Pán tygrů

• USA Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Dokumentární seriál o chovu velkých koček a jeho podivném podsvětí obývaném výstředními postavami, které prostě musíte vidět. (Netflix)

POMO

Ten typ dokumentu, u kterého jste v úžasu, jak zákulisní a intimní materiály dokázali tvůrci nasbírat a jak dlouhou real-life dobu jimi pokrývají. A že z toho poskládali skutečný příběh několika lidských osudů, který detailně rozebírá hlavní postavy a má dramatický vývoj s nečekanými zvraty jako v hraném bijáku. Nemluvě o tom, jak lišácky se proplétá mezi rozdílnými pohledy zůčastněných na záhadné události, v poslední stádiu vedoucí až k vešetřování FBI. Jen je potřeba být divácky odolný vůči koukání na dokumentované bytosti, kterých myšlení a fungování je natolik bizardní, že si po pěti hodinách v jejich společnosti musíte provětrat hlavu lahví ginu. ()

DaViD´82

Hello all you cool cats and kittens. Kriminální dokusérie jsou v posledních letech ztělesněním "to nevymyslíš". O této v hlavní roli s excentrickými egomaniakálními pokryteckými rednecky ve sváru, kteří nadevše milují pozornost, prachy, účesy "vpředu byznys, vzadu párty", otřesné country odrhovačky, zbraně a velké kočky, to pak platí dvojnásob. Pouze to mohlo (a mělo) být vměstnáno do o jednu či dvě epizody kratšího rozsahu. Místy to totiž poněkud ztrácí tah na bránu. Témat je však hodně; chov velkých koček v zajetí, jejich podmínky, finanční byznys z toho plynoucí, týpek co byl předlohou pro Tony Montanu (ve kterém jiném díle by takový charakter byl ten nejméně zajímavý?), mnoho(ženství/mužství), budování komuny/kultu se vším všudy, miliónové dědictví, kandidatura na prezidenta, kvanta perníku a především postupně eskalující kočkování a vrážení si kudel do zad všech zúčastněných "kolotočářů"; a to až po nějakou tu objednávku vraždy apod. Nikdy to tedy neztrácí na zajímavosti. Což bezpečně poznáte dle toho, že z neustálého kroucení hlavou nad vším tím "to nevymyslíš" a "to snad ne" pekelně bolí za krkem. Možná by se ovšem slušelo ještě s tím posečkat rok dva, protože i "po konci" se toho v těch kauzách nemálo echt zajímavého stále ještě děje a dít bude. ()

Superpero

Sledovat ty lidský zrůdy, jak proti sobě kujou pikle a neustále si vrážej kudly do zad je opravdu zábava. Slovy to nejde moc popsat, to se musí vidět. Kdo má rád americký burany, ten si přijde na svý. ()

Slasher

Další skvělá příležitost k prozkoumání hrdý "walmarťácký" white trash Ameriky - precizně naservírovaný WTF příběh, série bizarních sebestředných postaviček a jejich malicherných ojebávaček, tvrdý sousto pro všechny zastánce práv zvířat. Esenciální zvlášť pro vděčný publikum redneckých věcí jako The Wild and Wonderful Whites of West Virginia, Jerry Springer Show, Joe Dirt, Eastbound & Down atd., ale řekl bych, že zábavná a zajímavá (a fakt top zpracovaná) kulturní sonda i pro širší veřejnost. Zvlášť účast snad všech všelijak znesvářených účinkujících pak zpětně na stoličce je tu chvályhodná, Netflix zatím králem dokumentárních mini-sérií, tohle je instantní cult-classic. “F*ck the feds.” ()

xxmartinxx

Mohlo by to být podobně komplexní jako O.J.: Made in America, očividně se to ten dokument pokouší emulovat. Je to ale šíleně povrchní, informace jsou hodně špatně kurátorované - upřímně řečeno si myslím, že to s bulvární kýčovité estetikou nejen pracuje, ale plně ji to využívá. Tvůrci můžou říct, že to je míněno ironicky, ale já tomu nevěřím. Podle mě to je prostě jen zábavný bizár, který je řízen povrchními emocemi a zábavností. Ano, je místy zábavný, ale to je na ten mamutí prostor celkem málo. Na konci se to dokonale rozplizne a ukáže se, že ta emocionální jízda nikam nevedla a tvůrci nemají co říct. ()

