Utrpení Gabriela Fernandeze

• USA The Trials of Gabriel Fernandez
USA, 2020, 5 h 31 min (Minutáž: 47–63 min)

Brutální vražda chlapce a soudní procesy s jeho opatrovníky a sociálními pracovníky vedou k otázce, jestli systém dokáže ochránit bezbranné děti. (Netflix)

Pavlínka9

Poslední dobou se mi dokumenty na Netflixu hodně líbí...K tomuto jsem se dostala přes příběhy vrahů, kdy komentátorky zmiňovaly, že tento případ je z důvodů týrání dítěte fakt extrém...a proto mě to zaujalo... Ano, je to extrém. Nicméně - když to vezmeme po té dokumentární stránce - jak tu i bylo zmíněno - hodně věcí se tam opakovalo a sem tam jsem ztratila nic..Nicméně - cíl to podle mě splnilo - fungování systému v USA, týrání dětí, ukázka toho, jak se někteří chovají k dalším lidským bytostem - v tu chvíli se jen držíte a říkáte si, jak toto může někdo udělat.... ()

HonzysKISS

Klasicky velmi kvalitně natočený dokument od Netflixu. Jenomže je to vážně sakramensky dlouhé. I když chápu, že se nemají týrat děti, tak by stejně podle mě bohatě stačil dokumentární film. Tady se dokumentaristi snaží vyzpovídat úplně všechny, co znali Gabriela. Od rodičů, kamarádů, učitelů, rodinný příbuzní až po sociálce atd. Vlastně těch reálných záznamů ani není tolik vidět. Sice se všechna týrání vysvětluje do detailu, ale fotek těla je málo. 69/100 ()

zahadum

Hrôza nad hrôzy, nedalo sa to skoro ani dopozerať lebo to človeku zasadí vážnu psychickú ujmu a niet ani k tomu čo veľa povedať. Neľudské beštie ktoré to urobili nemá cenu komentovať je len škoda,že aj tá vypasená a vyšinutá vulva nedostala trest smrti ! ? Systém v USA je na samom kraji funkčnosti a aj dávam aj nedávam im za vinu,že im utekajú tieto prípady. Ako tam zaznelo jeden sociálny pracovník má cca 280 detí ! ! ! na starostí a štandard by mal byť cca 30. To je veľký rozdiel. Nechcem sa ich zastávať ale niet financie na nič a USA sa rozpadajú takže toto a nielen toto čaká veľký úpadok. Kto neverí nech si pozrie toto a pochopí prečo USA končia. Môžu si za to sami : https://www.usdebtclock.org/ ()

vyfuk

O čem tento dokument je? No, ve výsledku dost poukazuje na případy brutálního týrání dětí a na to, jak velké jsou díry v americkém sociálním systému. Což vám dojde hned po dvou highlight epizodách Last Week Tonight. To celé je na jedné hromadě šesti dílů, které poukáží na problém, ne na jeden a dokáží ho i vysvětlit a udělat za ním nějakou tečku. Ale ta dlouhá a kyselá omáčka kolem toho je lehce k nesnesení. Je to sice silné slovo, ale obecně se při nejmenším dá mluvit o nudě, která vás mnohdy nikam nevede. Minimálně dokument poukazuje na dva dobré problémy, o kterých je potřeba jednat. Tím je splněn jeden aspekt dokumentů. Ale tak málo rozhodně nestačí. ()

klukluka

Kdyby to bylo na 90 minut- dobře, ale nasekat z toho 6 dílů..? To je pekelně moc... Bez rychloposuvu bych to nedokoukal. Jinak ten uplakaný státní zástupce není člověkem na svém místě, to ať se na mě nikdo nezlobí. Míra jeho citové angažovanosti byla daleko za hranou toho, co jsem ještě ochoten akceptovat. A výše trestů? Totální nonsens. Ti lidi se poměrně dobře starali o další dvě děti... Za těch X týdnů soudního procesu nedostali prostor k vlastní obhajobě. Nebo jsem to přehlídl? To je fuk, z oprátky už se kvůli tomu Shaggy nevyvlíkne. Ale přišel k tomu celkem lacino. ()