Díl začíná v roce 1947 s retrospektivní částí toho, co se stalo v roce 1944 - stíhací pilot kapitán Russell Keys (Steve Burton) je uprostřed souboje nad Francií během druhé světové války, když se jeho letoun zahalí do tajemného modrého světla, které zachrání posádku devíti mužů před jistou smrtí. Nikdo z nich však nemá žádnou skutečnou vzpomínku na to, co se skutečně stalo nebo jak přežili. Po válce se Russell snaží vrátit do normálního života, jenže ho trápí bizarní noční můry a bolesti hlavy. Dozvídá se, že všichni ostatní členové posádky záhadně zemřeli a cítí se nucen začít hledat odpovědi. Mezitím bezohledný kapitán Owen Crawford (Joel Gretsch) vede vládní pátrání po tom, co se zřítilo v poušti poblíž vojenské základny v Roswellu v Novém Mexiku - a co mohlo uniknout. V nedalekém Texasu se osamělá matka (Catherine Dent) postará o zraněného tajemného cizince (Eric Close), který se přišel schovat k ní do domu. (sator)

sator

Maminka se mnou často mluvila o obloze ráda pozorovala oblaka ve dne a hvězdy v noci ale hvězdy víc. Občas jsme spolu hráli takovou hru, hru které jsme říkali Co je za oblohou, představovali jsme si temnotu nebo oslepující světlo nebo něco ještě jiného co jsme neuměli pojmenovat. To ale samozřejmě byla jen hra, za oblohou nic není, obloha prostě je a táhne se dál a dál a My pod ní hrajeme všechny své hry. *** Lidé jsou na tomhle světě osamělí z mnoha různých důvodů, u některých je to něčím v jejich povaze možná se prostě narodili příliš protivní nebo se narodili příliš křehcí. Většinu lidí ale do jejich situace přivedou okolnosti nějaké neštěstí zlomené srdce nebo nějaká jiná životní událost se kterou předem nepočítali. Lidé jsou na tomhle světě osamělí z mnoha různých důvodů, jednu věc ale vím, že ať vám kdokoli z nich poví cokoli, nikdo nechce být sám.*** Někteří lidé se vzdají veškeré naděje na to, že se v jejich životě někdy něco změní, žijí prostě dál den ze dne a kdyby se něco mělo přihodit a jejich život změnit nejspíš by si toho ani nevšimli snad jen s výjimkou takového toho divného pocit v žaludku. Maminka a já jsem mu říkali, cestovní protože jsme se tak cítili pokaždé když jsme věděli že pojedeme někam daleko nebo někam kde jsme ještě nikdy nebyli.*** Každý ví že se nesmí dívat do Slunce, matka vám to řekne, když jste ještě malé děcko Nedívej se do Slunce, nebo oslepneš! Občas se ale stane že něčemu chcete tak zoufale přijít na kloub, že riskujete oslepnutí jen abyste koutkem oka zahlédli to tajemství.*** ()

honajz2

Tak jsem se na tohle po letech konečně odhodlal a zatím z pilotního dílu mám dost rozporuplné dojmy. Je to takové dost americké, ale to mi upřímně tolik nevadí. Působivých scén s mysteriózní atmosférou je zde hromada, včetně spousty záhad a rozhodně tu není málo toho, co mě na tom dílu bavilo. Jenže zase na druhou stranu mi délka epizody přišla úplně zbytečné dlouhá (a fakt, že tomu tak bude u každého dílu, mě dost děsí), protažená nezajímavými klišovitými vztahovými scénami a co mi dojmy kazí úplně nejvíc je ta malá holčička-vypravěčka, ze které neustále padají filozofická moudra, kterým by ve svém věku ani nerozuměla, natož aby se jimi řídila... Nesnáším tyhle postavy přemoudřelých děcek, které jsou chytřejší než 10 000 dospělých naráz a iritují mě opravdu všude, kde se objeví. A tady mě jedna taková postava čeká asi každý díl... Šanci tomu ještě dám, ale dojmy mám celkově zatím průměrné. 3* ()

MartinTerran

Říkám si: "všichni tady na ČSFD jsou z toho odvaření a hodnotí vysoko, Spielberg v tom má prsty, takže to nemůže být zlé, tak kouknu na to." A on to po prvním díle žádný zázrak není. Příběh nějak plyne, ale nic moc se tam nestane jen "běžné" životy pár lidí/rodin a hlavně se nic určitého nedozvíme, tak snad to bude v dalších dílech rozvedenější. Drobný SPOILER Proč jsou zase emzáci malí šedí? Větší klišé snad ani nejde použít. ()

• Scéna s bombardováním za druhé světové války byla vytvořena použitím techniky „Lightwave 3D“. Obrázek Německa je ve skutečnosti špionážním snímkem pořízeným za druhé světové války. (HappySmile)