Dvě veselé povídky se odehrávají v prostředí učňovské mládeže a zachycuje milostná trápení dospívajících hochů. V prvním příběhu "Trápení ďáblova učedníka" spatříme upovídaného skladníka, jenž svým svěřencům ustavičně radí, jak by si měli počínat, aniž tuší, že jeden z mládenců se zamiloval do jeho dcery. Překonávání nesmělosti zachycuje i druhá z povídek nazvaná "Smím prosit, Helenko?" Snímek poskytuje bodrou zábavu televizního ražení, na scénáři se podíleli Zdeněk Mahler a Gustav Oplustil. (oficiálny text distribútora)

Drom

Ten první příběh byl dobrej a docela vtipnej. Jo, hodně dělala, jako obvykle, skvěle zahraná Menšíkova postava, ale i ten nápad, ač nijak originální, pobavil. I Lenka Kořínková tenkrát nebyla ještě děsná, ba naopak, dokonce sympatická buchta. Zkrátka taková kravinka na půl hodinu s vypnutým mozkem. Jenže pak přisel příběh druhý a bylo to jak výtahem do hlubokýho prázdnýho sklepa. Já vlastně ani nevím o čem to bylo, takže to ani nebude spoiler (kdyby náhodou příběh bez příběhu spoilerovat šel). Mňo... byla tam Dáša Šá, která se nenamotala na brusku! Ímrvére všichni něco brousili a nebo chodili do tanečních, mezi tím pořád něco plácali a pak jeli na závody v soustružení (nebo co to bylo???) a byl konec. Cože? ()

Martin741

Sympaticka normalizacna komedia o prvych mylostnych dobrodruzstvach chlapcov voci dievkam. Hlavne vo filme uvidim ukecaneho skladnika v podani Vladimira Mensika /Spalovac mrtvol, Bourlive Vino 1976, Zrale vino 1981/, ktory radi chlapcom ako postupovat pri laske /hetero aby bolo jasne/, az kym sa jeden z jeho chlapcov nezamiluje do jeho dcery. To potom zacina skutocna zabava a vyborne dialogy : 60 % ()

Kakofon

U první povídky jsem se skvěle pobavil. Opravdu výborně napsaný scénář i excelentní herecké výkony Vladimíra Menšíka, Lenky Kořínkové, Vlastimila Brodského, aj. Upovídaný skladník (Vladimír Menšík) nakonec zjistí, že je to všechno jinak. Učeň, kterého neustále poučoval a nakonec mu zapůjčil i klíče od svého vlastního bytu (kvůli rande s vyvolenou dívkou) se totiž zamiloval do jeho dcery. Pořádné překvapení na závěr. A při něm se zjistí, že za to všechno vlastně může mistr (Vlastimil Brodský), který chtěl svého kolegu skladníka poučit a umravnit známým citátem: Kdo jinému jámu kopá,sám do ní padá. Druhá povídka (navazující na první) je poměrně slabší. Dagmar Veškrnová v roli soustružnice je místy dost trapná. Poprvé se před filmovou kamerou objevují herci Martin Stropnický a Milan Šteindler. Tento film má díky první povídce své osobité kouzlo. A právě kvůli ní dávám tomuto filmu 61%. ()

slunicko2

Socialistická učňovská mládež v práci a v soukromí. Zobrazená socialistická mládež má k realitě tak daleko jako dnešní politici k Rychlým šípům. Film nezobrazuje skutečnost, ale přání, jak by to mělo vypadat, přání vyjádřené hormonůprostými geronty mdlého rozumu. Ani špičkové herecké obsazení s tak vymiškovanou fabulí nic nesvede. ()

Pimburger

Jako každýmu se mi líbila víc první povídka, na drouhou stranu musím říct, že Dáše to opravdu hrozně slušelo a těšil jsem se na každou scénu s ní - byla to fakt kočka. Navíc i tady bylo pár okamžiků, který pobavily - třeba když Brodský říká při soutěži soustružníků Stropnickýmu, že i když nemůže brousit čep, tak stejně vyhrál, protože může brousit Dášu... Za mě docela dobrý na tři hvězdy a zbytek za krásnou mladou Dášu a vůbec pěkný holky v tanečních. ()

• Martin Nezval (Čeněk Skořepa) mal v dobe natáčania iba 13 rokov, takže by prakticky ešte nemohol chodiť na učňovské stredisko. Martin Nezval bol v roku 1994 šéfredaktorom a spolumajiteľom české mutácie časopisu pre pánov Penthouse. (Raccoon.city)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe a Kutnej Hore. (dyfur)
  • Ve filmu hraje i budoucí ministryně zdravotnictví Zuzana Tůmová-Roithová. (M.B)