Dadel

Dokument o partě teplých vidláků a jejich ZOO s tygry, natažený na neúnosnou délku. Dokoukal jsem to, jen protože bylo na samém začátku prozrazeno, že ten vrchní vidlák skončí ve vězení, a přál jsem si vidět, jak trpí. Ač jsem velmi milý a mírumilovný člověk, po celých šest hodin jsem mu přál, aby ho některý z jeho tygrů rozsápal na cucky, což se bohužel nestalo. Obsah dokumentu není nezajímavý, ale kdyby se vybralo "best of" do 90timinutového filmu, bylo by to mnohem lepší. ()

Djoker

Netflix trefil jackpot. Freak show táhnou a zatím žádná nedosahuje úrovně Tiger Kinga. Původně se mělo těžit ožehavé téma chovu velkých koček v jejich nepřirozeném prostředí, ale ukázalo se, že lidé, kteří tam působí, jsou ještě zajímavější. Homo redneck s hetero manželem, sektářský bigamista, skutečný Tony Montana a vysmátá black widow. To je sestava, která dokáže rozjet peklo, ve kterém jde o krk lidem i zvířatům. Ve vedlejších rolích ještě září alkoholici, feťáci, podvodníci a trestanci. Všemu v závěru nasadí korunu Joel McHale, který s humorem jemu vlastním odmoderuje setkání přátel Tiger Kinga přímo z obýváku. Druhá série je bohužel o poznání slabší. Hodně se tam zdůrazňuje, že Netflix natočil bombu, ale zajímavé je to pořád. S1: 90% S2: 70% ()

TheDarKnig

Těžkej a s každou další epizodou stále nechutnější bizár. Skutečná buranská reality show, roztažená do pěti šílených let, ve které nakonec prohráli všichni hlavní aktéři svou lidskost (jestli ji vůbec kdy měli). Rozumím, proč se rychle pozornost tvůrců přesunula na tyhle lidské karikatury a kreatury, ale v pozdější fázi jsem si přál, aby se tak moc nezapomínalo na ty ubohé, nádherné, majestátní tygry a další zvířata, které z toho všeho vycházejí jako největší oběti. Americký sen v reálu. ()

3DD!3

Těžko uvěřit že jde o skutečnost a ne nějakou bizarní reality show. Vidlácká Zoo, kde se zabíjejí zvířata i lidi a plánují vraždy ukazuje pravou tvář amerického snu. ()

Spiker01

Trošku mě mrzí, že jsem do tohoto pandemického fenoménu nenaskočil hned na jaře, ale alespoň jsem to stihl do konce roku. A musím jen suše konstatovat, že se skutečně jedná o dechberoucí a zároveň strašně znepokojující dokument. A musím říct, že mě bavil i speciál s Joelem McHalem, natočený pár týdnů po premiéře a bude se těšit na film s Nickem Cagem v hlavní roli! 8/10 ()

*CARNIFEX*

Nie, toto teda rozhodne nemusím vidieť. Teda aspoň nie celé, pričom po dvoch epizódach to s čistým svedomím uzatváram. Až na pár okamihov, absolútne nezaujímavé. Pre milovníkov zvierat to však bude mať hodnotu .. ()

gogo76

Úžasný dokument, ktorý som doslova hltal. Ja som ho občas ani nebral ako dokument, zrežírovaný to bolo tak pútavo, že som mal občas pocit, že sledujem normálny film plný postáv, ktoré len tak nenájdete. Asi tu budem za magora, ale ja som tomu zvláštnemu človeku držal palce viac ako tej úplne jeblej ochránkyni zvierat. Neviem, či všade takto operujú, ale čo je to za ochrana keď zoberiem tygra z lepších podmienok do horších??? Joe Exotic je skutočný exot, ktorý možno zašiel priďaleko, ale pokiaľ má byť tiger vo voľnej prírode rarita, tak nech ho radšej chovajú takto. Dokument o tomto filme naznačuje , že hollywood má záujem zfilmovať tento príbeh. Teším sa, dúfam, že to vyjde. ()

