vynikajúca sci-fi miniséria o mimozemšťanoch, hrdo nadväzujúca na klasiky ako Blízke stretnutia a ktorá boduje najmä úžasnou dobovou atmosférou jednotlivých dielov zasadených do rôznych desaťročí. ()

Slarque

Celkem slušný seriál, jehož největší slabinou bylo zběsilé tempo první poloviny. Životnost herců tu byla někde mezi jedním a dvěma díly a občas jsem měl problém s orientací. Hlavní hrdinkou ale byla dívka Allie a tvůrci zřejmě spěchali k jejímu narození. Akta X z Aljašské epizody koukala tak silně, že jsem skoro čekal známou dvojku z FBI. Docela dobří byli i herci ve většině důležitých rolí – s výjimkou fanatičky Heather Donahue celkem neznámé tváře. ()

Hunter2222

1. Diel: čakal som trochu viac, ale aj tak to stálo za to. Dej sa môže zdať zo začiatku trochu chaotický, ale keď si navyknete a spoznáte postavy, ku koncu to už ide. Po skončení sa mi nechcelo veriť, že to malo 85 minút, rýchlo to ubehlo.Samotný herci sú v pohode, len mi chýba trochu lepšia hudba. Efekty sú ne celkom dobrej úrovni, no mimozemšťania vyzerajú akosi umelo, až smiešne. 4* ... 2. Diel: To ma poser. Všetky postavy zostarli o 10 rokov a k tomu boli zobrazené tri rodiny, pričom ani v jednej nebol prítomný otec. Jedným slovom, prvú polhodinu absolútny chaos v postavách. Ale ináč je to dobré, začínajú sa niektoré veci vyjasňovať, na druhú stranu sa vynárajú nové otázky a postavy sa nám pekne vykresľujú. A na moju neradosť ďalšie postavy pribúdajú... (Všeobecne nemá rád filmy (knihy) kde je veľa postáv. Proste nemám pamäť na mená a tváre. Lepšie by bolo, keby mal každý namiesto mena 20 miestne číslo ^^) 4* ()

Chrustyn

O seriálu jsem věděl jen to, že je o mimozemšťanech a má v něm prsty Spielberg. Tudíž jsem očekával hodně. O to větší bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že mimozemšťani jsou zde jen vedlejší produkt a celkově se jedná o velice nudný seriál, který postrádá atmosféru a napětí. ()

anderson odpad!

Citujúc klasika: "ODPAD JAK OČI !". Spielberg si evidentne povedal, že dokáže vyprodukovať kult ala AKTY X a zároveň nadviazať na svoje BLÍZKE STRETNUTIA. Vo výsledku ale produkčne zastrešil paškvil korunovaný dementnými komentármi Dakoty Fanning, ktoré musia zožrať nervy každého súdneho mimoz ... ehm, človeka. Technická poznámka: Táto séria je z produkcie štúdia Dreamworks a nie HBO ako tvrdí užívateľ -dRaGoN-. ()

jonyyy

Moje oblíbená tématika, výborný rozjezd. Jak jsem byl malý, tak v části odehrávající se na Aljašce jsem se dokonce bál, ale postupem času to ztrácí na tajemnu a napětí, závěrečné vysvětlení mě taky až tak moc neuspokojilo, prostě poslední třetina seriálu je založená spíš na úžasném představení malé Dakoty. 75% ()