Lúa vermella

• angličtina Red Moon Tide (festivalový názov)
Experimentálny / Dráma / Fantasy
Španielsko, 2020, 84 min

Ve vesnici na pobřeží Galicie se zastavil život. V pohybu zůstalo jen světlo nad zálivem, mihotající se tráva podél řeky, zvířata volně procházející lidskými obydlími. Obyvatelé znehybněli v rozličných pozicích. V mělčinách, na ulicích, poblíž místní přehrady i prazvláštní zkamenělé vlny, která smetla Rubiův člun do hlubin moře. Jejich nelineární výpovědi se prostřednictvím voiceoveru odkazují k jeho smrti, nesou s sebou tíhu vzpomínek a utrpení. Nehybnost svého smutku neopustí dokud na místo nedorazí tři čarodějnice. (Ostrava Kamera Oko)

Noan

Co sa tyka magicko-mystickeho realizmu, absolutne krasna dark fantasy poviedka. Genialne prepojenie lyrickeho s vizualom, a korunku to mu nasadzuje rozpravkova logika prinasajuca socio-ekonomicke temy skrz lanternu magika. Osobite, priamociare, alegoricke, vsetky sceny maju zmysel a vsetko je presne nacasovane, za mna katarzia s minimalnymi vyhradami. Je to atmos-art zaner, takze nie pre kazdeho. ()

mr.ratus

Měsíc a moře - odnepaměti spolu spjaté v rytmu i osudu. Když zrudne luna, moře si žádá oběti. S nešťastným utonutím Rubia se v přímořské veničce jakoby zastavuje čas a její obyvatelé zůstávají strnutí kdesi v limbu, na hranici mezi dnem a nocí, mezi životem a smrtí. Jen trojice žen, obdařených znalostí zaklínadel a mýtických světů, by mohla zlomit nehybnost nastalého bezčasí. Působivý snímek s velmi ambientním tempem, spíš jen intuitivním dějem dokáže vtáhnout do jedné galicijské legendy. Viděno na Berlinále 2020, doufám že se dostane i do české distribuce. Po vyčerpávajícím psychodramatu Lighthouse na mě působí jako určitá katarze a je tak druhou letošní druhou sondou na téma 'živelné moře a hlubiny podvědomí'. ()