Arbiter

Bizarní, hypnotické, senzacechtivě bulvární. Za osmý díl, tedy za alespoň nějaký prostor pro reflexi dokumentu ze strany aktérů, velký paleček up. ()

Nin

Tak tohle byla jízda. Nemohl jsem se od toho odtrhnout, jak mě to bavilo. Myslím, že v Tiger Kingovi je toho hrozně moc k chválení a rozebírání. V první řadě tu jsou ty bizarní postavičky, která je jedna zkaženější než druhá. Těžko tam hledat kladného hrdinu, ale překvapivě jsem si asi díky tomu stylu dokumentu k těm postavám našel i nějaký ten vztah. Nebylo to tak, že bych všechny nenáviděl, ale kamarádit bych fakt snad s žádným tím milovníkem zvířat nemohl. V tomhle dokumentu se totiž ukazuje to, že z nějakého důvodu divoké šelmy přitahují šílené typy lidí, a to dokonce tak, že se jedná o jakousi závislost. V Tiger Kingovi se nám postupně odhaluje hned několik vážných zločinů, do kterých jsou zapojeni ti ujetí egomaniaci. Kromě ústřední postavy je tu docela zajímavá postava Doca Antlea, který mi přišel svým manipulováním se svými zaměstnankyněmi a následně manželkami jako maximálně odporný člověk (nehledě na podezření z dalších jeho zločinů), ale když něco vyprávěl... když s nadšením špinil jiné milovníky zvířat a zločince... tak byla paráda ho poslouchat. Všechny ty příběhy, které mají společné "hrdiny", jsou taky zajímavé tím, že tu není žádný boj dobra se zlem. Jen parta magorů, od kterých ale člověk nemůže odtrhnout oči. Zatraceně zábavný dokument. (9/10) ()

Ruut

Tentokrát přeci jen docela zředěný vývárek první sérky. Jako jo, tvůrci se snaží sem navcpat nové postavy a víc rozvinout vraždu manžela Carol, ale těch 5 dílů je i tak až až. Opět ale solidní sonda do duší amerického white trash. ()

HAL

Po prvním díle - Pissing contest dvou magorů co mají rádi kočky, a nevím proč tím trávit dalších 6 hodin. Já jsem všemi pro bizarní zábavu, ale tohle zas tak velký bizár vlastně není, a nevidím tam potenciál na to aby to bylo zábavné nějak víc než co zvládli představením jejich existencí. ()

DJ Obelix

NTKV, tohle jsem nečekal ani v nejdivočejším snu. Dal jsem nakonec s chutí pět dílů a nestačím "wtfovat". Pokud je pravda, že dokumentaristé skutečně měli původně v plánu jen natočit život "velkých koček" v zajetí, tak narazili na neskutečnou zlatou žílu. Něco takového by nezvládli napsat ani bratři Coenové a Farrellyové dohromady pod taktovkou Davida Lynche. Smutné je, že mi hlavní "hrdina" přijde pomalu jako nejnormálnější postava. A to se bavíme o poly-gay country narcisovi. ()

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku

02.04.2023

Netflix stále prochází reorganizací s cílem ušetřit a zajistit, že u něj budou vznikat co nejsledovanější tituly. Posledním kolem těchto změn neprošla Lisa Nishimura, která ve firmě pracovala už od… (viac)

Pokračování Pána tygrů oficiálně potvrzeno

Pokračování Pána tygrů oficiálně potvrzeno

23.09.2021

Poté, co streamovací služba Netflix na jaře loňského roku vydala Pána tygrů, dokumentární minisérii o výstředních chovatelích kočkovitých šelem, kteří se pro svou vášeň a obživu nebojí porušit… (viac)

Nicolas Cage opouští roli Joa Exotica

Nicolas Cage opouští roli Joa Exotica

14.07.2021

Když na jaře loňského roku vypustil Netflix do světa dokumentární minisérii Pán tygrů o excentrických chovatelích kočkovitých šelem, zaznamenal s ní obří úspěch díky dramaticky bohaté „true crime“… (viac)